Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wil dat Azerbeidzjan toestaat dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Nagorno-Karabach. Het hof van de Verenigde Naties eist dat alle etnische Armeniërs veilig kunnen wonen in het betwiste gebied, dat Azerbeidzjan in september met een razendsnelle operatie veroverde.

Tot dat moment woonden er bijna uitsluitend Armeniërs die feitelijk zelfbestuur hadden, hoewel de regio internationaal wordt erkend als Azerbeidzjaans. Na het bliksemoffensief vluchtten meer dan 100.000 van de 120.000 bewoners naar buurland Armenië. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering en stapte daarom naar het ICJ in Den Haag. Bakoe weerspreekt de beschuldiging en zegt zelfs Armeniërs te stimuleren om terug te keren naar het zo goed als verlaten Nagorno-Karabach.

Het VN-hof oordeelt dat Azerbeidzjan niet alleen mensen moet toestaan om terug te keren, maar ook om te vertrekken als ze dat willen. Het land mag bewoners niet door "geweld of intimidatie" dwingen te verhuizen of juist te blijven.

Vorige week hield Azerbeidzjan een militaire parade in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. De Azerbeidzjanen hesen hun vlaggen in het centrum en benadrukten niet van plan te zijn om de regio nog af te staan.

Meer uit Buitenland

WHO-baas: steeds meer grip op ebola in Afrika

GENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.

5 minuten geleden
VS willen minder luchtmacht en marine reserveren voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.

1 uur geleden
Britse premier bezorgd over betrokkenen helikopterongeluk Devon

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.

2 uur geleden
Trump erkent dat hij verhit gesprek voerde met Netanyahu

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.

3 uur geleden
Veel doden bij hotelbrand in New Delhi

NEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.

4 uur geleden
Zeker zes doden bij Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.

4 uur geleden
Rutte en NAVO-landen houden eerste NAVO-Oekraïne-raad in Kyiv

KYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.

6 uur geleden