VN-gezant meldt doorbraak in gesprekken over toekomst Libië
TUNIS (ANP/RTR) - Politieke besprekingen over de toekomst van Libië, die plaatsvinden in Tunesië, hebben voor een doorbraak gezorgd. Daarmee wordt de weg geëffend voor verkiezingen in het land binnen 18 maanden, zei de waarnemend VN-gezant voor Libië woensdag.
De deelnemers bereikten een voorlopig akkoord over een routekaart voor parlementaire en presidentsverkiezingen die stappen zet om de instellingen van Libië te verenigen, zei Stephanie Williams tijdens een persconferentie in Tunis.
Na jaren van chaos en oorlog in Libië met elkaar rivaliserende partijen blijven veel Libiërs sceptisch over de vredesinspanningen.
Staakt-het-vuren
De onderhandelingen in Tunis, die maandag zijn begonnen, volgen op een staakt-het-vuren dat vorige maand is overeengekomen tussen de belangrijkste strijdende partijen: de internationaal erkende regering van 'nationale eenheid' in de hoofdstad Tripoli en het in het oosten machtige Libische Nationale Leger van krijgsheer Khalifa Haftar.
Beide kanten in het door oorlog verscheurde land riepen in augustus op tot een bestand en verkiezingen. Krijgsheer Khalifa Haftar, de machtigste man in het oosten, hield dat echter af.
De regering in Tripoli wordt gesteund door Turkije terwijl Haftar militaire steun krijgt van onder meer Rusland, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
1 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
4 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
5 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
5 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
5 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
6 uur geleden