Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wil dat Azerbeidzjan toestaat dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Nagorno-Karabach. Het hof van de Verenigde Naties eist dat alle etnische Armeniërs veilig kunnen wonen in het betwiste gebied, dat Azerbeidzjan in september met een razendsnelle operatie veroverde.

Tot dat moment woonden er bijna uitsluitend Armeniërs die feitelijk zelfbestuur hadden, hoewel de regio internationaal wordt erkend als Azerbeidzjaans. Na het bliksemoffensief vluchtten meer dan 100.000 van de 120.000 bewoners naar buurland Armenië. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering en stapte daarom naar het ICJ in Den Haag. Bakoe weerspreekt de beschuldiging en zegt zelfs Armeniërs te stimuleren om terug te keren naar het zo goed als verlaten Nagorno-Karabach.

Het VN-hof oordeelt dat Azerbeidzjan niet alleen mensen moet toestaan om terug te keren, maar ook om te vertrekken als ze dat willen. Het land mag bewoners niet door "geweld of intimidatie" dwingen te verhuizen of juist te blijven.

Vorige week hield Azerbeidzjan een militaire parade in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. De Azerbeidzjanen hesen hun vlaggen in het centrum en benadrukten niet van plan te zijn om de regio nog af te staan.

Meer uit Buitenland

Trump: ICE-agenten gaan vanaf maandag helpen op vliegvelden

WASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.

24 minuten geleden
België herdenkt terreuraanslagen van 10 jaar geleden

BRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.

1 uur geleden
Kolonisten stichten brand in dorpen Westelijke Jordaanoever

RAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.

2 uur geleden
Israël versnelt sloop van Libanese huizen in frontliniedorpen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".

3 uur geleden
Aantal gewonden in Zuid-Israël na Iraanse aanval loopt op

ARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.

4 uur geleden
Analyse: Patriot-raket VS was betrokken bij explosie in Bahrein

MANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.

5 uur geleden
Nieuwe aanvallen op Israël, schade en slachtoffers gemeld

JERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.

7 uur geleden