Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-commissie: Russische bezetters hebben mensen doodgemarteld

VN-commissie: Russische bezetters hebben mensen doodgemarteld

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-onderzoekers stellen dat de Russische bezettingsmacht in Oekraïne zich op grote schaal schuldig heeft gemaakt aan martelingen. In sommige gevallen namen die zulke ernstige vormen aan dat het slachtoffer overleed, zei voorzitter Erik Møse van een internationale onderzoekscommissie tegen de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties.

Onderzoekers zijn volgens Møse op aanvullend bewijs gestuit dat sprake was van "grootschalige en systematische" martelpraktijken in bezette gebieden. Ook zou sprake zijn geweest van seksueel geweld. "Russische militairen hebben vrouwen in de leeftijd van 19 tot 83 jaar verkracht en onderworpen aan seksueel geweld" in bezette delen van Cherson. Families zaten vaak in de buurt vast en moesten daardoor noodgedwongen meeluisteren.

Het team van Møse bezocht in augustus en september delen van Oekraïne die voorheen in handen waren van Russische troepen. De commissie concludeerde dat met name is gemarteld in detentiecentra. Vooral mensen die ervan beschuldigd waren dat ze spioneerden voor Oekraïne zouden aan martelingen zijn onderworpen. Er wordt nog gewerkt aan een lijst met vermeende daders.

Misstanden

Een ander commissielid zei later op een persconferentie dat het onmogelijk is om precies vast te stellen hoe vaak martelingen hebben geleid tot de dood van het slachtoffer. Het lijkt met grote regelmaat te zijn voorgekomen, ook in gebieden die ver van het front liggen. Møse zegt dat tevergeefs is geprobeerd om contact te leggen met Moskou. Rusland mocht aan het begin van de zitting reageren op de bevindingen, maar maakte daar geen gebruik van.

De onderzoekers riepen ook Oekraïne op om misstanden binnen hun eigen strijdkrachten te onderzoeken. Er zijn meldingen over Russische gedetineerden die slecht worden behandeld en over het gebruik van wapens met explosieven in bewoonde gebieden. De Noorse rechter Møse beklemtoonde dat de vermeende Oekraïense vergrijpen zich niet laten vergelijken met het grootschalige wangedrag door de Russische bezettingsmacht.

Meer uit Buitenland

Rutte: NAVO-landen moeten Groenland samen beschermen

ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. De VS hebben de afgelopen tijd meermaals gedreigd het eiland van NAVO-bondgenoot Denemarken af te pakken om het beter te beschermen.

6 minuten geleden
Eurocommissaris Defensie: inname Groenland door VS is einde NAVO

SALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.

11 minuten geleden
EU overweegt strengere sancties tegen Iran

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan ​​klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.

52 minuten geleden
Regering Venezuela kondigt vrijlating van 116 gevangenen aan

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.

1 uur geleden
Bareigenaar Zwitserland blijft vastzitten na dodelijke brand

CRANS-MONTANA (ANP) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Zwitserland blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.

1 uur geleden
Paus Leo ontmoet Nobelprijswinnares Machado

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.

1 uur geleden
Louvre weer noodgedwongen dicht vanwege staking

PARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.

2 uur geleden