Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef: rijke landen moeten in 2040 al klimaatneutraal zijn

VN-chef: rijke landen moeten in 2040 al klimaatneutraal zijn

INTERLAKEN (ANP) - VN-secretaris-generaal António Guterres roept rijke landen op om sneller klimaatneutraal te zijn, het liefst al in 2040. Dat is nodig om de "klimaattijdbom" te ontmantelen, aldus de chef van de Verenigde Naties.

In een videoboodschap op de persconferentie van het klimaatpanel IPCC moedigde Guterres landen aan om de klimaatcatastrofe te voorkomen. "De mensheid bevindt zich op dun ijs. En dat ijs smelt snel."

Maandag publiceerde het IPCC een nieuw rapport, waarin de schrijvers benadrukken dat het absoluut noodzakelijk is om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. In de meeste scenario's is het zeer waarschijnlijk dat de aarde al in het volgende decennium met meer dan 1,5 graad zal zijn opgewarmd ten opzichte van voor de industrialisatie. Dat leidt tot grote risico's, zoals zeespiegelstijging, extreem weer en droogte.

Mogelijkheden bestaan nog

Guterres benadrukte dat de wereld nog steeds de mogelijkheid heeft om de aarde niet met meer dan 1,5 graad te laten opwarmen. Daarvoor is echter wel een grote sprong in klimaatactie nodig, aldus de VN-chef. Hij vindt dat rijke landen eerder klimaatneutraal moeten zijn dan arme landen. De rijke landen hebben immers met hun industrialisatie in het verleden al veel meer broeikasgassen uitgestoten dan arme landen.

Verder zei Guterres dat ook opkomende economieën rond 2050 klimaatneutraal moeten zijn.

Meer uit Buitenland

Ook achterblijver Luxemburg nog dit jaar naar NAVO-budgetnorm

LUXEMBURG (ANP) - Ook Luxemburg, een van de hekkensluiters in de NAVO, wil nog dit jaar aan de NAVO-afspraken over defensiebudgetten voldoen. Het kleine NAVO-land wilde daarvoor eigenlijk tot 2030 de tijd nemen.

13 minuten geleden
Luchtaanval Israël doodt bekende Palestijnse journalist

CAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.

1 uur geleden
Vakbond België zendt reclame uit in protest tegen Israël op ESF

BRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.

2 uur geleden
Trump stuurt Rubio naar Turkije voor vredesoverleg Oekraïne

RIYAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn buitenlandminister Marco Rubio naar Turkije voor vredesoverleg later deze week met de Russen en Oekraïners. Het is nog onduidelijk hoe de Oekraïense en Russische delegatie zijn samengesteld.

2 uur geleden
Trump: VS heffen alle sancties tegen Syrië op

RIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten heffen alle sancties tegen Syrië op. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd. Volgens Trump dienden de sancties een belangrijke functie, maar moet Syrië nu verder.

2 uur geleden
EU-voorzitter Polen optimistisch over defensiepakket

BRUSSEL (ANP) - Nog enkele "problemen" moeten worden opgelost voordat de EU-lidstaten akkoord gaan met de lening van 150 miljard euro die de Europese Commissie wil aangaan voor defensie-investeringen. De Poolse minister van Financiën Andrzej Domański is echter optimistisch dat de lidstaten hiermee gaan instemmen. "Hopelijk wordt er in mei een besluit genomen", zei hij na afloop van een vergadering van EU-ministers van Financiën.

3 uur geleden
Zelensky heeft woensdag of donderdag ontmoeting met Erdogan

ANKARA (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag of donderdag een ontmoeting met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan in Ankara. Zelensky reist deze week naar Turkije af voor mogelijk vredesoverleg met Rusland.

3 uur geleden