Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De verwoesting van de stuwdam in de Oekraïense rivier de Dnipro zal volgens de Verenigde Naties leiden tot grote problemen voor de globale voedselzekerheid. De organisatie verwacht hogere voedselprijzen en drinkwaterproblemen voor honderdduizenden mensen.

Via de rivier stroomt sinds de doorbraak op 6 juni een enorme hoeveelheid water richting het zuiden van Oekraïne, met grote overstromingen tot gevolg. Het gebied behoort volgens VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths tot een deel van Oekraïne dat hij in gesprek met de BBC omschrijft als de graanschuur van de wereld. Oekraïne is een van 's werelds belangrijkste graanproducenten.

Grote problemen bij het oogsten en het zaaien voor de volgende oogst zijn volgens Griffiths "bijna onvermijdelijk". Voor boeren in het gebied is al lastig om op het land te werken wegens beschietingen in de omgeving en omdat ze hun land moeten ontmijnen. De Oekraïense regering vreest dat door de overstromingen enkele miljoenen tonnen gewassen verloren gaan.

Griffiths wijst er ook op dat tot wel 700.000 mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van het meer achter de Kachovka-dam en dat mensen, vooral kinderen, zonder schoon water vatbaar zijn voor ziektes. De verantwoordelijke voor de damdoorbraak heeft zich volgens Griffiths schuldig gemaakt aan een schending van de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht.

Meer uit Buitenland

Costa belt met Iraanse president, roept op aanvallen te staken

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.

26 minuten geleden
Trump boos op Frankrijk om weigeren vliegtuigen voor Israël

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"

36 minuten geleden
Israël claimt ook na oorlog controle over Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.

1 uur geleden
Tientallen sterren eisen sluiting van ICE-detentiecentrum

LOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.

1 uur geleden
Onderzoeksmedia komen met geluidsopname Szijjártó en Lavrov

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.

3 uur geleden
AzG: Soedanese RSF zet seksueel geweld in als wapen in Darfur

NAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.

3 uur geleden
Meerdere landen in Midden-Oosten melden aanvallen

TEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.

8 uur geleden