Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-klimaattop COP29 begint in Azerbeidzjan zonder Schoof

VN-klimaattop COP29 begint in Azerbeidzjan zonder Schoof

BAKOE (ANP) - In Bakoe begint maandag de 29e editie van de VN-klimaattop (COP), waar onderhandeld wordt over de nieuwe mondiale klimaatplannen. Op de COP zijn diverse internationale leiders afwezig om omstandigheden in eigen gelederen. Zo komt premier Dick Schoof niet om de rellen in Amsterdam van afgelopen week, bondskanselier Olaf Scholz niet om een politieke crisis en Ursula von der Leyen niet omdat zij een nieuwe Europese Commissie aan het vormen is. Ook de Franse, Amerikaanse en Braziliaans leiders zijn niet op de COP.

Klimaatcommissaris Wopke Hoekstra zal Von der Leyen dinsdag vervangen op de COP. Dit jaar gaat het op de klimaattop in Azerbeidzjan vooral over geld. De landen moeten het eens worden over een bedrag dat jaarlijks naar arme en kwetsbare landen gaat, zodat zij klimaatverandering en de gevolgen ervan kunnen beperken.

Momenteel is de afspraak dat rijke landen jaarlijks 100 miljard dollar geven aan arme landen voor klimaatfinanciering. Arme landen en klimaatorganisaties zien graag dat dat bedrag fors stijgt, naar 1 biljoen euro. Westerse landen willen echter nog geen toezeggingen doen. Zij willen dat meer landen gaan bijdragen.

Verder zijn er tijdens de top onderhandelingen over hoe CO2-uitstoot verder aan banden te leggen en over de landelijke klimaatplannen. De VN-klimaatorganisatie UNFCCC stelde eind oktober dat de klimaatplannen van landen hopeloos achterblijven bij wat nodig is om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, zoals afgesproken op de klimaattop in Parijs in 2015. Begin 2025 moeten landen nieuwe plannen inleveren.

Namens het Nederlandse kabinet is onder meer klimaatminister Sophie Hermans vanaf volgende week in Bakoe voor de onderhandelingen. Klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme zal voor zover dat kan Schoof vervangen.

Dat de klimaattop in Azerbeidzjan wordt gehouden is niet onomstreden. Naast dat het land veel olie en gas produceert, schiet het eigen klimaatbeleid flink tekort. Verder is de vrijheid van meningsuiting in het land in het geding en zitten er tientallen journalisten vast zonder aanwijsbare reden. Ook voert Azerbeidzjan al decennialang een strijd tegen buurland Armenië en nam het in september vorig jaar de grensregio Nagorno-Karabach in. Bijna de volledige Armeense bevolking is weggevlucht uit dat gebied.

Meer uit Binnenland

OM eist twee jaar celstraf voor verboden wapenbezit lid Geuzenbond

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Rotterdam twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 24-jarige Thomas D. voor verboden wapenbezit. D. was actief bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts.

17 minuten geleden
Rijswijker (18) langer vast na dood 16-jarige in Den Hoorn

DEN HAAG (ANP) - Het voorarrest van een 18-jarige man uit Rijswijk die vastzit sinds de dood van een 16-jarige jongen in Den Hoorn, is met dertig dagen verlengd. Dat maakte het Openbaar Ministerie donderdag bekend. De man verscheen dinsdag voor de raadkamer van de Haagse rechtbank.

32 minuten geleden
Tien mannen opgepakt in onderzoek naar handel verdovende middelen

DRIEBERGEN-RIJSENBURG (ANP) - Tien mannen zijn eerder deze week aangehouden in een onderzoek naar de handel in verdovende middelen, meldt de landelijke politie donderdag. Ook zijn veertien locaties doorzocht in de regio Rotterdam en Den Haag.

41 minuten geleden
Ombudsmannen: scheld studieschulden toeslagenaffaire kwijt

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet jongeren studieschulden kwijtschelden "waarvan aannemelijk is dat deze door het toeslagenschandaal zijn ontstaan", vinden vijf lokale kinder- en jeugdombudsmannen. Ze hebben getuigenissen verzameld van 1875 jongeren die gebukt gingen onder een moeilijke thuissituatie doordat de overheid veel geld terugvorderde van hun ouders en gezinnen daardoor in de problemen kwamen.

1 uur geleden
Politievakbond spreekt steun uit voor bedreigde Utrechtse agent

BAARN (ANP) - Politievakbond ACP spreekt steun uit voor de Utrechtse agent die met zijn gezin zou zijn ondergedoken na het gebruik van geweld bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht vorige week. Hij zou worden bedreigd.

1 uur geleden
Zedenverdachte Mark S. ontkent afpersing van eigen ex-vriendin

GRONINGEN (ANP) - De 32-jarige Mark S. uit Borculo, die wordt verdacht van grootschalige sextortion, ontkent dat hij in het verleden ook zijn eigen ex-vriendin slachtoffer maakte van seksuele afpersing. Op een computer van de verdachte zijn 34 seksueel getinte video's van zijn ex-vriendin gevonden, die ze volgens het Openbaar Ministerie stuurde naar een alias van S.

1 uur geleden
Meer discriminatieklachten toegewezen, leeftijd speelt vaker rol

UTRECHT (ANP) - Het College voor de Rechten van de Mens heeft vorig jaar vaker discriminatie vastgesteld dan in het jaar daarvoor. Een opvallende stijging zag het college in het aantal meldingen over leeftijdsdiscriminatie.

2 uur geleden