Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: klimaatverandering ondermijnt bijna alle ontwikkelingsdoelen

VN: klimaatverandering ondermijnt bijna alle ontwikkelingsdoelen

GENÈVE (ANP) - Door klimaatverandering dreigen de meeste Duurzame Ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties uit zicht te raken, waarschuwen diverse VN-organisaties in een gezamenlijk rapport. De termijn om de doelen te halen is nu voor de helft verstreken, maar de uitvoering ligt ver achter op schema.

Toenemende hitte, droogte en overstromingen "ondermijnen" de internationale doelstellingen om een einde te maken aan honger, armoede en gezondheidsachterstanden. Zo wordt nu ingeschat dat in 2030 nog steeds zo'n 670 miljoen mensen honger zullen lijden. Hittegolven en ander extreem weer zullen volgens de opstellers van het rapport ook steeds meer voortijdige sterfgevallen gaan veroorzaken. De toegang tot schoon drinkwater wordt eveneens negatief beïnvloed door de opwarming van de aarde.

Al met al ligt slechts 15 procent van het in 2015 gestarte programma op schema, meldt het voortgangsrapport. Dat is opgesteld onder leiding van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). In totaal werkten achttien organisaties eraan mee, van klimaatpanel IPCC tot de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).

'Niet genoeg'

"Het jaar 2023 heeft maar al te duidelijk laten zien dat klimaatverandering een feit is", schrijft VN-chef António Guterres in het voorwoord. De wereld kreeg te maken met temperatuurrecords, ook op zee, en veel extreme weersomstandigheden. "Halverwege de deadline van 2030 is de wereld hopeloos uit koers", aldus Guterres over de ontwikkelingsdoelstellingen. Hij voegt er de hoop aan toe dat de wetenschap kan helpen de doelen toch dichterbij te brengen.

Volgens het rapport hebben rampen die aan weer en klimaat zijn gerelateerd tussen 1970 en 2021 ruim 2 miljoen mensen het leven gekost en opgeteld voor 4 biljoen euro aan schade veroorzaakt. Vooral ontwikkelingslanden zijn hiervan de dupe. Overigens is niet van al die rampen bekend welke rol klimaatverandering heeft gespeeld. Wel is duidelijk dat mensen door de opwarming van de aarde steeds vaker extreem weer te verduren hebben.

Inger Andersen, de chef van het VN-milieuprogramma, pleit in aanloop naar de klimaattop in Dubai die dit najaar wordt gehouden voor meer ambitie en actie. "De wetenschap blijft ons tonen dat we niet genoeg doen om onze uitstoot te verlagen en aan de doelen uit het Klimaatakkoord van Parijs te voldoen", zegt de Deense in een verklaring.

Meer uit Buitenland

Trump looft Britse soldaten na rel over 'laffe NAVO-troepen'

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Britse soldaten in Afghanistan "de geweldigste van alle strijders" genoemd. Hij reageert op de woede van de Britse premier Keir Starmer over Trumps recente uitspraken over niet-Amerikaanse NAVO-troepen in de strijd in Afghanistan die zich achter het front zouden hebben verschuild.

1 uur geleden
Gesprekken Oekraïne, Rusland en VS zouden 1 februari verdergaan

WASHINGTON/ABU DHABI (ANP/AFP) - De volgende ronde van gesprekken tussen Oekraïense en Russische delegaties onder leiding van Amerikaanse collega's is 1 februari in Abu Dhabi, aldus een Amerikaanse regeringsfunctionaris. Er waren vrijdag en zaterdag directe gesprekken tussen Oekraïners en Russen samen met Amerikanen.

1 uur geleden
Door federale agenten neergeschoten man in Minneapolis overleden

MINNEAPOLIS (ANP) - De man die zaterdagochtend (lokale tijd) door federale agenten is neergeschoten in Minneapolis is overleden, bevestigen de autoriteiten na berichtgeving door Amerikaanse media. Volgens het ministerie van Binnenlandse Veiligheid was de man gewapend.

2 uur geleden
Opnieuw persoon neergeschoten in Minneapolis door ICE-agenten

MINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - In de stad Minneapolis is een man neergeschoten door agenten van de federale immigratiedienst ICE, aldus ooggetuigen in plaatselijke media. De gemeente heeft bevestigd dat er een melding is van een neergeschoten man waarbij federale agenten betrokken zouden zijn. De man is volgens ooggetuigen naar een ziekenhuis gebracht.

3 uur geleden
Macron wil haast maken met socialmediaverbod voor kinderen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron belooft haast te maken met de invoering van een socialmediaverbod voor kinderen onder de 15 jaar. Hij wil dat het verbod bij de start van het nieuwe schooljaar in september ingaat, zei hij in een zelfopgenomen video die werd uitgezonden door BFMTV.

3 uur geleden
Zelensky: gesprekken Abu Dhabi constructief, mogelijk vervolg

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de gesprekken van zijn land met Rusland en de VS in Abu Dhabi constructief genoemd.

5 uur geleden
Rusland bereid tot nader overleg met Oekraïne

MOSKOU/ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Rusland staat volgens zijn ministerie van Buitenlandse Zaken open voor een voortzetting van de gesprekken met Oekraïne. Die zouden volgens bronnen van het Franse persbureau AFP komende week weer in Abu Dhabi zijn.

5 uur geleden