VN-klimaattop COP29 begint in Azerbeidzjan zonder Schoof
BAKOE (ANP) - In Bakoe begint maandag de 29e editie van de VN-klimaattop (COP), waar onderhandeld wordt over de nieuwe mondiale klimaatplannen. Op de COP zijn diverse internationale leiders afwezig om omstandigheden in eigen gelederen. Zo komt premier Dick Schoof niet om de rellen in Amsterdam van afgelopen week, bondskanselier Olaf Scholz niet om een politieke crisis en Ursula von der Leyen niet omdat zij een nieuwe Europese Commissie aan het vormen is. Ook de Franse, Amerikaanse en Braziliaans leiders zijn niet op de COP.
Klimaatcommissaris Wopke Hoekstra zal Von der Leyen dinsdag vervangen op de COP. Dit jaar gaat het op de klimaattop in Azerbeidzjan vooral over geld. De landen moeten het eens worden over een bedrag dat jaarlijks naar arme en kwetsbare landen gaat, zodat zij klimaatverandering en de gevolgen ervan kunnen beperken.
Momenteel is de afspraak dat rijke landen jaarlijks 100 miljard dollar geven aan arme landen voor klimaatfinanciering. Arme landen en klimaatorganisaties zien graag dat dat bedrag fors stijgt, naar 1 biljoen euro. Westerse landen willen echter nog geen toezeggingen doen. Zij willen dat meer landen gaan bijdragen.
Verder zijn er tijdens de top onderhandelingen over hoe CO2-uitstoot verder aan banden te leggen en over de landelijke klimaatplannen. De VN-klimaatorganisatie UNFCCC stelde eind oktober dat de klimaatplannen van landen hopeloos achterblijven bij wat nodig is om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, zoals afgesproken op de klimaattop in Parijs in 2015. Begin 2025 moeten landen nieuwe plannen inleveren.
Namens het Nederlandse kabinet is onder meer klimaatminister Sophie Hermans vanaf volgende week in Bakoe voor de onderhandelingen. Klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme zal voor zover dat kan Schoof vervangen.
Dat de klimaattop in Azerbeidzjan wordt gehouden is niet onomstreden. Naast dat het land veel olie en gas produceert, schiet het eigen klimaatbeleid flink tekort. Verder is de vrijheid van meningsuiting in het land in het geding en zitten er tientallen journalisten vast zonder aanwijsbare reden. Ook voert Azerbeidzjan al decennialang een strijd tegen buurland Armenië en nam het in september vorig jaar de grensregio Nagorno-Karabach in. Bijna de volledige Armeense bevolking is weggevlucht uit dat gebied.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal regio's waar natuurbranden kunnen ontstaan, neemt snel toe. In Flevoland, Gooi en Vechtstreek, Twente en Noord- en Oost-Gelderland geldt nu ook het hoogste waarschuwingsniveau door de aanhoudende droogte. Deze fase 2 is afgekondigd door de brandweer.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
19 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
19 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
19 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
19 uur geleden