VN-chef in Oekraïne: sterke aanwijzingen voor oorlogsmisdaden
KIEV (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft na een vierdaags bezoek aan Oekraïne "sterke aanwijzingen" dat sinds de Russische invasie oorlogsmisdaden zijn gepleegd in het land. In ieder geval heeft de oorlog verwoestende gevolgen gehad voor de mensenrechten van Oekraïners, zei hij tijdens een persconferentie in Kiev. "En de prognose is zeer zorgwekkend."
"Dagelijks krijgen we informatie over oorlogsmisdaden", aldus de de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten. "Er blijft informatie opduiken over standrechtelijke executies, marteling, willekeurige detentie, gedwongen verdwijningen en seksueel geweld tegen vrouwen, meisjes en mannen."
In een rapport worden details opgesomd over moorden op burgers die brandhout kappen of boodschappen doen in gebieden die onder Russische controle stonden. Er zijn sterke aanwijzingen dat deze standrechtelijke executies als oorlogsmisdaad kunnen worden bestempeld, aldus Türk. Hij benadrukt dat alle schendingen onmiddellijk moeten worden onderzocht en de daders voor de rechter gebracht.
Gevolgen voor miljoenen Oekraïners
Türk noemt het aantal burgerslachtoffers en de schade aan civiele gebouwen zoals ziekenhuizen en scholen schokkend. Ongeveer 17,7 miljoen mensen in Oekraïne hebben humanitaire hulp nodig, een derde van de bevolking is gedwongen huis en haard te verlaten en bijna 7,9 miljoen mensen zijn het land ontvlucht, aldus de mensenrechtenchef.
Tijdens zijn bezoek zag Türk in het puin "tekenen van levens die werden afgebroken door willekeurige beschietingen". Hij moest maandag tijd doorbrengen in een schuilkelder toen Rusland minstens zeventig raketten op Oekraïne afschoot. De Oostenrijker prijst de openheid van de Oekraïense autoriteiten en hun betrokkenheid bij zijn waarnemingsmissie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft geopperd dat een zestal Democraten de doodstraf kan krijgen voor oproepen aan het leger om orders te negeren. Hij reageert daarmee op een oproep van een groepje Democraten uit het Congres aan militairen om "onwettige bevelen" van de regering te weigeren.
29 minuten geledenBEIROET (ANP) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hezbollah en Israël bijna een jaar geleden inging, is het bestand duizenden keren geschonden, meldt de VN-missie in Libanon (UNIFIL) op X. Het gaat om meer dan 7500 schendingen in de lucht en bijna 2500 schendingen op de grond.
43 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid is een campagne begonnen op de pornosite Pornhub om hulp te bieden aan gebruikers die mogelijk seksuele gedachten over kinderen hebben. Dat heeft een hoge ambtenaar gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Iedereen die op Pornhub zoekt naar termen als "tieners", "preteens" of "net legaal" krijgt een advertentie te zien met de vraag: "Heb je seksuele gedachten over kinderen?", waarbij de gebruiker een link krijgt naar gespecialiseerde ondersteuningswebsites.
54 minuten geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."
2 uur geledenWASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.
2 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/AFP) - Een jaar na de aanslag op de kerstmarkt in het Duitse Maagdenburg is deze onder strenge beveiligingsmaatregelen donderdag weer van start gegaan. Vorig jaar vielen er zes doden en meer dan driehonderd gewonden toen een automobilist met hoge snelheid over de markt reed.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - Nu de klimaattop in Belém in de slotfase zit, spitsen de discussies tussen landen zich steeds meer toe op fossiele brandstoffen en klimaatadaptatie. Tientallen landen en de EU willen concretere afspraken maken over het verminderen van de afhankelijkheid van olie, gas en steenkool. Ontwikkelingslanden verhogen de druk om meer geld vrij te maken voor aanpassingen aan klimaatverandering. Ze wijzen erop dat vooral zuidelijke landen nu al te maken hebben met ingrijpende gevolgen.
3 uur geleden