Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De verwoesting van de stuwdam in de Oekraïense rivier de Dnipro zal volgens de Verenigde Naties leiden tot grote problemen voor de globale voedselzekerheid. De organisatie verwacht hogere voedselprijzen en drinkwaterproblemen voor honderdduizenden mensen.

Via de rivier stroomt sinds de doorbraak op 6 juni een enorme hoeveelheid water richting het zuiden van Oekraïne, met grote overstromingen tot gevolg. Het gebied behoort volgens VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths tot een deel van Oekraïne dat hij in gesprek met de BBC omschrijft als de graanschuur van de wereld. Oekraïne is een van 's werelds belangrijkste graanproducenten.

Grote problemen bij het oogsten en het zaaien voor de volgende oogst zijn volgens Griffiths "bijna onvermijdelijk". Voor boeren in het gebied is al lastig om op het land te werken wegens beschietingen in de omgeving en omdat ze hun land moeten ontmijnen. De Oekraïense regering vreest dat door de overstromingen enkele miljoenen tonnen gewassen verloren gaan.

Griffiths wijst er ook op dat tot wel 700.000 mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van het meer achter de Kachovka-dam en dat mensen, vooral kinderen, zonder schoon water vatbaar zijn voor ziektes. De verantwoordelijke voor de damdoorbraak heeft zich volgens Griffiths schuldig gemaakt aan een schending van de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht.

Meer uit Buitenland

Poetin stelt eendaagse wapenstilstand met Oekraïne voor op 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.

14 minuten geleden
Voormalig FBI-directeur Comey meldt zich bij rechter in Virginia

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.

29 minuten geleden
EC-voorzitter Von der Leyen: zeer vruchtbaar gesprek met Magyar

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft woensdag "een zeer vruchtbaar gesprek" gehad met de beoogde Hongaarse premier Peter Magyar. Volgens Von der Leyen hebben de twee tijdens een informele ontmoeting in Brussel gesproken over de stappen die Hongarije moet zetten om alsnog aanspraak te maken op de door de Commissie bevroren miljarden voor Hongarije, schrijft ze op X.

43 minuten geleden
Iranoorlog kostte VS tot nu toe 25 miljard dollar, zegt Pentagon

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe 25 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat meldde de financieel controleur van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De VS hebben sinds het uitbreken van de oorlog grote hoeveelheden munitie en raketten gebruikt voor aanvallen op Iran.

2 uur geleden
Londense politie beschouwt steekincident als terrorisme

LONDEN (ANP/AFP) - Een steekpartij waarbij twee gewonden vielen in de Londense wijk Golders Green is officieel aangemerkt als een terroristisch incident, meldt de politie. Die zegt te onderzoeken of de aanval specifiek gericht was op de Joodse gemeenschap in de wijk.

3 uur geleden
Familie van slachtoffers schietpartij Canada klaagt OpenAI aan

TUMBLER RIDGE (ANP/RTR) - Familieleden van slachtoffers van een dodelijke schietpartij in Canada in februari hebben een rechtszaak aangespannen tegen OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Het bedrijf zou de schutter acht maanden voor de aanslag als dreiging hebben aangemerkt, maar daarna niet de politie hebben gewaarschuwd.

4 uur geleden
Rebellengroep Mali ziet regime 'vroeg of laat' vallen

BAMAKO (ANP/AFP) - Het Malinese regime zal "vroeg of laat" vallen, zegt een woordvoerder van het Azawad Liberation Front (FLA). De separatisten eisen dat de Russische troepen die het leger steunen direct vertrekken.

4 uur geleden