VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De verwoesting van de stuwdam in de Oekraïense rivier de Dnipro zal volgens de Verenigde Naties leiden tot grote problemen voor de globale voedselzekerheid. De organisatie verwacht hogere voedselprijzen en drinkwaterproblemen voor honderdduizenden mensen.
Via de rivier stroomt sinds de doorbraak op 6 juni een enorme hoeveelheid water richting het zuiden van Oekraïne, met grote overstromingen tot gevolg. Het gebied behoort volgens VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths tot een deel van Oekraïne dat hij in gesprek met de BBC omschrijft als de graanschuur van de wereld. Oekraïne is een van 's werelds belangrijkste graanproducenten.
Grote problemen bij het oogsten en het zaaien voor de volgende oogst zijn volgens Griffiths "bijna onvermijdelijk". Voor boeren in het gebied is al lastig om op het land te werken wegens beschietingen in de omgeving en omdat ze hun land moeten ontmijnen. De Oekraïense regering vreest dat door de overstromingen enkele miljoenen tonnen gewassen verloren gaan.
Griffiths wijst er ook op dat tot wel 700.000 mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van het meer achter de Kachovka-dam en dat mensen, vooral kinderen, zonder schoon water vatbaar zijn voor ziektes. De verantwoordelijke voor de damdoorbraak heeft zich volgens Griffiths schuldig gemaakt aan een schending van de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht.
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
7 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
9 uur geleden