VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach
DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wil dat Azerbeidzjan toestaat dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Nagorno-Karabach. Het hof van de Verenigde Naties eist dat alle etnische Armeniërs veilig kunnen wonen in het betwiste gebied, dat Azerbeidzjan in september met een razendsnelle operatie veroverde.
Tot dat moment woonden er bijna uitsluitend Armeniërs die feitelijk zelfbestuur hadden, hoewel de regio internationaal wordt erkend als Azerbeidzjaans. Na het bliksemoffensief vluchtten meer dan 100.000 van de 120.000 bewoners naar buurland Armenië. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering en stapte daarom naar het ICJ in Den Haag. Bakoe weerspreekt de beschuldiging en zegt zelfs Armeniërs te stimuleren om terug te keren naar het zo goed als verlaten Nagorno-Karabach.
Het VN-hof oordeelt dat Azerbeidzjan niet alleen mensen moet toestaan om terug te keren, maar ook om te vertrekken als ze dat willen. Het land mag bewoners niet door "geweld of intimidatie" dwingen te verhuizen of juist te blijven.
Vorige week hield Azerbeidzjan een militaire parade in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. De Azerbeidzjanen hesen hun vlaggen in het centrum en benadrukten niet van plan te zijn om de regio nog af te staan.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.
43 minuten geledenEL PASO (ANP) - De sluiting woensdag van het luchtruim bij het Amerikaanse El Paso volgde op onenigheid tussen overheidsdiensten. Dat zeggen bronnen tegen media als CBS News en The New York Times. De grensbewakingsdienst zou een anti-dronelaser hebben ingezet zonder de luchtvaartautoriteiten voldoende tijd te geven om risico's voor het vliegverkeer in te schatten.
52 minuten geledenPARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.
59 minuten geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
11 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
11 uur geleden