VN: damdoorbraak zorgt voor problemen globale voedselzekerheid
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De verwoesting van de stuwdam in de Oekraïense rivier de Dnipro zal volgens de Verenigde Naties leiden tot grote problemen voor de globale voedselzekerheid. De organisatie verwacht hogere voedselprijzen en drinkwaterproblemen voor honderdduizenden mensen.
Via de rivier stroomt sinds de doorbraak op 6 juni een enorme hoeveelheid water richting het zuiden van Oekraïne, met grote overstromingen tot gevolg. Het gebied behoort volgens VN-noodhulpcoördinator Martin Griffiths tot een deel van Oekraïne dat hij in gesprek met de BBC omschrijft als de graanschuur van de wereld. Oekraïne is een van 's werelds belangrijkste graanproducenten.
Grote problemen bij het oogsten en het zaaien voor de volgende oogst zijn volgens Griffiths "bijna onvermijdelijk". Voor boeren in het gebied is al lastig om op het land te werken wegens beschietingen in de omgeving en omdat ze hun land moeten ontmijnen. De Oekraïense regering vreest dat door de overstromingen enkele miljoenen tonnen gewassen verloren gaan.
Griffiths wijst er ook op dat tot wel 700.000 mensen voor hun drinkwater afhankelijk zijn van het meer achter de Kachovka-dam en dat mensen, vooral kinderen, zonder schoon water vatbaar zijn voor ziektes. De verantwoordelijke voor de damdoorbraak heeft zich volgens Griffiths schuldig gemaakt aan een schending van de Verdragen van Genève over het humanitaire oorlogsrecht.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
12 minuten geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
35 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - Frankrijk zal niet deelnemen aan de door de VS geleide Hormuz-missie zolang daaromtrent onduidelijkheid bestaat. Dat zegt president Emmanuel Macron in Jerevan, voorafgaand aan een Europese top in de Armeense hoofdstad.
2 uur geleden