Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef hamert op klimaattop op het belang van uitfasering en geld

VN-chef hamert op klimaattop op het belang van uitfasering en geld

DUBAI (ANP) - VN-chef António Guterres is maandag speciaal ingevlogen op de klimaattop in Dubai om politici en onderhandelaars aan te moedigen snel tot een overeenkomst te komen. De onderhandelende partijen moeten het nog eens worden over óf fossiele brandstoffen uitgefaseerd gaan worden en over het geld dat daarvoor nodig is.

"Laat op twee fronten de maximale ambitie zien", zei Guterres. "Om te beginnen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen. En daarnaast om klimaatrechtvaardigheid te laten zien." Hij wijst erop dat armere landen afhankelijk kunnen zijn van fossiele brandstoffen om het land te ontwikkelen. "Het moet een eerlijke energietransitie zijn voor iedereen."

De VN-chef stelt daarom een solidariteitspact voor, waarin de grote uitstoters extra inspanningen leveren om de uitstoot terug te dringen. "En rijkere landen moeten de landen met een opkomende economie ook helpen om dit te doen", zei Gutteres. "Veel ontwikkelingslanden verdrinken in schulden. Ze hebben geen geld om dit op te lossen en ondertussen krijgen ze wel te maken met klimaatchaos."

Guterres hoopt dat landen het toch nog eens worden om fossiele brandstoffen uit te faseren, om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Het is de een-na-laatste dag op de COP28. De kans is zeker aanwezig dat de top gaat uitlopen.

Meer uit Buitenland

Italië roept op tot vrijlating Italiaanse flotilla-opvarenden

ROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".

15 minuten geleden
Uitkleden Rode Plein-parade sterkt Oekraïne-bondgenoten

KURESSAARE (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne halen hun gelijk nu Rusland zijn jaarlijkse militaire parade uit angst voor Oekraïne moet afschalen. Dat bewijst dat Rusland helemaal niet aan het winnen is, zeggen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en de Letse buitenlandminister.

30 minuten geleden
Verdachte Londen was bekend bij preventieprogramma terrorisme

LONDEN (ANP/RTR) - De verdachte van de steekpartij in het Londense Golders Green was bekend bij een antiterrorismeprogramma in het land. Het door de overheid geleide programma heeft als doel te voorkomen dat mensen terroristen worden.

33 minuten geleden
Khamenei: Amerikaanse plannen verijdeld, nieuw hoofdstuk begint

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei zegt dat de Verenigde Staten verslagen zijn, en dat de Perzische Golf een nieuwe fase ingaat onder Iraanse leiding. Khamenei deed de uitspraken in een boodschap die werd voorgelezen op de Iraanse staatstelevisie.

54 minuten geleden
Eigen 'Hormuz-coalitie' VS kan mogelijk Litouwen verwelkomen

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen denkt erover zich aan te sluiten bij de eigen 'Hormuz-coalitie' waar de Verenigde Staten aan werken. Het kleine NAVO-land neemt ook deel aan de oorspronkelijke Hormuz-coalitie die onder Brits-Franse leiding wil helpen bij het weer op gang brengen van de scheepvaart door de geblokkeerde Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Rusland zegt zich niet terug te trekken uit Mali

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt militairen in Mali om daar de junta te ondersteunen in haar strijd tegen separatisten. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov zal Rusland "blijven strijden, waaronder in Mali, tegen extremisme, terrorisme en andere kwalijke fenomenen".

1 uur geleden
Brussel: Amerikaanse troepen in Europa ook in belang VS

BRUSSEL (ANP) - Dat er Amerikaanse troepen in Europa zijn, is "ook in het belang van de Verenigde Staten", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Daarmee reageerde ze op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump troepen uit Duitsland weg te halen. Dat deed Trump nadat bondskanselier Friedrich Merz kritisch was over de Amerikaanse aanvallen op Iran.

1 uur geleden