VN-experts kritisch op terugdraaien veroordeling Weinstein
GENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hekelen dat een veroordeling van de voormalige filmproducent Harvey Weinstein is teruggedraaid. Het rechtelijke besluit gaat gepaard met een "verontrustende boodschap" aan vrouwen die seksueel zijn misbruikt.
Weinstein kreeg in 2020 23 jaar cel voor het misbruiken van twee vrouwen. Een gerechtshof in New York maakte die veroordeling eind april ongedaan, omdat Weinstein geen eerlijk proces zou hebben gehad. Aanklagers hadden vrouwen laten getuigen die Weinstein beschuldigden van seksueel wangedrag waar hij in New York niet voor werd vervolgd. Het hof van beroep heeft opdracht gegeven voor een nieuw proces.
De experts zeggen "verbijsterd te zijn over de manier waarop vrouwen in de steek zijn gelaten". Zij wijzen erop dat slachtoffers bij een nieuw proces hun ervaringen opnieuw moeten delen, wat volgens hen traumatiserend is en onnodig leed kan veroorzaken. "Hoewel het belangrijk is dat gerechtigheid wordt gehandhaafd, is het belangrijk dat rechtssystemen niet de boodschap overbrengen dat mannen, vooral degenen in machtsposities die zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel geweld tegen en misbruik van vrouwen, ongestraft kunnen doorgaan met hun leven."
Meer dan honderd vrouwen hebben Weinstein de afgelopen jaren beschuldigd van seksueel grensoverschrijdend gedrag. De onthullingen leidden tot de totstandkoming van de #MeToo-beweging. De oud-filmproducent zit ondanks de terugdraaiing van het vonnis nog steeds vast, omdat hij in een andere misbruikzaak is veroordeeld tot zestien jaar cel. Ook in die zaak is Weinstein in beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.
2 uur geledenVIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
11 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
11 uur geleden