VN: geloofwaardige rapporten over Russische clusterbommen
GENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenbureau van de VN zegt vrijdag "geloofwaardige rapporten" te hebben ontvangen over het gebruik van clustermunitie in Oekraïne door Russische troepen. Er zou sprake zijn van verschillende incidenten waarbij deze wapens door de Russen zijn ingezet in bevolkte gebieden. Dit zou volgens de VN kunnen neerkomen op oorlogsmisdaden.
"Vanwege hun grote gebiedseffecten is het gebruik van clustermunitie in bevolkte gebieden onverenigbaar met de principes van internationaal humanitair recht die toezien op het gedrag van vijandelijkheden", vertelde woordvoerder Liz Throssell aan journalisten in Genève. "We herinneren de Russische autoriteiten eraan dat het richten van aanvallen op burgers en burgerdoelen, evenals zogenoemde gebiedsbombardementen in steden en dorpen en andere vormen van willekeurige aanvallen, verboden zijn volgens het internationaal recht en kunnen neerkomen op oorlogsmisdaden."
De mensenrechtenorganisatie van de VN meldt vrijdag dat 564 burgers, onder wie 41 kinderen, in Oekraïne zijn omgekomen sinds het begin van de Russische invasie. Het daadwerkelijke aantal dodelijk slachtoffers ligt volgens de VN waarschijnlijk aanzienlijk hoger, omdat rapporten uit gebieden waar intensief wordt gevochten niet kunnen worden bevestigd. De meeste mensen stierven door het gebruik van explosieve wapens, waaronder zware artilleriebeschietingen, raketten en luchtaanvallen, aldus de mensenrechtenorganisatie.
NAVO-chef Jens Stoltenberg bevestigde een week geleden al dat het Russische leger clusterbommen gebruikt. "En we hebben berichten gezien over andere wapentypes waarvan het gebruik in strijd is met het internationale recht."
Meer uit Buitenland
THESSALONIKI (ANP/AFP) - De aanslagen in de Griekse stad Thessaloniki hebben een persoon het leven gekost. De huizen van drie politici werden woensdagochtend aangevallen, waarbij de ouders van een van de politici gewond raakten. De moeder overleed later in het ziekenhuis.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de oorlog tussen Oekraïne en Rusland zijn ruim 2 miljoen militairen omgekomen, gewond geraakt of vermist, meldt The New York Times op basis van het in Washington gevestigde Center for Strategic and International Studies (CSIS). Zo'n 450.000 Russische en 125.000 tot 150.000 Oekraïense militairen zouden zijn omgekomen.
1 uur geledenNEW YORK CITY (ANP) - Twee gemaskerde mensen hebben helemaal bovenop het Empire State Building in New York gestaan met een spandoek. Op het spandoek stond een vredesboodschap. Bij de afdaling leek de ene klimmer de ander een huwelijksaanzoek te doen. Niet veel later werden ze hoog boven de grond opgewacht door de politie, zo was te zien op livebeelden vanuit een helikopter.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De aardbevingen in Venezuela hebben zeker 2295 mensen het leven gekost, meldt parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez. Ruim 11.000 anderen raakten gewond en nog eens tienduizenden zijn vermist.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft zeven dagen van nationale rouw aangekondigd voor de slachtoffers van de aardbevingen van vorige week. "De ziel van Venezuela wordt verscheurd door de slachtoffers die de verwoestende aardbevingen hebben geëist", schrijft Rodríguez op X.
2 uur geledenVALLETTA (ANP) - In Malta is de langverwachte rechtszaak tegen de rijke zakenman Yorgen Fenech begonnen. Hij wordt ervan verdacht in 2017 opdracht te hebben gegeven voor de moord op de bekende onderzoeksjournalist Daphne Caruana Galizia. De zaak leidde tot grote ophef in Malta en kostte onder meer de premier zijn baan.
3 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat de toetreding van Oekraïne tot de EU onder het voorzitterschap van Ierland zal worden voortgezet. Dat zei hij bij de overdrachtsceremonie van het halfjaarlijkse EU-voorzitterschap in Dublin.
5 uur geleden