Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties kunnen zich nog geen beeld vormen van de omvang van de ramp die afgelopen weekeinde het noordoosten van Libië heeft getroffen. De VN-chef voor noodsituaties Martin Griffiths zei dit vrijdag in Genève. Een groot probleem is volgens hem dat er gecommuniceerd moet worden met de officieel erkende regering in Tripoli en dat acties dan met de autoriteiten in het getroffen noordoosten moeten worden gecoördineerd.

Libië heeft al jaren twee elkaar bestrijdende regeringen. Sinds de dictatuur van kolonel Kaddafi in 2011 ten einde kwam, is er van een centrale regering feitelijk geen sprake meer. De Verenigde Naties hebben een regering in Tripoli erkend, terwijl een andere regering het in het noordoosten voor het zeggen heeft. Een Libisch medium heeft echter gemeld dat de ramp de strijdende partijen nader tot elkaar heeft gebracht. Een militaire eenheid uit Tripoli zou zijn aangekomen in Derna en er samen met manschappen van generaal Khalifa Haftar, de militaire leider van het noordoosten, aan reddings- en bergingswerk zijn begonnen.

Er zijn voor zover bekend mogelijk tussen de 5300 en 6000 doden gevallen en er zouden 12.000 mensen nog steeds vermist worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hoop uitgesproken dat in het puin en in de modder in Derna nog overlevenden kunnen worden aangetroffen. Tamer Ramadan van de internationale hulporganisatie kon vrijdag geen schatting geven van het aantal doden omdat overzicht over de toestand in de regio ontbreekt.

Overstromingen

Volgens de VN-migratieorganisatie IOM zijn als gevolg van de storm 38.640 mensen op de vlucht geslagen in de gebieden in het noordoosten van Libië. Die zijn het zwaarst getroffen.

Tijdens noodweer dat de storm Daniel naar de Libische kust bracht, viel een kolossale hoeveel regen in de streek van Derna. De regens vulden ook stuwmeren bij de stad die er rond 1970 waren aangelegd omdat Derna zo vaak onder overstromingen leed. De twee dammen zijn mede door gebrek aan onderhoud sinds 2011 tijdens het noodweer ingestort. Daardoor stroomde het opgehoopte water de stad in wat de overstromingen in de stad verergerde. Een kwart van Derna is verwoest volgens de autoriteiten.

Meer uit Buitenland

Opnieuw doden door Amerikaanse aanval op vermeende drugsboot

WASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.

8 minuten geleden
Amerikanen spreken Russen en Chinezen in Genève over kernwapens

GENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.

10 minuten geleden
Ontboden ambassadeur VS komt niet opdagen bij Frans ministerie

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.

55 minuten geleden
Zoon van Rob Reiner pleit onschuldig in moordzaak ouders

LOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.

2 uur geleden
Rechter blokkeert publicatie rapport geheime documenten Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.

3 uur geleden
Voorzitter EU-regeringsleiders roept Orbán tot de orde

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is door voorzitter van de EU-leiders António Costa terechtgewezen. In een brief aan Orbán schrijft Costa dat leiders gebonden zijn aan hun besluit, als daarover consensus is bereikt. De EU-leiders zijn in december unaniem akkoord gegaan met een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. De Hongaarse premier blokkeert dit nu. Dat kan niet, stelt Costa. Hij roept Orbán op zijn blokkade tegen de lening op te heffen.

3 uur geleden
Dit jaar al meer dan 600 migranten omgekomen in Middellandse Zee

GENÈVE (ANP) - Sinds het begin van dit jaar zijn er zeker 606 migranten omgekomen in de Middellandse Zee, meldt de VN-migratieorganisatie IOM. Sinds het agentschap cijfers hierover begon bij te houden in 2014 zijn er niet eerder zoveel doden gevallen aan het begin van het jaar.

3 uur geleden