Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-klimaattop COP29 begint in Azerbeidzjan zonder Schoof

VN-klimaattop COP29 begint in Azerbeidzjan zonder Schoof

BAKOE (ANP) - In Bakoe begint maandag de 29e editie van de VN-klimaattop (COP), waar onderhandeld wordt over de nieuwe mondiale klimaatplannen. Op de COP zijn diverse internationale leiders afwezig om omstandigheden in eigen gelederen. Zo komt premier Dick Schoof niet om de rellen in Amsterdam van afgelopen week, bondskanselier Olaf Scholz niet om een politieke crisis en Ursula von der Leyen niet omdat zij een nieuwe Europese Commissie aan het vormen is. Ook de Franse, Amerikaanse en Braziliaans leiders zijn niet op de COP.

Klimaatcommissaris Wopke Hoekstra zal Von der Leyen dinsdag vervangen op de COP. Dit jaar gaat het op de klimaattop in Azerbeidzjan vooral over geld. De landen moeten het eens worden over een bedrag dat jaarlijks naar arme en kwetsbare landen gaat, zodat zij klimaatverandering en de gevolgen ervan kunnen beperken.

Momenteel is de afspraak dat rijke landen jaarlijks 100 miljard dollar geven aan arme landen voor klimaatfinanciering. Arme landen en klimaatorganisaties zien graag dat dat bedrag fors stijgt, naar 1 biljoen euro. Westerse landen willen echter nog geen toezeggingen doen. Zij willen dat meer landen gaan bijdragen.

Verder zijn er tijdens de top onderhandelingen over hoe CO2-uitstoot verder aan banden te leggen en over de landelijke klimaatplannen. De VN-klimaatorganisatie UNFCCC stelde eind oktober dat de klimaatplannen van landen hopeloos achterblijven bij wat nodig is om onder de 1,5 graad opwarming te blijven, zoals afgesproken op de klimaattop in Parijs in 2015. Begin 2025 moeten landen nieuwe plannen inleveren.

Namens het Nederlandse kabinet is onder meer klimaatminister Sophie Hermans vanaf volgende week in Bakoe voor de onderhandelingen. Klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme zal voor zover dat kan Schoof vervangen.

Dat de klimaattop in Azerbeidzjan wordt gehouden is niet onomstreden. Naast dat het land veel olie en gas produceert, schiet het eigen klimaatbeleid flink tekort. Verder is de vrijheid van meningsuiting in het land in het geding en zitten er tientallen journalisten vast zonder aanwijsbare reden. Ook voert Azerbeidzjan al decennialang een strijd tegen buurland Armeniƫ en nam het in september vorig jaar de grensregio Nagorno-Karabach in. Bijna de volledige Armeense bevolking is weggevlucht uit dat gebied.

Meer uit Binnenland

Opvarende van gezonken duwboot in Amsterdamse Coenhaven gevonden

AMSTERDAM (ANP) - De opvarende van een gezonken duwboot in de Coenhaven in Amsterdam is zondag gevonden. De persoon is overleden, zegt een woordvoerster van de politie Amsterdam. Het Landelijk Team Onderwaterzoekingen zocht sinds zaterdagochtend naar de vermiste opvarende.

2 minuten geleden
Parkeren weer toegestaan in Haagse straat waar drugslab zat

DEN HAAG (ANP) - Het is sinds afgelopen nacht weer toegestaan om te parkeren in de Haagse Meidoornstraat, waar vrijdag een drugslab werd gevonden. De gemeente Den Haag meldt op X dat de laatste hekken in de straat rond 01.00 uur zijn weggehaald. Zaterdagavond laat mochten bewoners van ontruimde woningen in de straat weer terug naar hun huis, maar was parkeren nog verboden.

1 uur geleden
Twee gewonden bij steekpartij in woning Helmond

HELMOND (ANP) - Bij een steekincident in een woning in Helmond zijn een man en een vrouw gewond geraakt, zo meldt de politie-eenheid Oost-Brabant op X. De man en de vrouw zijn naar het ziekenhuis gebracht voor verdere medische behandeling.

6 uur geleden
Musical Moulin Rouge! stopt voortijdig wegens waterschade

UTRECHT (ANP) - De musical Moulin Rouge! kan niet meer worden opgevoerd doordat water het decor en de apparatuur van de voorstelling onherstelbaar heeft beschadigd. De musical kan de komende twee weken niet meer worden gespeeld, maakte producent Stage Entertainment zaterdag bekend.

17 uur geleden
Verbod vrachtverkeer Merwedebrug, brugconstructie niet veilig

GORINCHEM (ANP) - Vrachtverkeer mag vanaf zaterdag einde van de middag niet meer over de Merwedebrug bij Gorinchem. Volgens Rijkswaterstaat blijkt uit onderzoek dat de boogconstructie van de brug, waar de snelweg A27 over loopt, op meerdere locaties minder sterk is dan eerder werd aangenomen. Vanaf 17.30 uur geldt daarom een verbod voor vrachtverkeer op de brug.

18 uur geleden
Podium Beatrix Theater onder water door sprinkler, shows afgelast

UTRECHT (ANP) - Het podium van het Utrechtse Beatrix Theater is vrijdagavond onder water komen te staan doordat de sprinklerinstallatie onbedoeld geactiveerd werd. Dat gebeurde door een technisch defect, zei een woordvoerder van Stage Entertainment na berichtgeving hierover van RTV Utrecht. De sprinklerinstallatie heeft "gedurende lange tijd staan sproeien".

20 uur geleden
40.000 handtekeningen voor behoud 65-pluskorting in bus en tram

DEN HAAG (ANP) - Een petitie van de Seniorencoalitie voor behoud van de 65-pluskorting in bus, tram en metro is sinds het begin op 10 juli 40.000 keer ondertekend. Het samenwerkingsverband van een aantal ouderenorganisaties en de partij 50PLUS wil dat de korting niet verdwijnt zonder dat er een goed alternatief is.

20 uur geleden