VN-experts kritisch op terugdraaien veroordeling Weinstein
GENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hekelen dat een veroordeling van de voormalige filmproducent Harvey Weinstein is teruggedraaid. Het rechtelijke besluit gaat gepaard met een "verontrustende boodschap" aan vrouwen die seksueel zijn misbruikt.
Weinstein kreeg in 2020 23 jaar cel voor het misbruiken van twee vrouwen. Een gerechtshof in New York maakte die veroordeling eind april ongedaan, omdat Weinstein geen eerlijk proces zou hebben gehad. Aanklagers hadden vrouwen laten getuigen die Weinstein beschuldigden van seksueel wangedrag waar hij in New York niet voor werd vervolgd. Het hof van beroep heeft opdracht gegeven voor een nieuw proces.
De experts zeggen "verbijsterd te zijn over de manier waarop vrouwen in de steek zijn gelaten". Zij wijzen erop dat slachtoffers bij een nieuw proces hun ervaringen opnieuw moeten delen, wat volgens hen traumatiserend is en onnodig leed kan veroorzaken. "Hoewel het belangrijk is dat gerechtigheid wordt gehandhaafd, is het belangrijk dat rechtssystemen niet de boodschap overbrengen dat mannen, vooral degenen in machtsposities die zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel geweld tegen en misbruik van vrouwen, ongestraft kunnen doorgaan met hun leven."
Meer dan honderd vrouwen hebben Weinstein de afgelopen jaren beschuldigd van seksueel grensoverschrijdend gedrag. De onthullingen leidden tot de totstandkoming van de #MeToo-beweging. De oud-filmproducent zit ondanks de terugdraaiing van het vonnis nog steeds vast, omdat hij in een andere misbruikzaak is veroordeeld tot zestien jaar cel. Ook in die zaak is Weinstein in beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump hernoemt Lake Ontario (Ontariomeer), dat op de grens ligt van de VS en Canada, naar Lake Amerika. Hij heeft een decreet daartoe ondertekend. Volgens de Amerikaanse president is de naamswijziging direct van kracht.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten zijn niet uit op een volledige vrije hand om vanuit Europa te opereren, zegt onderminister van Defensie Elbridge Colby. Maar ze willen wel weten waar ze op kunnen rekenen als ze bijvoorbeeld vliegbases of het luchtruim nodig hebben voor aanvallen op Iran of andere operaties.
37 minuten geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Het dodental na de overstromingen in Nepal is opgelopen tot bijna vierhonderd, meldt de Nepalese politie op basis van een nieuwe telling. Reddingswerkers hebben de lichamen van zeker 389 slachtoffers geborgen. Net over de grens in Tibet staat het dodental nog steeds op drie.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Een VN-oorlogstribunaal heeft de dood van de Bosnisch-Servische voormalig legerleider Ratko Mladić bevestigd. Volgens het zogenoemde Internationaal Restmechanisme voor Straftribunalen (IRMCT) overleed hij eerder op donderdag in een ziekenhuis in Den Haag.
2 uur geledenGOSEN-NEU ZITTAU (ANP) - Op een middelbare school in de Duitse plaats Gosen-Neu Zittau, vlakbij Berlijn, zijn twee mensen vermoord, meldt de lokale krant Märkische Allgemeine. Er is een verdachte opgepakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten van de Bosnisch-Servische voormalig legerleider Ratko Mladić dienden in de dagen voor zijn dood een dringend verzoek in bij een VN-oorlogstribunaal voor humanitaire vrijlating, zodat hij in Servië palliatieve zorg kon ontvangen. Dat zegt zijn advocaat Dragan Ivetić. Het tribunaal wees het verzoek af.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Bosnisch-Servische opperbevelhebber Ratko Mladić is overleden. Dat bevestigen zijn advocaat en een VN-functionaris tegen persbureau Reuters na berichtgeving in Servische staatsmedia. De 84-jarige Mladić verkeerde al langer in slechte gezondheid. Hij werd veroordeeld voor genocide en misdaden tegen de menselijkheid voor zijn rol in de oorlog in Bosnië van 1992 tot 1995.
5 uur geleden