Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-hof: Rusland moet oorlog in Oekraïne staken

VN-hof: Rusland moet oorlog in Oekraïne staken

DEN HAAG (ANP) - Rusland moet onmiddellijk alle militaire activiteiten in Oekraïne stoppen, eist het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Dat is het hoogste juridische orgaan van de Verenigde Naties. Uitspraken van de rechters zijn bindend, maar het hof kan landen niet dwingen zich aan de uitspraak te houden.

Rusland mag de pro-Russische separatisten in de regio's Donetsk en Loehansk ook niet helpen, bepaalde het Internationaal Gerechtshof. Dertien van de vijftien rechters stemden voor de uitspraak. De twee tegenstemmers kwamen uit Rusland en China.

De zaak was aangespannen door Oekraïne. Rusland had Oekraïne beschuldigd van genocide op de Russischtalige inwoners van het land. Vervolgens erkende Moskou de onafhankelijkheid van Donetsk en Loehansk, en kort erna begon de invasie. Oekraïne wilde dat de rechters zouden vaststellen dat er geen sprake was van genocide en dat Rusland dus geen geldige reden had om de oorlog te beginnen, maar het Internationaal Gerechtshof ging verder.

In een eerste reactie noemde de Oekraïense president Volodimir Zelenski de uitspraak "een volledige overwinning" en hij zei dat "het negeren van de opdracht Rusland nog verder zal isoleren".

Rusland zelf deed niet mee aan de zaak. Het land ontbrak toen Oekraïne zijn verhaal vertelde en gaf ook geen weerwoord.

Meer uit Buitenland

Bloomberg: onderzoek hantavirusvaccin werd gestaakt om geldtekort

SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.

2 uur geleden
Regisseur krijgt 2 jaar cel voor leveren drugs aan Matthew Perry

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.

2 uur geleden
Britse media: minister gaat Starmers positie donderdag uitdagen

LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.

4 uur geleden
Libanon: Israël verwoestte duizenden huizen sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.

4 uur geleden
Hongarije ontbiedt Russische ambassadeur om aanval op Oekraïne

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.

4 uur geleden
NAVO neemt ideeën VS over Europesere NAVO over, verwacht Rutte

BOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.

6 uur geleden
Oekraïne en Litouwen sluiten dronedeal

BOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".

6 uur geleden