
VN: landen moeten schadevergoeding voor slavernij overwegen
GENÈVE (ANP/RTR) - Landen zouden moeten overwegen of ze schadevergoedingen kunnen uitkeren aan nabestaanden van Afrikaanse slachtoffers van de slavernij. De VN stelt dit in een rapport over de slavernij, maar erkent dat het juridisch moeilijk zal zijn in deze kwestie van lang geleden daders en slachtoffers te identificeren. Maar dit mag volgens de VN niet inhouden dat hierom verplichtingen van tafel geveegd worden.
Het rapport stelt dat over een periode van ruim vierhonderd jaar 25 tot 30 miljoen Afrikanen slachtoffer zijn geworden van de trans-Atlantische slavenhandel. Het VN-rapport richt zich uitsluitend op de slavenhandel van Afrika naar andere continenten, niet op vormen van slavernij in Afrika zelf.
Het idee van schadevergoedingen of andere gebaren als tegemoetkoming voor het leed van de trans-Atlantische slavenhandel wordt steeds vaker naar voren gebracht door landen in Afrika en het Caribisch gebied. De Europese Unie heeft in juli gezegd dat "het verleden van de Europese slavenhandel ongekend leed heeft berokkend en mogelijk tot schadevergoedingen dwingt wegens misdaden tegen de menselijkheid". De Nederlandse republiek heeft een belangrijke rol gespeeld in de trans-Atlantische slavenhandel die voor Nederland feitelijk tot eind 18e eeuw duurde.
Meer uit Buitenland
OREM (ANP/RTR) - Bij een evenement van de Amerikaanse conservatieve commentator Charlie Kirk op de Utah Valley University zijn woensdag schoten gelost. Een verslaggever van NBC News meldt dat de 31-jarige Kirk daarbij is getroffen. Kirk staat bekend als bondgenoot van president Donald Trump.
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental als gevolg van de Israëlische aanval op Jemen is opgelopen tot 35, meldt het door de Houthi's bestuurde gezondheidsministerie op X. Ook vielen er 131 gewonden. De woordvoerder schrijft daarbij dat het geen definitief dodental is.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry is woensdagavond aangekomen bij Clarence House, de officiële residentie van koning Charles en koningin Camilla. Dat melden Britse media, waaronder Sky News. Het wordt de eerste ontmoeting tussen Harry en zijn vader in ruim een jaar tijd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In een rots op Mars zijn aanwijzingen gevonden dat er vroeger misschien leven op de planeet mogelijk was. De steen heeft "potentiële tekenen voor oud leven van microbes". De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zegt "niet eerder zo dicht bij het ontdekken van leven op Mars te zijn geweest". De organisatie houdt nog wel een slag om de arm en zegt dat er ook andere verklaringen mogelijk zijn.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie gaat 14 miljoen euro die het direct zou uitkeren aan Israël, niet meer betalen. Daarmee verduidelijkt een woordvoerder van de Europese Commissie de toespraak van voorzitter Ursula von der Leyen eerder op woensdag, waarin ze zei dat de Commissie alle directe steun en betalingen aan Israël opschort.
5 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Een Israëlische luchtaanval heeft het ministerie van Defensie in de Jemenitische hoofdstad Sanaa getroffen, meldt persbureau Reuters op basis van Jemenitische overheidsbronnen. Boven de inslagpunten zou rook opstijgen. Er zouden vijf explosies zijn geweest. Volgens een eerste telling van het Jemenitische ministerie van Volksgezondheid zijn er negen doden gevallen en 118 mensen gewond geraakt.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Tijdens de protesten in Nepal zijn door het hele land meer dan 13.500 gevangenen ontsnapt, volgens een woordvoerder van de politie. Ook zouden er drie politiemensen zijn omgekomen.
5 uur geleden