Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

BONN (ANP) - Door klimaatverandering krijgen landen wereldwijd steeds vaker te maken met rampen. Maatregelen daartegen zouden zich moeten richten op systeemverandering, bepleit een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties (UNU-EHS). Het instituut signaleert in een woensdag gepubliceerd rapport dat momenteel de oplossingen alleen nog gericht lijken te zijn op het vertragen van het klimaatprobleem.

"We hebben meer baanbrekende oplossingen nodig om ons weg te leiden van een toekomst waarin risico's op klimaatrampen zich vermenigvuldigen", schrijft de UNU in het rapport. Het instituut vreest dat uiteindelijk "omslagpunten" worden bereikt. Vanaf dat moment zou een ramp ontstaan die niet meer om te draaien is.

Het VN-instituut waarschuwt bijvoorbeeld voor het moment dat berggletsjers smelten, wat drinkwatertekort kan veroorzaken. Als het steeds warmer wordt door klimaatverandering kan uiteindelijk een omslagpunt worden bereikt. Zo kunnen meer mensen en dieren overlijden door hittestress, maar kunnen ook meer natuurbranden ontstaan.

Waarschuwen

"Uiteindelijk zijn alle systemen met elkaar verbonden. Dan gaat het om ecosystemen, voedselsystemen, watersystemen en meer", zo valt te lezen in het rapport. "Wanneer ze verslechteren, is dit doorgaans geen eenvoudig en voorspelbaar proces. Integendeel: instabiliteit bouwt zich langzaam op totdat plotseling een omslagpunt wordt bereikt en het systeem fundamenteel verandert of zelfs instort, met mogelijk catastrofale gevolgen."

Het instituut wil landen vooral waarschuwen op tijd actie te ondernemen. Over dit onderwerp zou ook gesproken moeten worden op de VN-klimaattop COP28 aan het einde van dit jaar in Dubai. Als lichtpuntje ziet het instituut al wel dat de laatste tijd meer aandacht is voor een fundamentele systeemverandering in de maatschappij voor het oplossen van klimaatproblemen.

Meer uit Buitenland

Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

1 uur geleden
Rusland arresteert derde verdachte voor aanslag op topmilitair

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.

1 uur geleden
Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

1 uur geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

2 uur geleden
Europees Parlement stemt voor strengere asielregels

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.

2 uur geleden
Oppositie ziet 'uitstel van executie' voor geplaagde Starmer

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft "uitstel van executie" gekregen nadat zijn positie onder grote druk was komen te staan. Dat zei de conservatieve oppositieleider Kemi Badenoch tegen Sky News. Ze zei dat parlementariërs uit het kamp van Starmer vrezen voor hun baan en hem daarom nog niet laten vallen.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef waarschuwt voor gevechten in Ethiopië

MEKELE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk waarschuwt voor escalerende gevechten in de Tigray-regio in Ethiopië. Daar woedde tussen 2020 en 2022 een gewelddadige burgeroorlog tussen het regeringsleger en lokale rebellengroepen. Sinds eind januari zijn de gevechten weer geïntensiveerd. "De situatie blijft zeer instabiel en we vrezen dat deze verder zal verslechteren", aldus Türk.

3 uur geleden