VN-expert: gronden om te geloven dat Israël genocide pleegt
GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, zegt dat er "redelijke gronden" zijn om aan te nemen dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. Ze roept landen op tot het onmiddellijk opleggen van sancties.
De expert deelde dinsdag in de VN-Mensenrechtenraad haar bevindingen na analyse van de Israëlische operaties in Gaza. Volgens Albanese kunnen de vele doden, de grote verwoesting in Gaza en het leed van de bevolking op het eerste gezicht alleen worden geïnterpreteerd "als bewijs van de intentie om de Palestijnen als groep systematisch te vernietigen".
Een van de belangrijkste bevindingen van Albanese is dat "Israëls uitvoerende en militaire leiding en militairen" de basis van het internationaal humanitair recht opzettelijk zouden verdraaien om genocide tegen het Palestijnse volk te legitimeren. Volgens Albanese is de genocide een "escalerende fase" in een langer lopend proces van "uitwissing" dat de Palestijnen als volk verstikt.
Voedseltekorten
Israël, dat niet bij de bijeenkomst van de raad in Genève was, verwerpt de bevindingen. Het land heeft herhaaldelijk ontkend dat het genocide pleegt. De Israëlische missie in Genève stelt dat de Israëlische militaire operaties gericht zijn op het uitschakelen van Hamas, die een bloedbad in Israël veroorzaakte, en dat er geen oorlog tegen Palestijnse burgers wordt gevoerd.
De oorlog tussen Israël en Hamas brak op 7 oktober uit. Sindsdien zijn volgens Albanese ruim 32.000 Palestijnen om het leven gekomen. Onder hen zijn meer dan 13.000 kinderen. Nog eens 12.000 mensen liggen vermoedelijk dood onder het puin. Het aantal gewonden ligt rond de 75.000. Zo'n 70 procent van de woongebieden is verwoest en 80 procent van de bevolking is ontheemd geraakt. Door de voedseltekorten dreigt er een hongersnood.
Albanese is een van de onafhankelijke mensenrechtenexperts die voor de Verenigde Naties rapporteren en advies uitbrengen over bepaalde ontwikkelingen. De Italiaanse werd in 2022 benoemd als speciaal rapporteur.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Meerdere Europese landen waarschuwen voor de naderende storm Goretti, die sneeuw, regen en wind met zich meebrengt. Voor een klein deel van Frankrijk, in het noordwesten, geldt alvast code rood.
51 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft verontwaardigd gereageerd op de Russische aanvallen die in Oekraïne geleid zouden hebben tot grootschalige stroomuitval. "Er is absoluut geen militaire logica voor dergelijke aanvallen op de energiesector en infrastructuur die mensen midden in de winter zonder elektriciteit en verwarming achterlaten", stelt hij op X.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht meldt een mislukte raketlancering richting Israël te hebben waargenomen in de Gazastrook. "Hamas heeft voor de tweede keer in 24 uur het bestand geschonden", aldus de strijdkrachten op X.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije zegt Syrië te willen helpen bij de strijd tegen Koerdische strijders in de stad Aleppo. Het land "steunt de Syrische strijd tegen terroristische organisaties" en houdt de situatie goed in de gaten, zegt het ministerie van Defensie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) zegt de Amerikaanse terugtrekking uit een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties te betreuren. "Het UNFCCC vormt de basis voor wereldwijde klimaatactie", benadrukt de Nederlander in een bericht op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat de Verenigde Staten Venezuela nog jaren zullen runnen. In een interview met The New York Times (NYT) liet hij in het midden hoelang precies. "Dat moet de tijd uitwijzen." Hij zei dat de VS ook voor langere tijd olie uit Venezuela gaan halen en toonde zich tevreden over de samenwerking met de huidige interim-regering.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-landen bespreken donderdag de dreigementen van de Verenigde Staten om desnoods gewapenderhand Groenland van Denemarken af te pakken. Hun ambassadeurs overleggen over de voor de NAVO existentiële kwestie op het hoofdkwartier in Brussel, zeggen ingewijden. Groenland stond niet op de agenda, maar de NAVO-landen zouden er niet omheen kunnen.
3 uur geleden