VN: jaarlijks bijna 2 miljoen werkgerelateerde doden in wereld
GENÈVE (ANP/AFP) - Wereldwijd gaan jaarlijks bijna 2 miljoen mensen dood door werkgerelateerde ziektes en ongelukken. Dat schrijven de Verenigde Naties in een rapport. Vooral ziektes door zeer lange werktijden zijn een belangrijke doodsoorzaak, aldus de onderzoekers.
Het onderzoek gaat over de periode van 2000 tot 2016 en bevat dus niet de impact van de coronacrisis op werkomstandigheden. De VN denken wel dat de pandemie de situatie heeft verergerd.
De grootste risicofactor zijn volgens de VN zeer lange werktijden, wat wordt gedefinieerd als 55 uur per week of meer. Als gevolg van bijvoorbeeld hartfalen en beroertes door zeer lange werktijden overleden in 2016 driekwart miljoen mensen, zeggen de onderzoekers. Maar ook longziektes door blootstelling aan giftige stoffen zoals asbest en luchtverontreiniging, zwaar fysiek werk en ongelukken op de werkvloer zijn belangrijke doodsoorzaken.
Wake-upcall
"Het is schokkend om te zien dat zoveel mensen letterlijk worden gedood door hun werk", zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). "Ons rapport is een wake-upcall aan landen en bedrijven om de gezondheid en veiligheid van werknemers te verbeteren."
Overigens is het percentage werkgerelateerde doden per 100.000 werkenden in de wereld sinds 2000 wel gedaald. Maar vanwege de gegroeide wereldbevolking blijven de aantallen in absolute zin redelijk stabiel.
Meer uit Financieel
BIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
18 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
19 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
20 uur geleden