Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-commissie: Russische bezetters hebben mensen doodgemarteld

VN-commissie: Russische bezetters hebben mensen doodgemarteld

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-onderzoekers stellen dat de Russische bezettingsmacht in Oekraïne zich op grote schaal schuldig heeft gemaakt aan martelingen. In sommige gevallen namen die zulke ernstige vormen aan dat het slachtoffer overleed, zei voorzitter Erik Møse van een internationale onderzoekscommissie tegen de Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties.

Onderzoekers zijn volgens Møse op aanvullend bewijs gestuit dat sprake was van "grootschalige en systematische" martelpraktijken in bezette gebieden. Ook zou sprake zijn geweest van seksueel geweld. "Russische militairen hebben vrouwen in de leeftijd van 19 tot 83 jaar verkracht en onderworpen aan seksueel geweld" in bezette delen van Cherson. Families zaten vaak in de buurt vast en moesten daardoor noodgedwongen meeluisteren.

Het team van Møse bezocht in augustus en september delen van Oekraïne die voorheen in handen waren van Russische troepen. De commissie concludeerde dat met name is gemarteld in detentiecentra. Vooral mensen die ervan beschuldigd waren dat ze spioneerden voor Oekraïne zouden aan martelingen zijn onderworpen. Er wordt nog gewerkt aan een lijst met vermeende daders.

Misstanden

Een ander commissielid zei later op een persconferentie dat het onmogelijk is om precies vast te stellen hoe vaak martelingen hebben geleid tot de dood van het slachtoffer. Het lijkt met grote regelmaat te zijn voorgekomen, ook in gebieden die ver van het front liggen. Møse zegt dat tevergeefs is geprobeerd om contact te leggen met Moskou. Rusland mocht aan het begin van de zitting reageren op de bevindingen, maar maakte daar geen gebruik van.

De onderzoekers riepen ook Oekraïne op om misstanden binnen hun eigen strijdkrachten te onderzoeken. Er zijn meldingen over Russische gedetineerden die slecht worden behandeld en over het gebruik van wapens met explosieven in bewoonde gebieden. De Noorse rechter Møse beklemtoonde dat de vermeende Oekraïense vergrijpen zich niet laten vergelijken met het grootschalige wangedrag door de Russische bezettingsmacht.

Meer uit Buitenland

NYT: Trump overweegt opties voor mogelijke aanval op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.

9 minuten geleden
Trump eist miljarden van fiscus VS om lekken belastingaangiftes

MIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.

3 uur geleden
Belgen kunnen nationaliteit verliezen bij zware misdrijven

BRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.

3 uur geleden
Man deed zich voor als FBI-agent om Luigi Mangione te bevrijden

NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.

5 uur geleden
Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

5 uur geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

5 uur geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

7 uur geleden