Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: geen schepen in graancorridor toen Rusland werd aangevallen

VN: geen schepen in graancorridor toen Rusland werd aangevallen

NEW YORK (ANP/RTR/DPA/AFP) - Er waren geen schepen in de graancorridor zaterdag toen volgens Rusland zijn schepen bij de Krim zijn aangevallen. Dat heeft VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths maandag gezegd tijdens een bijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad in New York.

Rusland heeft Oekraïne beschuldigd van het gebruik van drones om schepen in de baai van Sebastopol aan te vallen. Het Russische ministerie van Defensie suggereerde dat een van die onbemande vliegtuigjes mogelijk gelanceerd was vanaf een civiel schip dat door Oekraïne of een westers land is gecharterd om voedsel uit Oekraïense havens te vervoeren. Oekraïne heeft bevestigd noch ontkend achter de aanval te zitten, maar zegt dat de Russische marine een legitiem militair doelwit is.

"Niemand was in de nacht van 29 oktober in de corridor toen de gemelde aanslagen plaatsvonden en geen enkel schip meldde een incident in het weekend", aldus Griffiths in reactie op de Russische beschuldiging van mogelijk misbruik van vrachtschepen. Na de aanval trok Moskou zich terug uit de graandeal, waarmee de belangrijke Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee ondanks de oorlog tussen beide landen vanaf juli was hervat. Daarop werden transporten over zee zondag stilgelegd.

Opschorting activiteiten

"Maandag zijn twaalf schepen vertrokken uit Oekraïense havens en twee zijn binnengevaren om voedsel te laden", zei de VN-noodhulpcoördinator. Volgens Griffiths heeft Rusland hem verzekerd dat het land zich niet terugtrekt uit de graandeal, maar dat het zijn activiteiten in de uitvoering ervan alleen tijdelijk heeft opgeschort. De deal en de "toezeggingen blijven van kracht, zelfs tijdens de schorsing", aldus Griffiths.

Het Russische ministerie van Defensie laat in een verklaring echter weten de hervatting van de graantransporten "onaanvaardbaar" te vinden. "Het verkeer van schepen langs de veiligheidscorridor is onaanvaardbaar, aangezien de Oekraïense leiders en de bevelhebbers van het Oekraïense leger die gebruiken om militaire operaties uit te voeren tegen de Russische Federatie." De Russen zeggen pas de veiligheid in de corridor te kunnen garanderen als de Oekraïners toezeggen het gebied niet voor militaire doeleinden te gebruiken.

Meer uit Buitenland

WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op gezag van Amerikaanse functionarissen.

30 minuten geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

32 minuten geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

2 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

3 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

7 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

11 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

11 uur geleden