VN-chef in Oekraïne: sterke aanwijzingen voor oorlogsmisdaden
KIEV (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft na een vierdaags bezoek aan Oekraïne "sterke aanwijzingen" dat sinds de Russische invasie oorlogsmisdaden zijn gepleegd in het land. In ieder geval heeft de oorlog verwoestende gevolgen gehad voor de mensenrechten van Oekraïners, zei hij tijdens een persconferentie in Kiev. "En de prognose is zeer zorgwekkend."
"Dagelijks krijgen we informatie over oorlogsmisdaden", aldus de de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten. "Er blijft informatie opduiken over standrechtelijke executies, marteling, willekeurige detentie, gedwongen verdwijningen en seksueel geweld tegen vrouwen, meisjes en mannen."
In een rapport worden details opgesomd over moorden op burgers die brandhout kappen of boodschappen doen in gebieden die onder Russische controle stonden. Er zijn sterke aanwijzingen dat deze standrechtelijke executies als oorlogsmisdaad kunnen worden bestempeld, aldus Türk. Hij benadrukt dat alle schendingen onmiddellijk moeten worden onderzocht en de daders voor de rechter gebracht.
Gevolgen voor miljoenen Oekraïners
Türk noemt het aantal burgerslachtoffers en de schade aan civiele gebouwen zoals ziekenhuizen en scholen schokkend. Ongeveer 17,7 miljoen mensen in Oekraïne hebben humanitaire hulp nodig, een derde van de bevolking is gedwongen huis en haard te verlaten en bijna 7,9 miljoen mensen zijn het land ontvlucht, aldus de mensenrechtenchef.
Tijdens zijn bezoek zag Türk in het puin "tekenen van levens die werden afgebroken door willekeurige beschietingen". Hij moest maandag tijd doorbrengen in een schuilkelder toen Rusland minstens zeventig raketten op Oekraïne afschoot. De Oostenrijker prijst de openheid van de Oekraïense autoriteiten en hun betrokkenheid bij zijn waarnemingsmissie.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
1 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
3 uur geledenROME (ANP) - Veel internationale sterren zijn vrijdag in Rome voor de uitvaart van de Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani. Onder anderen modejournalist Anna Wintour, actrice Anne Hathaway en modeontwerper en filmregisseur Tom Ford kwamen in de ochtend aan bij de basiliek di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/DPA) - Zoekteams hebben het tiende en laatste slachtoffer geborgen van een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Alle inzittenden kwamen bij de crash om het leven.
4 uur geledenWARSCHAU/BRUSSEL (ANP/RTR) - Polen en de EU sturen bijna duizend aggregaten naar Oekraïne om dat land te helpen de strenge winter door te komen. In Oekraïne is het de afgelopen tijd zeer koud, met uitschieters tot 20 graden onder nul.
4 uur geleden