VN in gesprek met China over toegang tot Xinjiang
NEW YORK (ANP/RTR) - De Verenigde Naties zijn "serieus in gesprek" met China om onbeperkte toegang te krijgen tot de regio Xinjiang waar Peking volgens mensenrechtenorganisaties en VN-experts de Oeigoerse moslimminderheid onderdrukt. Dat heeft VN-baas António Guterres gezegd in een interview met CBC.
De VN willen zelf in Xinjiang gaan kijken om de beschuldigingen van onder meer dwangarbeid, martelingen, gedwongen sterilisatie en stelselmatige verkrachtingen van Oeigoeren te verifiëren, zei Guterres.
VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet zei onlangs al dat de vermeende misstanden een grondig onafhankelijk onderzoek vereisen. Gesprekken met China over een bezoek aan de regio zijn al langer gaande, stelde Bachelet vorige maand.
Snelle overeenkomst
Volgens Guterres zijn de onderhandelingen "op dit moment" bezig. "En ik hoop dat ze snel een overeenkomst bereiken en dat de mensenrechtencommissaris in staat zal zijn China zonder beperkingen te bezoeken", zei hij bij CBC.
China wordt al jaren beschuldigd van het onderdrukken van de Oeigoerse moslimminderheid in Xinjiang. Sommige Europese regeringen en de Verenigde Staten bestempelen dat inmiddels als genocide. Dat deed de Nederlandse Tweede Kamer twee weken geleden ook.
De regering in Peking ontkent de beschuldigingen en stelt dat extremistische en terroristische Oeigoeren in kampen worden heropgevoed. Buitenlandse politici die kritiek uiten op het overheidsbeleid, krijgen van China met regelmaat strafmaatregelen opgelegd.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
32 minuten geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
2 uur geledenANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op Alex Pretti, die in Minneapolis is doodgeschoten door federale agenten. Pretti was een "oproerkraaier en misschien wel een opstandeling", aldus Trump op Truth Social.
5 uur geleden