VN-chef wil universele mensenrechtenverklaring herzien
GENÈVE (ANP/AFP) - Als er een moment is om de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens aan te passen, dan is dat nu, vindt Volker Türk, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties. Door de oorlog in Oekraïne, grote armoede, honger en klimaatrampen, ligt de verklaring, die de VN 75 jaar geleden aannam, "onder vuur van alle kanten. We moeten een nieuwe wereldwijde consensus vinden over mensenrechten."
Türk zei bij het begin van de Mensenrechtenraad in Genève dat de rechten op sommige gebieden de laatste jaren zelfs achteruit zijn gegaan. Vooral vrouwen en meisjes hebben aan vrijheid ingeboet. Maar de meeste schendingen van mensenrechten komen op dit moment door de Russische invasie in Oekraïne, denkt Türk. "Dat heeft geleid tot wijdverspreide dood, vernietiging en ontheemding."
Namens Rusland is onderminister Sergej Ryabkov aanwezig bij de vergadering van de Mensenrechtenraad, tot ongenoegen van de Oekraïense afvaardiging. Behalve de oorlog zal in de raad ook de situatie in Afghanistan, Ethiopië, Syrië, Iran en Israël worden besproken.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
38 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.
3 uur geleden