VN-chef: oorlog tegen natuur moet stoppen
MADRID (ANP/AFP/DPA) - De hoogste baas van de Verenigde Naties heeft opgeroepen de "oorlog tegen de natuur" te staken. "De mensheid voert al tientallen jaren oorlog tegen de planeet, en die vecht nu terug", zegt secretaris-generaal António Guterres in Madrid. Daar begint maandag de VN-Klimaatconferentie.
Guterres hekelt de "volkomen ontoereikende" pogingen die tot dusver zijn gedaan om klimaatverandering te bestrijden. Het ontbreekt volgens hem aan politieke wil om noodzakelijke maatregelen te nemen.
De VN-chef waarschuwt dat de tijd dringt. Het "moment waarop er geen weg terug meer is" bevindt zich volgens hem niet meer in de verre toekomst. "Het is in zicht en komt snel op ons af." Volgens Guterres komen klimaatgerelateerde rampen vaker voor en zijn ze "dodelijker en destructiever."
In het verdrag van Parijs uit 2015 staat dat de opwarming van de aarde beperkt moet blijven tot maximaal 2 graden, maar bij voorkeur tot 1,5 graad. Wetenschappers waarschuwen echter dat die doelen niet gehaald worden als de wereld op dezelfde voet verder gaat.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
45 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
5 uur geleden