Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

VN-hof wil dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Karabach

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) wil dat Azerbeidzjan toestaat dat vluchtelingen kunnen terugkeren naar Nagorno-Karabach. Het hof van de Verenigde Naties eist dat alle etnische Armeniërs veilig kunnen wonen in het betwiste gebied, dat Azerbeidzjan in september met een razendsnelle operatie veroverde.

Tot dat moment woonden er bijna uitsluitend Armeniërs die feitelijk zelfbestuur hadden, hoewel de regio internationaal wordt erkend als Azerbeidzjaans. Na het bliksemoffensief vluchtten meer dan 100.000 van de 120.000 bewoners naar buurland Armenië. De regering in Jerevan spreekt van een etnische zuivering en stapte daarom naar het ICJ in Den Haag. Bakoe weerspreekt de beschuldiging en zegt zelfs Armeniërs te stimuleren om terug te keren naar het zo goed als verlaten Nagorno-Karabach.

Het VN-hof oordeelt dat Azerbeidzjan niet alleen mensen moet toestaan om terug te keren, maar ook om te vertrekken als ze dat willen. Het land mag bewoners niet door "geweld of intimidatie" dwingen te verhuizen of juist te blijven.

Vorige week hield Azerbeidzjan een militaire parade in Chankendi, de hoofdstad van Nagorno-Karabach die door Armeniërs Stepanakert wordt genoemd. De Azerbeidzjanen hesen hun vlaggen in het centrum en benadrukten niet van plan te zijn om de regio nog af te staan.

Meer uit Buitenland

Film Sinners vestigt record met zestien Oscarnominaties

LOS ANGELES (ANP) - De film Sinners van regisseur Ryan Coogler heeft donderdag zestien Oscarnominaties ontvangen. Hiermee heeft de film, over twee criminele tweelingbroers die in het Mississippi van de jaren dertig worden geconfronteerd met een bovennatuurlijk kwaad, een nieuw record gevestigd. Nog nooit eerder kreeg één film zoveel nominaties.

26 minuten geleden
Trump: VS hoeven niet te betalen voor Groenland-wensen

DAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.

1 uur geleden
Schoonzoon Trump presenteert in Davos plan voor 'Nieuw Gaza'

DAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.

1 uur geleden
Presidenten Trump en Zelensky in gesprek in Davos

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky hebben in Davos gesproken over een einde van de oorlog in Oekraïne. Trump zei voor het gesprek dat hij vindt dat de strijdende partijen, Oekraïne en Rusland, elkaar naderen en zijn vredesinspanningen vooruitgang boeken.

1 uur geleden
Palestijns comité: grens Gaza - Egypte volgende week heropend

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De grens tussen de Gazastrook en Egypte wordt volgens een Palestijnse functionaris volgende week in beide richtingen heropend. De grenspost van Rafah is vrijwel de enige in- en uitgang voor de belegerde strook land.

3 uur geleden
Von der Leyen overleeft vierde motie van wantrouwen

STRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft, zoals verwacht, haar vierde motie van wantrouwen overleefd. De motie, die was ingediend door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa, is donderdag met ruime meerderheid verworpen.

3 uur geleden
VS en Denemarken om tafel over defensiepact Groenland uit 1951

KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.

3 uur geleden