VN: in 'apocalyptisch' Noord-Gaza waart de dood rond
NEW YORK (ANP/RTR) - De situatie in de noordelijke Gazastrook is "apocalyptisch" sinds Israël er vorige maand een militair offensief begon, waarschuwden hoge VN-functionarissen vrijdag. Israël zegt dit te doen om Hamas-strijders uit te schakelen.
"De gehele Palestijnse bevolking in Noord-Gaza loopt het risico om te sterven aan ziekte, hongersnood en geweld", zeiden VN-functionarissen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO, UNICEF en andere hulporganisaties) in een verklaring. "Humanitaire hulp kan de omvang van de behoeften niet bijhouden vanwege de beperkte toegang. Basisgoederen die levens redden, zijn niet beschikbaar. Humanitaire hulpverleners kunnen hun werk niet veilig doen en worden geblokkeerd door Israëlische troepen."
Ze drongen er bij alle partijen die in Gaza vechten op aan om burgers te beschermen en riepen Israël op om "zijn aanval op Gaza en op de humanitaire hulpverleners die proberen te helpen, te staken".
De Verenigde Staten hebben Israël op 13 oktober laten weten dat het binnen dertig dagen de humanitaire situatie in Noord-Gaza moet verbeteren. Samantha Power, hoofd van de hulporganisatie USAID, zei vrijdag tegen de Israëlische ambassadeur in de VS, Michael Herzog, dat Israël "rekening moet houden met beperkingen op Amerikaanse militaire hulp als de situatie niet verbetert", aldus een USAID-woordvoerder.
Meer uit Buitenland
MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
28 minuten geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
2 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
4 uur geleden