VN-commissie: Russische bezetters hebben mensen doodgemarteld
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-onderzoekers stellen dat de Russische bezettingsmacht in Oekraïne zich op grote schaal schuldig heeft gemaakt aan martelingen. In sommige gevallen namen die zulke ernstige vormen aan dat het slachtoffer overleed, zei voorzitter Erik Møse van een internationale onderzoekscommissie tegen de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties.
Onderzoekers zijn volgens Møse op aanvullend bewijs gestuit dat sprake was van "grootschalige en systematische" martelpraktijken in bezette gebieden. Ook zou sprake zijn geweest van seksueel geweld. "Russische militairen hebben vrouwen in de leeftijd van 19 tot 83 jaar verkracht en onderworpen aan seksueel geweld" in bezette delen van Cherson. Families zaten vaak in de buurt vast en moesten daardoor noodgedwongen meeluisteren.
Het team van Møse bezocht in augustus en september delen van Oekraïne die voorheen in handen waren van Russische troepen. De commissie concludeerde dat met name is gemarteld in detentiecentra. Vooral mensen die ervan beschuldigd waren dat ze spioneerden voor Oekraïne zouden aan martelingen zijn onderworpen. Er wordt nog gewerkt aan een lijst met vermeende daders.
Misstanden
Een ander commissielid zei later op een persconferentie dat het onmogelijk is om precies vast te stellen hoe vaak martelingen hebben geleid tot de dood van het slachtoffer. Het lijkt met grote regelmaat te zijn voorgekomen, ook in gebieden die ver van het front liggen. Møse zegt dat tevergeefs is geprobeerd om contact te leggen met Moskou. Rusland mocht aan het begin van de zitting reageren op de bevindingen, maar maakte daar geen gebruik van.
De onderzoekers riepen ook Oekraïne op om misstanden binnen hun eigen strijdkrachten te onderzoeken. Er zijn meldingen over Russische gedetineerden die slecht worden behandeld en over het gebruik van wapens met explosieven in bewoonde gebieden. De Noorse rechter Møse beklemtoonde dat de vermeende Oekraïense vergrijpen zich niet laten vergelijken met het grootschalige wangedrag door de Russische bezettingsmacht.
Meer uit Buitenland
TRUCKEE (ANP) - Reddingswerkers hebben zes door een lawine getroffen skiërs in het noorden van Californië gered. Twee van hen moesten naar een ziekenhuis volgens Amerikaanse media. Ze waren op een skitocht met nog negen anderen die vooralsnog vermist zijn. Naar de negen wordt door reddingswerkers in gevaarlijke winterse weersomstandigheden gezocht.
32 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Uitspraken van de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben geleid tot nieuwe onzekerheid over de toekomst van het Europese defensieproject FCAS, bedoeld om een nieuw gevechtsvliegtuig te ontwikkelen. Merz verklaarde in de podcast Machtwechsel dat zijn land niet dezelfde wensen heeft als Frankrijk.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Lagerhuis van het Japanse parlement heeft Sanae Takaichi weer benoemd tot premier van het land. De 64-jarige Takaichi werd in oktober de eerste vrouwelijke premier van Japan. Ze ontbond het parlement in januari en boekte deze maand een historische verkiezingsoverwinning. Ze kreeg een tweederdemeerderheid achter zich in de Japanse Tweede Kamer.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/AFP) - In een gezamenlijke verklaring veroordelen 85 VN-lidstaten, waaronder Nederland, de Israëlische plannen om de greep op de bezette Westelijke Jordaanoever verder te verstevigen.
4 uur geledenSODA SPRINGS (ANP/AFP) - Tien skiërs worden vermist nadat ze getroffen werden door een lawine in de buurt van Lake Tahoe in de Amerikaanse staat Californië. Door een zware storm valt daar veel sneeuw en geldt lawinegevaar.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa is dinsdag geland op de internationale luchthaven Simón Bolívar nabij de Venezolaanse hoofdstad Caracas, aldus Flightradar24 en luchthavenautoriteiten. Het is de eerste commerciële vlucht uit Europa die in Venezuela aankomt sinds de Verenigde Staten op 3 januari Venezuela binnenvielen en president Nicolás Maduro en zijn vrouw ontvoerden.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
12 uur geleden