Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: klimaatverandering ondermijnt bijna alle ontwikkelingsdoelen

VN: klimaatverandering ondermijnt bijna alle ontwikkelingsdoelen

GENÈVE (ANP) - Door klimaatverandering dreigen de meeste Duurzame Ontwikkelingsdoelen van de Verenigde Naties uit zicht te raken, waarschuwen diverse VN-organisaties in een gezamenlijk rapport. De termijn om de doelen te halen is nu voor de helft verstreken, maar de uitvoering ligt ver achter op schema.

Toenemende hitte, droogte en overstromingen "ondermijnen" de internationale doelstellingen om een einde te maken aan honger, armoede en gezondheidsachterstanden. Zo wordt nu ingeschat dat in 2030 nog steeds zo'n 670 miljoen mensen honger zullen lijden. Hittegolven en ander extreem weer zullen volgens de opstellers van het rapport ook steeds meer voortijdige sterfgevallen gaan veroorzaken. De toegang tot schoon drinkwater wordt eveneens negatief beïnvloed door de opwarming van de aarde.

Al met al ligt slechts 15 procent van het in 2015 gestarte programma op schema, meldt het voortgangsrapport. Dat is opgesteld onder leiding van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). In totaal werkten achttien organisaties eraan mee, van klimaatpanel IPCC tot de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).

'Niet genoeg'

"Het jaar 2023 heeft maar al te duidelijk laten zien dat klimaatverandering een feit is", schrijft VN-chef António Guterres in het voorwoord. De wereld kreeg te maken met temperatuurrecords, ook op zee, en veel extreme weersomstandigheden. "Halverwege de deadline van 2030 is de wereld hopeloos uit koers", aldus Guterres over de ontwikkelingsdoelstellingen. Hij voegt er de hoop aan toe dat de wetenschap kan helpen de doelen toch dichterbij te brengen.

Volgens het rapport hebben rampen die aan weer en klimaat zijn gerelateerd tussen 1970 en 2021 ruim 2 miljoen mensen het leven gekost en opgeteld voor 4 biljoen euro aan schade veroorzaakt. Vooral ontwikkelingslanden zijn hiervan de dupe. Overigens is niet van al die rampen bekend welke rol klimaatverandering heeft gespeeld. Wel is duidelijk dat mensen door de opwarming van de aarde steeds vaker extreem weer te verduren hebben.

Inger Andersen, de chef van het VN-milieuprogramma, pleit in aanloop naar de klimaattop in Dubai die dit najaar wordt gehouden voor meer ambitie en actie. "De wetenschap blijft ons tonen dat we niet genoeg doen om onze uitstoot te verlagen en aan de doelen uit het Klimaatakkoord van Parijs te voldoen", zegt de Deense in een verklaring.

Meer uit Buitenland

Duitse minister oppert samenwerking Europese inlichtingendiensten

KRAKAU (ANP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Europese inlichtingendiensten mogelijk beter zouden kunnen gaan samenwerken. Hij opperde een Europese variant van de zogenoemde Five Eyes, de inlichtingenalliantie tussen de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Australië en Nieuw-Zeeland.

4 minuten geleden
Spanje wil dat EU sancties stopt tegen leider Venezuela Rodríguez

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering gaat de EU vragen de sancties tegen de Venezolaanse politica Delcy Rodríguez in te trekken. Aanleiding is de nieuwe Venezolaanse amnestiewet, waarmee honderden politieke gevangenen vrij kunnen komen. Toen president Nicolás Maduro begin januari door Amerikaanse eenheden gevangen was genomen, werd vicepresident Rodríguez de leider van het land.

29 minuten geleden
EU-lidstaten nog niet eens over 20e sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten zijn het vrijdag nog niet eens geworden over het twintigste sanctiepakket tegen Rusland, laten EU-bronnen weten. Daarmee slinkt de kans dat een goedgekeurd pakket volgende week kan worden gepresenteerd, als wordt stilgestaan bij vier jaar oorlog in Oekraïne.

50 minuten geleden
Hoogste toren basiliek Sagrada Familia af, maar bouw gaat door

BARCELONA (ANP/AFP) - Met de voltooiing van het kruis op de Jezus Christus-toren van de beroemde basiliek Sagrada Família in Barcelona bereikt het bouwwerk zijn hoogste punt. Een enorme kraan heeft de laatste onderdelen van het kruis naar boven getakeld. Daarmee is de centrale toren van de basiliek 172,5 meter hoog.

1 uur geleden
Europese landen willen samen goedkope drones ontwikkelen

KRAKAU (ANP) - Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië en Polen gaan samen investeren in de ontwikkeling van goedkope wapens. De defensieministers van die vijf landen, die binnen Europa het meest aan defensie uitgeven, zeiden te willen leren van de Oekraïners bij het ontwikkelen van onder meer militaire drones.

1 uur geleden
Vaticaan staat stil bij overlap vastentijd moslims en christenen

VATICAANSTAD (ANP) - Het Vaticaan staat in de jaarlijkse boodschap ter ere van ramadan stil bij het samenvallen van de islamitische vastenmaand met de christelijke vastentijd tot aan Pasen. Het is voor het eerst sinds de jaren negentig dat de christelijke vastentijd en ramadan tegelijk beginnen.

1 uur geleden
Merz pleit tijdens partijcongres voor eenheid binnen CDU

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tijdens het partijcongres van zijn CDU opgeroepen tot eenheid binnen de partij. Volgens Duitse media heerst er momenteel veel ontevredenheid onder Merz' partijgenoten over het regeringsbeleid. Volgens Tagesschau was er "zelden zoveel onrust" in de christendemocratische partij.

2 uur geleden