VN-expert: gronden om te geloven dat Israël genocide pleegt
GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, zegt dat er "redelijke gronden" zijn om aan te nemen dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. Ze roept landen op tot het onmiddellijk opleggen van sancties.
De expert deelde dinsdag in de VN-Mensenrechtenraad haar bevindingen na analyse van de Israëlische operaties in Gaza. Volgens Albanese kunnen de vele doden, de grote verwoesting in Gaza en het leed van de bevolking op het eerste gezicht alleen worden geïnterpreteerd "als bewijs van de intentie om de Palestijnen als groep systematisch te vernietigen".
Een van de belangrijkste bevindingen van Albanese is dat "Israëls uitvoerende en militaire leiding en militairen" de basis van het internationaal humanitair recht opzettelijk zouden verdraaien om genocide tegen het Palestijnse volk te legitimeren. Volgens Albanese is de genocide een "escalerende fase" in een langer lopend proces van "uitwissing" dat de Palestijnen als volk verstikt.
Voedseltekorten
Israël, dat niet bij de bijeenkomst van de raad in Genève was, verwerpt de bevindingen. Het land heeft herhaaldelijk ontkend dat het genocide pleegt. De Israëlische missie in Genève stelt dat de Israëlische militaire operaties gericht zijn op het uitschakelen van Hamas, die een bloedbad in Israël veroorzaakte, en dat er geen oorlog tegen Palestijnse burgers wordt gevoerd.
De oorlog tussen Israël en Hamas brak op 7 oktober uit. Sindsdien zijn volgens Albanese ruim 32.000 Palestijnen om het leven gekomen. Onder hen zijn meer dan 13.000 kinderen. Nog eens 12.000 mensen liggen vermoedelijk dood onder het puin. Het aantal gewonden ligt rond de 75.000. Zo'n 70 procent van de woongebieden is verwoest en 80 procent van de bevolking is ontheemd geraakt. Door de voedseltekorten dreigt er een hongersnood.
Albanese is een van de onafhankelijke mensenrechtenexperts die voor de Verenigde Naties rapporteren en advies uitbrengen over bepaalde ontwikkelingen. De Italiaanse werd in 2022 benoemd als speciaal rapporteur.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
38 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
1 uur geledenASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan uiterlijk op 1 januari 2027 toetreden tot de Europese Unie, staat volgens bronnen in het recentste ontwerp van een vredesvoorstel voor Oekraïne. De regels voor EU-toetreding zouden daar speciaal voor worden aangepast, meldden bronnen die op de hoogte zijn van de inhoud van het document aan de Financial Times. Er wordt momenteel druk onderhandeld over een vredesplan, maar de inhoud ervan is niet bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook niet-Noord-Europese landen moeten over de brug komen met steun voor Oekraïne, vindt de nummer twee van de NAVO, Radmila Sjekerinska. Oekraïne kan het niet af met enkel de hulp van Nederland en wat andere vooral Noord-Europese landen, zegt de plaatsvervanger van NAVO-chef Mark Rutte.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kremlin-topadviseur Joeri Oesjakov zegt dat een bestand in Oekraïne alleen mogelijk is na het vertrek van Oekraïense troepen uit de Donbas, bericht de Russische krant Kommersant. Dit gebied in Oost-Oekraïne behoort volgens hem volledig bij Rusland.
4 uur geleden