Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De verwoesting van de stuwdam in de Oekraïense rivier de Dnipro zal volgens de Verenigde Naties leiden tot grote problemen voor de globale voedselzekerheid. De organisatie verwacht hogere voedselprijzen en drinkwaterproblemen voor honderdduizenden mensen.

Via de rivier stroomt sinds de doorbraak op 6 juni een enorme hoeveelheid water richting het zuiden van Oekraïne, met grote overstromingen tot gevolg. Het gebied behoort volgens VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths tot een deel van Oekraïne dat hij in gesprek met de BBC omschrijft als de graanschuur van de wereld. Oekraïne is een van 's werelds belangrijkste graanproducenten.

Grote problemen bij het oogsten en het zaaien voor de volgende oogst zijn volgens Griffiths "bijna onvermijdelijk". Voor boeren in het gebied is al lastig om op het land te werken wegens beschietingen in de omgeving en omdat ze hun land moeten ontmijnen. De Oekraïense regering vreest dat door de overstromingen enkele miljoenen tonnen gewassen verloren gaan.

Griffiths wijst er ook op dat tot wel 700.000 mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van het meer achter de Kachovka-dam en dat mensen, vooral kinderen, zonder schoon water vatbaar zijn voor ziektes. De verantwoordelijke voor de damdoorbraak heeft zich volgens Griffiths schuldig gemaakt aan een schending van de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht.

Meer uit Buitenland

Oud-bendelid krijgt 40 jaar cel voor dood rapper Tupac

LAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.

46 minuten geleden
Explosieven gevonden in onderzoek naar aanslag op Poolse premier

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.

49 minuten geleden
Longoperatie paus Leo succesvol verlopen

ROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.

1 uur geleden
Cornell schort evenementen op om onderzoek naar studentenkorpsen

ITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.

2 uur geleden
Ieren ontkennen dat aantal landen nieuw EU-begrotingsvoorstel wil

LUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.

2 uur geleden
Felipe en Letizia zeggen schuld in te lossen met bezoek aan Ceuta

CEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.

3 uur geleden
Opnieuw opstootjes bij Franse onderwijsprotesten

PARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.

3 uur geleden