VN-chef: rijke landen moeten in 2040 al klimaatneutraal zijn
INTERLAKEN (ANP) - VN-secretaris-generaal António Guterres roept rijke landen op om sneller klimaatneutraal te zijn, het liefst al in 2040. Dat is nodig om de "klimaattijdbom" te ontmantelen, aldus de chef van de Verenigde Naties.
In een videoboodschap op de persconferentie van het klimaatpanel IPCC moedigde Guterres landen aan om de klimaatcatastrofe te voorkomen. "De mensheid bevindt zich op dun ijs. En dat ijs smelt snel."
Maandag publiceerde het IPCC een nieuw rapport, waarin de schrijvers benadrukken dat het absoluut noodzakelijk is om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. In de meeste scenario's is het zeer waarschijnlijk dat de aarde al in het volgende decennium met meer dan 1,5 graad zal zijn opgewarmd ten opzichte van voor de industrialisatie. Dat leidt tot grote risico's, zoals zeespiegelstijging, extreem weer en droogte.
Mogelijkheden bestaan nog
Guterres benadrukte dat de wereld nog steeds de mogelijkheid heeft om de aarde niet met meer dan 1,5 graad te laten opwarmen. Daarvoor is echter wel een grote sprong in klimaatactie nodig, aldus de VN-chef. Hij vindt dat rijke landen eerder klimaatneutraal moeten zijn dan arme landen. De rijke landen hebben immers met hun industrialisatie in het verleden al veel meer broeikasgassen uitgestoten dan arme landen.
Verder zei Guterres dat ook opkomende economieën rond 2050 klimaatneutraal moeten zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
1 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
3 uur geleden