'VN komen met ontwerp voor resolutie over wapenembargo Myanmar'
NAYPYIDAW (ANP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (VN) is van plan dinsdag met een conceptversie van een resolutie te komen over Myanmar. Daarin wordt opgeroepen tot de "onmiddellijke opschorting" van de levering van wapens aan de junta van Myanmar, zei een vertegenwoordiger van de VN zondag tegen persbureau AFP.
In de resolutie wordt opgeroepen tot "de onmiddellijke opschorting van de directe en indirecte levering, verkoop en overdracht van wapens, munitie en andere militaire uitrusting aan Myanmar."
Hoewel resoluties van de Algemene Vergadering niet bindend zijn, hebben ze wel een grote politieke betekenis. Als de leden het dinsdagavond niet unaniem eens worden tijdens de plenaire vergadering van de VN, zullen de 193 lidstaten stemmen over de maatregel.
Over de resolutie wordt al weken onderhandeld. Tot nu toe hebben 48 landen zich achter het plan voor de resolutie geschaard. Zuid-Korea is vooralsnog het enige Aziatische land dat dat heeft gedaan.
In de conceptversie roept de Algemene Vergadering Myanmar ook op tot de beëindiging van de noodtoestand en het geweld tegen vreedzame demonstranten. Ook wordt de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating geëist van president Win Myint, regeringsleider Aung San Suu Kyi en anderen die willekeurig zijn opgepakt sinds de staatsgreep op 1 februari.
Een groep mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty International en Human Rights Watch, riepen de VN begin deze maand al op tot een wapenembargo tegen Myanmar. Dit vanwege het aanhoudende gewelddadige optreden van het leger tegen demonstranten na de staatsgreep.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
28 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
1 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
3 uur geleden