VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende
BONN (ANP) - Door klimaatverandering krijgen landen wereldwijd steeds vaker te maken met rampen. Maatregelen daartegen zouden zich moeten richten op systeemverandering, bepleit een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties (UNU-EHS). Het instituut signaleert in een woensdag gepubliceerd rapport dat momenteel de oplossingen alleen nog gericht lijken te zijn op het vertragen van het klimaatprobleem.
"We hebben meer baanbrekende oplossingen nodig om ons weg te leiden van een toekomst waarin risico's op klimaatrampen zich vermenigvuldigen", schrijft de UNU in het rapport. Het instituut vreest dat uiteindelijk "omslagpunten" worden bereikt. Vanaf dat moment zou een ramp ontstaan die niet meer om te draaien is.
Het VN-instituut waarschuwt bijvoorbeeld voor het moment dat berggletsjers smelten, wat drinkwatertekort kan veroorzaken. Als het steeds warmer wordt door klimaatverandering kan uiteindelijk een omslagpunt worden bereikt. Zo kunnen meer mensen en dieren overlijden door hittestress, maar kunnen ook meer natuurbranden ontstaan.
Waarschuwen
"Uiteindelijk zijn alle systemen met elkaar verbonden. Dan gaat het om ecosystemen, voedselsystemen, watersystemen en meer", zo valt te lezen in het rapport. "Wanneer ze verslechteren, is dit doorgaans geen eenvoudig en voorspelbaar proces. Integendeel: instabiliteit bouwt zich langzaam op totdat plotseling een omslagpunt wordt bereikt en het systeem fundamenteel verandert of zelfs instort, met mogelijk catastrofale gevolgen."
Het instituut wil landen vooral waarschuwen op tijd actie te ondernemen. Over dit onderwerp zou ook gesproken moeten worden op de VN-klimaattop COP28 aan het einde van dit jaar in Dubai. Als lichtpuntje ziet het instituut al wel dat de laatste tijd meer aandacht is voor een fundamentele systeemverandering in de maatschappij voor het oplossen van klimaatproblemen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
5 uur geleden