Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties kunnen zich nog geen beeld vormen van de omvang van de ramp die afgelopen weekeinde het noordoosten van Libië heeft getroffen. De VN-chef voor noodsituaties Martin Griffiths zei dit vrijdag in Genève. Een groot probleem is volgens hem dat er gecommuniceerd moet worden met de officieel erkende regering in Tripoli en dat acties dan met de autoriteiten in het getroffen noordoosten moeten worden gecoördineerd.

Libië heeft al jaren twee elkaar bestrijdende regeringen. Sinds de dictatuur van kolonel Kaddafi in 2011 ten einde kwam, is er van een centrale regering feitelijk geen sprake meer. De Verenigde Naties hebben een regering in Tripoli erkend, terwijl een andere regering het in het noordoosten voor het zeggen heeft. Een Libisch medium heeft echter gemeld dat de ramp de strijdende partijen nader tot elkaar heeft gebracht. Een militaire eenheid uit Tripoli zou zijn aangekomen in Derna en er samen met manschappen van generaal Khalifa Haftar, de militaire leider van het noordoosten, aan reddings- en bergingswerk zijn begonnen.

Er zijn voor zover bekend mogelijk tussen de 5300 en 6000 doden gevallen en er zouden 12.000 mensen nog steeds vermist worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hoop uitgesproken dat in het puin en in de modder in Derna nog overlevenden kunnen worden aangetroffen. Tamer Ramadan van de internationale hulporganisatie kon vrijdag geen schatting geven van het aantal doden omdat overzicht over de toestand in de regio ontbreekt.

Overstromingen

Volgens de VN-migratieorganisatie IOM zijn als gevolg van de storm 38.640 mensen op de vlucht geslagen in de gebieden in het noordoosten van Libië. Die zijn het zwaarst getroffen.

Tijdens noodweer dat de storm Daniel naar de Libische kust bracht, viel een kolossale hoeveel regen in de streek van Derna. De regens vulden ook stuwmeren bij de stad die er rond 1970 waren aangelegd omdat Derna zo vaak onder overstromingen leed. De twee dammen zijn mede door gebrek aan onderhoud sinds 2011 tijdens het noodweer ingestort. Daardoor stroomde het opgehoopte water de stad in wat de overstromingen in de stad verergerde. Een kwart van Derna is verwoest volgens de autoriteiten.

Meer uit Buitenland

Poetin: klaar voor oorlog met Europa als zij dat willen

MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.

2 uur geleden
Qatar voert druk op bij besprekingen tussen Israël en Hamas

DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.

3 uur geleden
Rutte: ooit slaagt vredesplan VS, maar hangt nu af van Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".

3 uur geleden
Zelensky: Oekraïne en VS verfijnen vredesplan

KYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.

4 uur geleden
Rutte verwacht extra geld voor Amerikaanse wapens voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.

4 uur geleden
Waakhond verwijt politie falen bij Hillsborough-stadionramp

SHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.

5 uur geleden
Hondurese oud-president vrijgelaten na gratie van Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.

5 uur geleden