VN-chef roept Veiligheidsraad op tot eenheid over coronavirus
NEW YORK (ANP) - Secretaris-generaal Antonio Guterres van de Verenigde Naties(VN) heeft donderdag de Veiligheidsraad opgeroepen zich te verenigen in zijn reactie op de coronaviruspandemie. Hij noemde de pandemie "de strijd van een generatie" en "de bestaansreden van de VN".
"Een signaal van eenheid en vastberadenheid van de raad zou in deze angstige tijd veel betekenen", zei Guterres tijdens de eerste vergadering die de VN-Veiligheidsraad per videoconferentie hield over het coronavirus.
De inhoud van de toespraak van de VN-chef werd aan het Franse persbureau AFP doorgegeven door diplomaten die de sessie bijwonen.
"De inzet van de Veiligheidsraad is van cruciaal belang om de gevolgen voor de vrede en veiligheid van de pandemie te verzachten", aldus Guterres. "Om het virus te overwinnen, moeten we samenwerken en dat betekent versterking van de solidariteit."
De leden van de Veiligheidsraad kwamen bijeen na weken van onderlinge onenigheid, vooral tussen China en de Verenigde Staten. Onder leiding van Duitsland werd de vergadering aangevraagd door negen van de tien niet-permanente leden. Zij waren het onvermogen van de raad om over de wereldwijde crisis te spreken beu.
Duitsland benadrukte dat "de pandemie een kwestie is van internationale veiligheid en vrede". Ander landen, zoals Rusland, China en Zuid-Afrika, zijn daarentegen van mening dat gezondheid niet de verantwoordelijkheid is van de Veiligheidsraad.
Frankrijk bevestigde 1,2 miljard euro te besteden aan de bestrijding van de longziekte in Afrika. Estland begon zijn toespraak met op te merken dat deze eerste bijeenkomst "beter laat dan nooit" is. Het land uitte daarmee kritiek op landen die lange tijd het bijeenkomen van de Veiligheidsraad over het coronavirus vertraagden.
Meer uit Buitenland
OUAGADOUGOU (ANP/AFP) - De militaire junta in Burkina Faso heeft de doodstraf weer ingevoerd. De onverkozen regering stemde unaniem voor de maatregel, die juist in 2018 was afgeschaft.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met de Russische president Vladimir Poetin gesproken over de vrijlating van Stephan Hubbard, die al ruim vier jaar vastzit in Rusland. Dit zei Trump tegen journalisten bij het Witte Huis.
29 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Het Poolse parlement heeft gestemd voor het versoepelen van de zeer strenge abortuswetten in het land. Daardoor moet het onder meer niet meer strafbaar worden om vrouwen te helpen die hun zwangerschap afbreken. Maar de verwachting is dat de conservatief-nationalistische president van Polen zijn veto zal gebruiken om de versoepeling te blokkeren.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn in Gaza omgekomen na Israëlische aanvallen op verschillende locaties. Dit melden de Palestijnse burgerbescherming en verschillende ziekenhuizen.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering heeft een nieuwe veiligheidswet aangenomen tegen relschoppers. Volgens premier Giorgia Meloni kan de politie daardoor strenger optreden bij grote ongeregeldheden, zoals afgelopen weekend in Milaan. Daar ontaardden demonstraties in grote rellen, waarbij winkels werden vernield en geplunderd.
1 uur geledenABUJA (ANP/RTR/AFP) - In Nigeria is ebola vastgesteld bij een vrouw in de hoofdstad Abuja, maakte minister van Volksgezondheid Muhammad Ali Pate dinsdag bekend. Het is het eerste bevestigde ebolageval in West-Afrika in de huidige uitbraak, waarin vooral de Democratische Republiek Congo zwaar getroffen is.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dankbaar te zijn dat zijn land weer toegang heeft tot Amerikaanse inlichtingen. Hij klaagde afgelopen week geregeld dat de Verenigde Staten Oekraïne niet hadden gewaarschuwd voor Russische luchtaanvallen waarbij burgers om het leven kwamen.
3 uur geleden