Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef: oorlog tegen natuur moet stoppen

VN-chef: oorlog tegen natuur moet stoppen

MADRID (ANP/AFP/DPA) - De hoogste baas van de Verenigde Naties heeft opgeroepen de "oorlog tegen de natuur" te staken. "De mensheid voert al tientallen jaren oorlog tegen de planeet, en die vecht nu terug", zegt secretaris-generaal António Guterres in Madrid. Daar begint maandag de VN-Klimaatconferentie.

Guterres hekelt de "volkomen ontoereikende" pogingen die tot dusver zijn gedaan om klimaatverandering te bestrijden. Het ontbreekt volgens hem aan politieke wil om noodzakelijke maatregelen te nemen.

De VN-chef waarschuwt dat de tijd dringt. Het "moment waarop er geen weg terug meer is" bevindt zich volgens hem niet meer in de verre toekomst. "Het is in zicht en komt snel op ons af." Volgens Guterres komen klimaatgerelateerde rampen vaker voor en zijn ze "dodelijker en destructiever."

In het verdrag van Parijs uit 2015 staat dat de opwarming van de aarde beperkt moet blijven tot maximaal 2 graden, maar bij voorkeur tot 1,5 graad. Wetenschappers waarschuwen echter dat die doelen niet gehaald worden als de wereld op dezelfde voet verder gaat.

Meer uit Buitenland

Brug beschadigd en burgers gewond bij raketaanval op Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Rusland meldt een grote aanval te hebben uitgevoerd op doelen in en rond de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Het Russische ministerie van Defensie stelt dat infrastructuur en militaire industrie onder vuur zijn genomen. Oekraïense media berichten dat bij beschietingen met ballistische raketten ook burgers gewond zijn geraakt, onder wie een tienermeisje.

27 minuten geleden
Trump meldt aanval op Iraanse luchtafweer

WEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.

1 uur geleden
Kind uit VS doodgeschoten door politie in Mexico

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.

2 uur geleden
Prognose: Californië verwerpt vermogensbelasting voor miljardairs

SACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.

5 uur geleden
Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

8 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

8 uur geleden
Trump benoemt Stephen Miller tot nieuwe stafchef

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.

13 uur geleden