VN-expert: gronden om te geloven dat Israël genocide pleegt
GENÈVE (ANP/RTR) - De VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, zegt dat er "redelijke gronden" zijn om aan te nemen dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. Ze roept landen op tot het onmiddellijk opleggen van sancties.
De expert deelde dinsdag in de VN-Mensenrechtenraad haar bevindingen na analyse van de Israëlische operaties in Gaza. Volgens Albanese kunnen de vele doden, de grote verwoesting in Gaza en het leed van de bevolking op het eerste gezicht alleen worden geïnterpreteerd "als bewijs van de intentie om de Palestijnen als groep systematisch te vernietigen".
Een van de belangrijkste bevindingen van Albanese is dat "Israëls uitvoerende en militaire leiding en militairen" de basis van het internationaal humanitair recht opzettelijk zouden verdraaien om genocide tegen het Palestijnse volk te legitimeren. Volgens Albanese is de genocide een "escalerende fase" in een langer lopend proces van "uitwissing" dat de Palestijnen als volk verstikt.
Voedseltekorten
Israël, dat niet bij de bijeenkomst van de raad in Genève was, verwerpt de bevindingen. Het land heeft herhaaldelijk ontkend dat het genocide pleegt. De Israëlische missie in Genève stelt dat de Israëlische militaire operaties gericht zijn op het uitschakelen van Hamas, die een bloedbad in Israël veroorzaakte, en dat er geen oorlog tegen Palestijnse burgers wordt gevoerd.
De oorlog tussen Israël en Hamas brak op 7 oktober uit. Sindsdien zijn volgens Albanese ruim 32.000 Palestijnen om het leven gekomen. Onder hen zijn meer dan 13.000 kinderen. Nog eens 12.000 mensen liggen vermoedelijk dood onder het puin. Het aantal gewonden ligt rond de 75.000. Zo'n 70 procent van de woongebieden is verwoest en 80 procent van de bevolking is ontheemd geraakt. Door de voedseltekorten dreigt er een hongersnood.
Albanese is een van de onafhankelijke mensenrechtenexperts die voor de Verenigde Naties rapporteren en advies uitbrengen over bepaalde ontwikkelingen. De Italiaanse werd in 2022 benoemd als speciaal rapporteur.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
7 uur geleden