VN-gezant voor Libië vertrekt maand voor verkiezingen
NEW YORK/TRIPOLI (ANP/DPA/AFP/RTR) - De gezant van de Verenigde Naties voor Libië is een maand voor de verkiezingen in het Noord-Afrikaanse land opgestapt. Diplomaten rond de VN-Veiligheidsraad, het orgaan dat een opvolger moet benoemen, hebben dat gemeld. De beweegredenen van de Tsjech Jan Kubis, die begin dit jaar aantrad als bemiddelaar, zijn onduidelijk. Mogelijk voelde hij zich te weinig gesteund.
De VN speelden ruim een jaar geleden een grote rol bij het tot stand brengen van een wapenstilstand in het land dat sinds de dood van dictator Muammar Kadaffi in 2011 in chaos en conflict verkeert. De presidentsverkiezingen staan gepland voor 24 december. Maar liefst 98 kandidaten hebben zich gemeld bij het registratiekantoor. Een eerste lijst volgt later deze week.
Twee bekende figuren stelden zich onlangs kandidaat: krijgsheer Khalifa Haftar en Saif al-Islam, een zoon van Kaddafi die wordt gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. De parlementsverkiezingen in het olierijke land zijn opgeschoven naar begin volgend jaar.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
13 uur geleden