Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

BONN (ANP) - Door klimaatverandering krijgen landen wereldwijd steeds vaker te maken met rampen. Maatregelen daartegen zouden zich moeten richten op systeemverandering, bepleit een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties (UNU-EHS). Het instituut signaleert in een woensdag gepubliceerd rapport dat momenteel de oplossingen alleen nog gericht lijken te zijn op het vertragen van het klimaatprobleem.

"We hebben meer baanbrekende oplossingen nodig om ons weg te leiden van een toekomst waarin risico's op klimaatrampen zich vermenigvuldigen", schrijft de UNU in het rapport. Het instituut vreest dat uiteindelijk "omslagpunten" worden bereikt. Vanaf dat moment zou een ramp ontstaan die niet meer om te draaien is.

Het VN-instituut waarschuwt bijvoorbeeld voor het moment dat berggletsjers smelten, wat drinkwatertekort kan veroorzaken. Als het steeds warmer wordt door klimaatverandering kan uiteindelijk een omslagpunt worden bereikt. Zo kunnen meer mensen en dieren overlijden door hittestress, maar kunnen ook meer natuurbranden ontstaan.

Waarschuwen

"Uiteindelijk zijn alle systemen met elkaar verbonden. Dan gaat het om ecosystemen, voedselsystemen, watersystemen en meer", zo valt te lezen in het rapport. "Wanneer ze verslechteren, is dit doorgaans geen eenvoudig en voorspelbaar proces. Integendeel: instabiliteit bouwt zich langzaam op totdat plotseling een omslagpunt wordt bereikt en het systeem fundamenteel verandert of zelfs instort, met mogelijk catastrofale gevolgen."

Het instituut wil landen vooral waarschuwen op tijd actie te ondernemen. Over dit onderwerp zou ook gesproken moeten worden op de VN-klimaattop COP28 aan het einde van dit jaar in Dubai. Als lichtpuntje ziet het instituut al wel dat de laatste tijd meer aandacht is voor een fundamentele systeemverandering in de maatschappij voor het oplossen van klimaatproblemen.

Meer uit Buitenland

Internetblokkade Iran gaat zevende dag in

TEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.

26 minuten geleden
Iran heropent luchtruim na urenlange sluiting

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.

5 uur geleden
VN-Veiligheidsraad vergadert donderdag over Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.

6 uur geleden
Franse militairen onderweg naar Groenland

PARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.

6 uur geleden
Trump: Zelensky zit vredesakkoord in de weg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.

7 uur geleden
X legt AI-uitkleedfunctie van chatbot Grok aan banden

AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.

8 uur geleden
Resolutie om macht Trump in Venezuela te beperken gestrand

WASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.

9 uur geleden