Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wil dat Azerbeidzjan toestaat dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Nagorno-Karabach. Het hof van de Verenigde Naties eist dat alle etnische Armeniërs veilig kunnen wonen in het betwiste gebied, dat Azerbeidzjan in september met een razendsnelle operatie veroverde.

Tot dat moment woonden er bijna uitsluitend Armeniërs die feitelijk zelfbestuur hadden, hoewel de regio internationaal wordt erkend als Azerbeidzjaans. Na het bliksemoffensief vluchtten meer dan 100.000 van de 120.000 bewoners naar buurland Armenië. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering en stapte daarom naar het ICJ in Den Haag. Bakoe weerspreekt de beschuldiging en zegt zelfs Armeniërs te stimuleren om terug te keren naar het zo goed als verlaten Nagorno-Karabach.

Het VN-hof oordeelt dat Azerbeidzjan niet alleen mensen moet toestaan om terug te keren, maar ook om te vertrekken als ze dat willen. Het land mag bewoners niet door "geweld of intimidatie" dwingen te verhuizen of juist te blijven.

Vorige week hield Azerbeidzjan een militaire parade in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. De Azerbeidzjanen hesen hun vlaggen in het centrum en benadrukten niet van plan te zijn om de regio nog af te staan.

Meer uit Buitenland

Crans-Montana open voor toerisme, oproep tot voorzichtigheid

CRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.

15 minuten geleden
Zelensky stelt Kyrylo Boedanov aan als nieuwe stafchef

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.

1 uur geleden
Paus Leo bidt voor slachtoffers Zwitserse nieuwjaarsbrand

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.

2 uur geleden
Trump dreigt met actie bij geweld tegen Iraanse demonstranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."

5 uur geleden
Ruim twintig gewonden Crans-Montana minstens 60 procent verbrand

CRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.

9 uur geleden
VS: China verhoogt onnodig spanningen rond Taiwan met oefeningen

WASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.

10 uur geleden
Venezuela wil met VS praten over oorlog tegen drugs en olie

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.

12 uur geleden