VN-experts: Israëlische daden wijzen op beginnende genocide Gaza
GENÈVE (ANP) - De "ernstige schendingen" van het internationale recht door Israël tegen de Palestijnse bevolking wijzen volgens experts van de Verenigde Naties op een beginnende genocide. Leden van de Israëlische regering en publieke figuren zouden sinds 7 oktober "duidelijk genocidale en ontmenselijkende" taal gebruiken. Bovendien zou het willekeurige Israëlische gebruik van zware en moderne wapens leiden tot een "kolossaal dodental".
Volgens de VN-experts klinkt in Israël de luide oproep om "het Palestijnse volk te vernietigen". Bovendien zou Israël hebben getoond dat het in staat is om dat soort intenties uit te voeren en bestaat het risico dat de situatie in Gaza "uitmondt in een genocide met de middelen van de 21e eeuw". "Daarom moet deze vroege waarschuwing niet worden genegeerd."
De speciale rapporteurs waarschuwden al eerder voor het risico van een genocide, nu Israël de Gazastrook bombardeert en aanvalt. Dat doet Israël als reactie op de grote en onverwachte aanval van Hamas die 1200 mensen het leven kostte. Sindsdien zijn volgens de Palestijnse autoriteiten meer dan 11.000 doden gevallen in Gaza. Daarnaast is volgens de VN-experts de helft van de civiele infrastructuur vernietigd en is het voor de Palestijnen daardoor onmogelijk om door te gaan met hun leven.
De meer dan dertig rapporteurs zijn door de Verenigde Naties aangesteld om onafhankelijk de mensenrechtensituatie in bepaalde landen te onderzoeken. Ze verbazen zich erover dat de internationale gemeenschap niet eensgezind is in de oproep tot een staakt-het-vuren. Landen zouden zich moeten verenigen om een genocide te voorkomen. De VN-experts veroordelen de acties van Hamas, maar vinden dat Israël de "ongehoorde schendingen" niet kan goedpraten door te zeggen dat het zelfverdediging is. De aanwezigheid van tunnels van Hamas zou geen reden mogen zijn om burgerdoelen aan te vallen en de bevolking disproportioneel te laten lijden.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
53 minuten geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
1 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
1 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
8 uur geleden