VN-hulporganisatie in Gazastrook 'staat op rand van de afgrond'
GAZA-STAD (ANP) - De VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in de Gazastrook staat naar eigen zeggen "op de rand van de afgrond". "Als UNRWA ineenstort, zal de humanitaire hulp waar bijna de hele bevolking van Gaza van afhankelijk is ook ineenstorten", aldus de organisatie op berichtenplatform X.
Het wordt voor UNRWA steeds moeilijker om hulp te leveren. De humanitaire situatie blijft door de aanhoudende oorlog verslechteren en de levering van humanitaire hulp aan Gaza is nog steeds beperkt. In het dichtbevolkte kustgebied is onder meer een tekort aan voedsel, drinkwater, medicijnen en brandstof. Er zijn meldingen van plunderingen.
De medewerkers van UNRWA runnen nog steeds gezondheidscentra, delen voedsel uit en beheren opvanglocaties. Zo'n 1,3 miljoen ontheemde Palestijnen hebben hun toevlucht gezocht bij ruim 150 locaties van de VN-organisatie. Die locaties, waaronder scholen, zijn overvol. Door de oorlog zijn in totaal circa 1,9 miljoen mensen ontheemd geraakt, ruim 85 procent van de bevolking van Gaza.
De VN-organisatie meldt dat zeker 284 ontheemden zijn gedood toen ze op een UNRWA-locatie verbleven. Bijna duizend anderen raakten er gewond. Ook zijn 134 medewerkers van de VN-organisatie gedood sinds 7 oktober, toen de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak. Het merendeel van het personeel is zelf ook ontheemd geraakt. Ruim honderd locaties van UNRWA hebben door de oorlog schade opgelopen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
47 minuten geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
2 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
12 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
13 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
14 uur geleden