Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

VN-instituut: aanpak tegen klimaatrampen nog onvoldoende

BONN (ANP) - Door klimaatverandering krijgen landen wereldwijd steeds vaker te maken met rampen. Maatregelen daartegen zouden zich moeten richten op systeemverandering, bepleit een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties (UNU-EHS). Het instituut signaleert in een woensdag gepubliceerd rapport dat momenteel de oplossingen alleen nog gericht lijken te zijn op het vertragen van het klimaatprobleem.

"We hebben meer baanbrekende oplossingen nodig om ons weg te leiden van een toekomst waarin risico's op klimaatrampen zich vermenigvuldigen", schrijft de UNU in het rapport. Het instituut vreest dat uiteindelijk "omslagpunten" worden bereikt. Vanaf dat moment zou een ramp ontstaan die niet meer om te draaien is.

Het VN-instituut waarschuwt bijvoorbeeld voor het moment dat berggletsjers smelten, wat drinkwatertekort kan veroorzaken. Als het steeds warmer wordt door klimaatverandering kan uiteindelijk een omslagpunt worden bereikt. Zo kunnen meer mensen en dieren overlijden door hittestress, maar kunnen ook meer natuurbranden ontstaan.

Waarschuwen

"Uiteindelijk zijn alle systemen met elkaar verbonden. Dan gaat het om ecosystemen, voedselsystemen, watersystemen en meer", zo valt te lezen in het rapport. "Wanneer ze verslechteren, is dit doorgaans geen eenvoudig en voorspelbaar proces. Integendeel: instabiliteit bouwt zich langzaam op totdat plotseling een omslagpunt wordt bereikt en het systeem fundamenteel verandert of zelfs instort, met mogelijk catastrofale gevolgen."

Het instituut wil landen vooral waarschuwen op tijd actie te ondernemen. Over dit onderwerp zou ook gesproken moeten worden op de VN-klimaattop COP28 aan het einde van dit jaar in Dubai. Als lichtpuntje ziet het instituut al wel dat de laatste tijd meer aandacht is voor een fundamentele systeemverandering in de maatschappij voor het oplossen van klimaatproblemen.

Meer uit Buitenland

Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

MOSKOU (ANP) - Rusland is zaterdag op de Dag van de Overwinning begonnen met een uitgeklede militaire parade op het Rode Plein in Moskou. Er wordt geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.

39 minuten geleden
Oud-generaal van Assad opgepakt om chemische aanval

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.

4 uur geleden
Landen sturen vliegtuigen voor opvarenden van de Hondius

TENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.

4 uur geleden
Mexico wil schooljaar een maand eerder stoppen om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.

4 uur geleden
Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

11 uur geleden
Zelensky bevestigt tijdelijk bestand met Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.

12 uur geleden
Trump kondigt driedaags bestand tussen Oekraïne en Rusland aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.

13 uur geleden