Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties kunnen zich nog geen beeld vormen van de omvang van de ramp die afgelopen weekeinde het noordoosten van Libië heeft getroffen. De VN-chef voor noodsituaties Martin Griffiths zei dit vrijdag in Genève. Een groot probleem is volgens hem dat er gecommuniceerd moet worden met de officieel erkende regering in Tripoli en dat acties dan met de autoriteiten in het getroffen noordoosten moeten worden gecoördineerd.

Libië heeft al jaren twee elkaar bestrijdende regeringen. Sinds de dictatuur van kolonel Kaddafi in 2011 ten einde kwam, is er van een centrale regering feitelijk geen sprake meer. De Verenigde Naties hebben een regering in Tripoli erkend, terwijl een andere regering het in het noordoosten voor het zeggen heeft. Een Libisch medium heeft echter gemeld dat de ramp de strijdende partijen nader tot elkaar heeft gebracht. Een militaire eenheid uit Tripoli zou zijn aangekomen in Derna en er samen met manschappen van generaal Khalifa Haftar, de militaire leider van het noordoosten, aan reddings- en bergingswerk zijn begonnen.

Er zijn voor zover bekend mogelijk tussen de 5300 en 6000 doden gevallen en er zouden 12.000 mensen nog steeds vermist worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hoop uitgesproken dat in het puin en in de modder in Derna nog overlevenden kunnen worden aangetroffen. Tamer Ramadan van de internationale hulporganisatie kon vrijdag geen schatting geven van het aantal doden omdat overzicht over de toestand in de regio ontbreekt.

Overstromingen

Volgens de VN-migratieorganisatie IOM zijn als gevolg van de storm 38.640 mensen op de vlucht geslagen in de gebieden in het noordoosten van Libië. Die zijn het zwaarst getroffen.

Tijdens noodweer dat de storm Daniel naar de Libische kust bracht, viel een kolossale hoeveel regen in de streek van Derna. De regens vulden ook stuwmeren bij de stad die er rond 1970 waren aangelegd omdat Derna zo vaak onder overstromingen leed. De twee dammen zijn mede door gebrek aan onderhoud sinds 2011 tijdens het noodweer ingestort. Daardoor stroomde het opgehoopte water de stad in wat de overstromingen in de stad verergerde. Een kwart van Derna is verwoest volgens de autoriteiten.

Meer uit Buitenland

Melania zit volgende week vergadering VN-Veiligheidsraad voor

NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.

5 uur geleden
Onderhandelaars in Genève bellen met Zelensky na afloop overleg

GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.

5 uur geleden
Kansas trekt rijbewijzen en geboorteakten van trans personen in

TOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.

6 uur geleden
Dode op speedboot bij Cuba wilde opstand ontketenen

TAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.

6 uur geleden
Onderhandelingen Iran en VS in Genève afgelopen

GENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.

6 uur geleden
Afghanistan claimt vergeldingsaanvallen op Pakistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.

7 uur geleden
Tsjechië neemt afstand van NAVO-afspraak hoger defensiebudget

PRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.

8 uur geleden