VN-commissie: oorlogspraktijken Israël komen overeen met genocide
NEW YORK (ANP/AFP) - De oorlogspraktijken van Israël in de Gazastrook komen volgens een commissie van de Verenigde Naties "overeen met de eigenschappen van een genocide". Israël zou onder meer "uithongering" gebruiken als oorlogswapen.
De uitspraken komen van de speciale commissie voor onderzoek naar Israëlische praktijken die de mensenrechten van het Palestijnse volk en andere Arabieren in de bezette gebieden schenden. De onderzoekers wijzen naar het "massale" aantal burgerslachtoffers dat valt bij de oorlog in Gaza en de "levensbedreigende omstandigheden die de Palestijnen opzettelijk worden opgelegd".
"Israëlische functionarissen hebben sinds het begin van de oorlog openlijk beleid gesteund dat de Palestijnen berooft van de eerste levensbehoeften: voedsel, water en brandstof", staat in de verklaring van de commissie.
In maart zei de VN-rapporteur voor de bezette Palestijnse gebieden Francesca Albanese ook al dat er "redelijke gronden" waren om aan te nemen dat Israël genocide pleegt. Israël verwerpt die beschuldiging steevast en zegt dat het zich juist verdedigt tegen een beweging, namelijk Hamas, die uit zou zijn op een genocide op Israël.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
4 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
4 uur geleden