VN-klimaattop in Egypte gaat officieel beginnen
SHARM-EL-SHEIKH (ANP) - Voor diplomaten die onderhandelen over het wereldwijde klimaatbeleid gaat de klimaattop in Sharm-el-Sheikh zondag beginnen. Dan wordt de conferentie, de COP27, officieel geopend in de Egyptische badplaats. Regeringsleiders zullen maandag en dinsdag duidelijk komen maken wat er volgens hen moet gebeuren.
Premier Mark Rutte komt maandag naar de top, waar vrijwel alle landen ter wereld aan deelnemen. Ook de Amerikaanse president Joe Biden en tientallen andere presidenten en premiers komen een bijdrage leveren. Naast diplomaten en politici komen op de conferentie duizenden wetenschappers en vertegenwoordigers van bedrijven en maatschappelijke organisaties bij elkaar om te praten over klimaatverandering.
De moeizame internationale betrekkingen, onder meer tussen de Verenigde Staten en China, kunnen de onderhandelingen bemoeilijken. Ook de Russische invasie van Oekraïne werpt een schaduw over de top.
Gastland Egypte is er vooral veel aan gelegen om vooruitgang te boeken op het gebied van klimaatfinanciering voor arme landen. Zij willen dat westerse landen eerdere toezeggingen daarover waarmaken en zullen ook vragen om nieuwe afspraken over "verlies en schade". Onder die noemer valt klimaatgerelateerde schade die zich nu al voordoet, bijvoorbeeld door overstromingen en extreme droogte. Verder zal het veel gaan over de daadwerkelijke uitvoering van eerdere afspraken.
Wetenschappers van onder meer het VN-panel IPCC waarschuwden de afgelopen jaren in duidelijke bewoordingen dat de wereld veel meer moet doen om de uitstoot van broeikasgassen die warmte vasthouden in de atmosfeer snel te verminderen. Het VN-milieubureau UNEP becijferde onlangs dat de wereld met de huidige stand van zaken afstevent op een opwarming van 2,8 graden aan het eind van deze eeuw. Dat is ver boven de 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden die wordt gezien als een grens die niet mag worden overschreden.
Warmt de aarde verder op, dan zijn de gevolgen ook veel groter. Naarmate het warmer wordt, smelten ijskappen sneller af, stijgt de zeespiegel tot een hoger niveau, neemt de verdroging op veel plaatsen toe en krijgen we vaker te maken met extreem weer.
De COP27 duurt nog tot en met 18 november. Een verlenging, zoals vorig jaar in Glasgow, hoort tot de mogelijkheden.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?ea47b9b. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
3 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
5 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.
5 uur geleden