Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef: onze kwetsbare planeet hangt aan een zijden draadje

VN-chef: onze kwetsbare planeet hangt aan een zijden draadje

GLASGOW (ANP) - Onze kwetsbare planeet hangt aan een zijden draadje en we staan aan de vooravond van een klimaatramp, stelde secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres na afloop van de klimaattop in Glasgow. Hij zei dat er weliswaar vooruitgang was geboekt op de COP26, maar benadrukte dat dit "niet genoeg" was.

Bijna 200 landen kwamen zaterdagavond tot een akkoord dat Guterres "een compromis" noemt. "Er worden belangrijke stappen genomen, maar helaas was de collectieve politieke wil niet genoeg om diepe tegenstellingen te overwinnen", aldus de VN-chef.

Dat het akkoord op het laatste moment door India werd aangepast, waardoor het "uitfaseren" van steenkool veranderde in het "afbouwen", sluit niet aan bij de overtuiging van Guterres. "Ik bevestig opnieuw mijn overtuiging dat we moeten stoppen met subsidies voor fossiele brandstoffen. Steenkool uitfaseren", stelt hij.

Noodmodus

De VN-chef noemt het tijd voor de "noodmodus", willen landen er nog in slagen de CO2-uitstoot drastisch terug te brengen. Net zoals tijdens zijn openingsspeech op de klimaattop, benadrukt Guterres het belang van de ambitie om de aarde niet verder te laten opwarmen dan met maximaal 1,5 graden.

Guterres sloot af met een boodschap van "hoop en vastberadenheid" voor jonge mensen, inheemse gemeenschappen, vrouwelijke leiders en allen die strijden voor klimaatactie. "Ik weet dat velen van jullie teleurgesteld zijn, maar de weg van vooruitgang is niet altijd een rechte lijn. Soms zijn er omleidingen. Soms zijn er greppels."

Meer uit Buitenland

HRW: Iran pleegde massamoorden op demonstranten

TEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.

49 minuten geleden
Bus crasht in gebouw in Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.

57 minuten geleden
Oud-president Yoon van Zuid-Korea veroordeeld tot 5 jaar cel

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.

1 uur geleden
Grote brand in achtergestelde wijk van Gangnam in Seoul

SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.

3 uur geleden
Australisch verbod op sociale media onder 16 jaar lijkt effectief

CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.

5 uur geleden
Trump: internationale vredesraad voor Gazastrook is gevormd

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.

7 uur geleden
Machado: heb Trump mijn Nobelprijs aangeboden

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zei de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dat Trump van plan is de medaille te houden.

10 uur geleden