VN kennen omvang ramp in noordoosten Libië nog niet
GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties kunnen zich nog geen beeld vormen van de omvang van de ramp die afgelopen weekeinde het noordoosten van Libië heeft getroffen. De VN-chef voor noodsituaties Martin Griffiths zei dit vrijdag in Genève. Een groot probleem is volgens hem dat er gecommuniceerd moet worden met de officieel erkende regering in Tripoli en dat acties dan met de autoriteiten in het getroffen noordoosten moeten worden gecoördineerd.
Libië heeft al jaren twee elkaar bestrijdende regeringen. Sinds de dictatuur van kolonel Kaddafi in 2011 ten einde kwam, is er van een centrale regering feitelijk geen sprake meer. De Verenigde Naties hebben een regering in Tripoli erkend, terwijl een andere regering het in het noordoosten voor het zeggen heeft. Een Libisch medium heeft echter gemeld dat de ramp de strijdende partijen nader tot elkaar heeft gebracht. Een militaire eenheid uit Tripoli zou zijn aangekomen in Derna en er samen met manschappen van generaal Khalifa Haftar, de militaire leider van het noordoosten, aan reddings- en bergingswerk zijn begonnen.
Er zijn voor zover bekend mogelijk tussen de 5300 en 6000 doden gevallen en er zouden 12.000 mensen nog steeds vermist worden. Het Internationale Rode Kruis heeft de hoop uitgesproken dat in het puin en in de modder in Derna nog overlevenden kunnen worden aangetroffen. Tamer Ramadan van de internationale hulporganisatie kon vrijdag geen schatting geven van het aantal doden omdat overzicht over de toestand in de regio ontbreekt.
Overstromingen
Volgens de VN-migratieorganisatie IOM zijn als gevolg van de storm 38.640 mensen op de vlucht geslagen in de gebieden in het noordoosten van Libië. Die zijn het zwaarst getroffen.
Tijdens noodweer dat de storm Daniel naar de Libische kust bracht, viel een kolossale hoeveel regen in de streek van Derna. De regens vulden ook stuwmeren bij de stad die er rond 1970 waren aangelegd omdat Derna zo vaak onder overstromingen leed. De twee dammen zijn mede door gebrek aan onderhoud sinds 2011 tijdens het noodweer ingestort. Daardoor stroomde het opgehoopte water de stad in wat de overstromingen in de stad verergerde. Een kwart van Derna is verwoest volgens de autoriteiten.
Meer uit Buitenland
ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
3 uur geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
3 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".
3 uur geledenKOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.
6 uur geleden