VN: klimaatverandering ondermijnt bijna alle ontwikkelingsdoelen
GENÈVE (ANP) - Door klimaatverandering dreigen de meeste Duurzame Ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties uit zicht te raken, waarschuwen diverse VN-organisaties in een gezamenlijk rapport. De termijn om de doelen te halen is nu voor de helft verstreken, maar de uitvoering ligt ver achter op schema.
Toenemende hitte, droogte en overstromingen "ondermijnen" de internationale doelstellingen om een einde te maken aan honger, armoede en gezondheidsachterstanden. Zo wordt nu ingeschat dat in 2030 nog steeds zo'n 670 miljoen mensen honger zullen lijden. Hittegolven en ander extreem weer zullen volgens de opstellers van het rapport ook steeds meer voortijdige sterfgevallen gaan veroorzaken. De toegang tot schoon drinkwater wordt eveneens negatief beïnvloed door de opwarming van de aarde.
Al met al ligt slechts 15 procent van het in 2015 gestarte programma op schema, meldt het voortgangsrapport. Dat is opgesteld onder leiding van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). In totaal werkten achttien organisaties eraan mee, van klimaatpanel IPCC tot de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
'Niet genoeg'
"Het jaar 2023 heeft maar al te duidelijk laten zien dat klimaatverandering een feit is", schrijft VN-chef António Guterres in het voorwoord. De wereld kreeg te maken met temperatuurrecords, ook op zee, en veel extreme weersomstandigheden. "Halverwege de deadline van 2030 is de wereld hopeloos uit koers", aldus Guterres over de ontwikkelingsdoelstellingen. Hij voegt er de hoop aan toe dat de wetenschap kan helpen de doelen toch dichterbij te brengen.
Volgens het rapport hebben rampen die aan weer en klimaat zijn gerelateerd tussen 1970 en 2021 ruim 2 miljoen mensen het leven gekost en opgeteld voor 4 biljoen euro aan schade veroorzaakt. Vooral ontwikkelingslanden zijn hiervan de dupe. Overigens is niet van al die rampen bekend welke rol klimaatverandering heeft gespeeld. Wel is duidelijk dat mensen door de opwarming van de aarde steeds vaker extreem weer te verduren hebben.
Inger Andersen, de chef van het VN-milieuprogramma, pleit in aanloop naar de klimaattop in Dubai die dit najaar wordt gehouden voor meer ambitie en actie. "De wetenschap blijft ons tonen dat we niet genoeg doen om onze uitstoot te verlagen en aan de doelen uit het Klimaatakkoord van Parijs te voldoen", zegt de Deense in een verklaring.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
5 uur geleden