
VN-functionarissen willen klimaatactie, geen 'liegende' overheden
NEW YORK (ANP) - Het jongste rapport van het VN-klimaatpanel IPCC is gevuld met de loze beloften van regeringen, een "beschamend dossier", stelt VN-topman António Guterres. Op de persconferentie over het gepresenteerde rapport benadrukt de topman wederom het belang van het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen.
De klimaatdoelen om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graden Celsius zijn nog haalbaar. Maar dan is nú actie nodig, zeggen de klimaatwetenschappers die zijn betrokken bij het IPCC maandag. Op de persconferentie wordt die boodschap herhaald.
"Klimaatactivisten worden soms radicalen genoemd", vertelt Guterres. "Maar de echte radicalen zijn de landen die meer fossiele brandstoffen blijven produceren. Investeren in fossiele brandstoffen is morele en economische waanzin." Volgens de VN-topman liegen sommige regeringen en bedrijven, als ze zeggen dat ze klimaatneutraal willen worden, maar dat niet laten zien in hun acties om klimaatverandering tegen te gaan.
De halve maatregelen die nu genomen worden, zullen er niet voor zorgen dat broeikasgassen in 2030 gehalveerd zijn, benadrukt Inger Andersen, chef van het milieubureau van de Verenigde Naties (UNEP), tijdens de persconferentie. "Het IPCC laat zien dat we de kennis en technieken al bezitten om de uitstoot op aarde te verminderen. Actie om klimaatverandering tegen te gaan moet nu beginnen. Dit jaar, deze maand, vandaag." Anders komt de klimaatcatastrofe steeds dichterbij, aldus de milieuchef.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Het is aan de EU-lidstaten om een besluit te nemen over eventuele maatregelen tegen Israël, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas voor het begin van een vergadering met de 27 ministers van Buitenlandse Zaken. Kallas heeft een lijst met opties opgesteld waarover de ministers dinsdag praten, "maar ik kan niet voorspellen hoe de discussie zal verlopen", zei ze. De druk op Israël is opgevoerd met als belangrijkste doel "echte verbetering van de situatie van de mensen ter plaatse".
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is "teleurgesteld" in zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin, maar nog niet klaar met hem. Dat vertelde hij in een interview met de BBC over onder meer de oorlog in Oekraïne.
57 minuten geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Duitse douane heeft zo'n 1500 tarantula's aangetroffen in koekjesverpakkingen op de luchthaven Keulen-Bonn. Het pakket kwam uit Vietnam en had volgens een douanewoordvoerder een "opmerkelijke geur" die niet overeenkwam met de 7 kilo koekjes die als inhoud was opgegeven.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël heeft maandag zeker 78 Palestijnen gedood in de Gazastrook. Dat meldt Al Jazeera op basis van Palestijnse bronnen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de weg vrijgemaakt voor de regering om het ministerie van Onderwijs verder te ontmantelen. De hoogste rechters besloten om een uitspraak van een lagere rechter te schrappen, die juist een deel van de massa-ontslagen van afgelopen maanden had teruggedraaid. Door het oordeel van het Hooggerechtshof mag de regering nu weer doorgaan met het ontslaan van functionarissen.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump dankbaar is voor diens deal met NAVO-landen. Die overeenkomst moet ervoor zorgen dat Oekraïne de beschikking krijgt over Amerikaanse luchtverdedigingswapens, raketten en munitie. Ook zette Trump Rusland onder druk om binnen vijftig dagen een "deal" te sluiten met Oekraïne. Anders zouden zware heffingen volgen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte verwacht dat China en India er bij Rusland op gaan aandringen om serieuzer te gaan onderhandelen met Oekraïne. Als het Kremlin dat blijft weigeren, worden zij immers getroffen door Amerikaanse sancties, stelt Rutte.
12 uur geleden