VN-chef in Oekraïne: sterke aanwijzingen voor oorlogsmisdaden
KIEV (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft na een vierdaags bezoek aan Oekraïne "sterke aanwijzingen" dat sinds de Russische invasie oorlogsmisdaden zijn gepleegd in het land. In ieder geval heeft de oorlog verwoestende gevolgen gehad voor de mensenrechten van Oekraïners, zei hij tijdens een persconferentie in Kiev. "En de prognose is zeer zorgwekkend."
"Dagelijks krijgen we informatie over oorlogsmisdaden", aldus de de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten. "Er blijft informatie opduiken over standrechtelijke executies, marteling, willekeurige detentie, gedwongen verdwijningen en seksueel geweld tegen vrouwen, meisjes en mannen."
In een rapport worden details opgesomd over moorden op burgers die brandhout kappen of boodschappen doen in gebieden die onder Russische controle stonden. Er zijn sterke aanwijzingen dat deze standrechtelijke executies als oorlogsmisdaad kunnen worden bestempeld, aldus Türk. Hij benadrukt dat alle schendingen onmiddellijk moeten worden onderzocht en de daders voor de rechter gebracht.
Gevolgen voor miljoenen Oekraïners
Türk noemt het aantal burgerslachtoffers en de schade aan civiele gebouwen zoals ziekenhuizen en scholen schokkend. Ongeveer 17,7 miljoen mensen in Oekraïne hebben humanitaire hulp nodig, een derde van de bevolking is gedwongen huis en haard te verlaten en bijna 7,9 miljoen mensen zijn het land ontvlucht, aldus de mensenrechtenchef.
Tijdens zijn bezoek zag Türk in het puin "tekenen van levens die werden afgebroken door willekeurige beschietingen". Hij moest maandag tijd doorbrengen in een schuilkelder toen Rusland minstens zeventig raketten op Oekraïne afschoot. De Oostenrijker prijst de openheid van de Oekraïense autoriteiten en hun betrokkenheid bij zijn waarnemingsmissie.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
2 minuten geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens de politie naar schatting vijftien leerlingen om het leven gekomen. Ook is er een onbekend aantal gewonden.
7 minuten geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
5 uur geleden