VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet
GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties kunnen zich nog geen beeld vormen van de omvang van de ramp die afgelopen weekeinde het noordoosten van Libië heeft getroffen. De VN-chef voor noodsituaties Martin Griffiths zei dit vrijdag in Genève. Een groot probleem is volgens hem dat er gecommuniceerd moet worden met de officieel erkende regering in Tripoli en dat acties dan met de autoriteiten in het getroffen noordoosten moeten worden gecoördineerd.
Libië heeft al jaren twee elkaar bestrijdende regeringen. Sinds de dictatuur van kolonel Kaddafi in 2011 ten einde kwam, is er van een centrale regering feitelijk geen sprake meer. De Verenigde Naties hebben een regering in Tripoli erkend, terwijl een andere regering het in het noordoosten voor het zeggen heeft. Een Libisch medium heeft echter gemeld dat de ramp de strijdende partijen nader tot elkaar heeft gebracht. Een militaire eenheid uit Tripoli zou zijn aangekomen in Derna en er samen met manschappen van generaal Khalifa Haftar, de militaire leider van het noordoosten, aan reddings- en bergingswerk zijn begonnen.
Er zijn voor zover bekend mogelijk tussen de 5300 en 6000 doden gevallen en er zouden 12.000 mensen nog steeds vermist worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hoop uitgesproken dat in het puin en in de modder in Derna nog overlevenden kunnen worden aangetroffen. Tamer Ramadan van de internationale hulporganisatie kon vrijdag geen schatting geven van het aantal doden omdat overzicht over de toestand in de regio ontbreekt.
Overstromingen
Volgens de VN-migratieorganisatie IOM zijn als gevolg van de storm 38.640 mensen op de vlucht geslagen in de gebieden in het noordoosten van Libië. Die zijn het zwaarst getroffen.
Tijdens noodweer dat de storm Daniel naar de Libische kust bracht, viel een kolossale hoeveel regen in de streek van Derna. De regens vulden ook stuwmeren bij de stad die er rond 1970 waren aangelegd omdat Derna zo vaak onder overstromingen leed. De twee dammen zijn mede door gebrek aan onderhoud sinds 2011 tijdens het noodweer ingestort. Daardoor stroomde het opgehoopte water de stad in wat de overstromingen in de stad verergerde. Een kwart van Derna is verwoest volgens de autoriteiten.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
6 uur geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.
7 uur geledenCHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.
9 uur geledenAJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.
9 uur geleden