Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef Guterres wijst gebruik AI bij Israëlische aanvallen af

VN-chef Guterres wijst gebruik AI bij Israëlische aanvallen af

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres zegt dat hij "diep verontrust" is door berichten dat het Israëlische leger kunstmatige intelligentie (AI) gebruikt om te bepalen welke plekken het bombardeert in Gaza. Het Israëlische leger ontkent dat het AI gebruikt om doelwitten te identificeren.

"Geen enkel onderdeel van beslissingen over leven en dood die hele families beïnvloeden, mag worden gedelegeerd aan de koude berekening van algoritmen", zei Guterres.

Sinds de dodelijke Hamas-aanval op 7 oktober heeft Israël volgens gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 33.000 Palestijnen gedood, in meerderheid vrouwen en minderjarigen. "Levens zijn verwoest", stelt Guterres vast. "Het respect voor het internationaal humanitair recht is aan flarden."

Absoluut wanhopig

Guterres hoopt dan ook "oprecht" dat Israël "snel en effectief" de toegang voor hulp aan de Gazastrook vergroot. De situatie in het Palestijnse gebied omschrijft hij als "absoluut wanhopig". "Als de poorten voor hulp gesloten zijn, gaan de deuren naar hongersnood open", aldus Guterres. "Meer dan de helft van de bevolking wordt geconfronteerd met catastrofale honger. Dat is onbegrijpelijk en volkomen vermijdbaar."

Israël beloofde donderdag meer hulp te gaan toelaten in de Gazastrook. Zo wordt onder meer een gesloten grensovergang in het noorden heropend.

Meer uit Buitenland

Rusland wil goede banden met Hongarije na verkiezingsuitslag

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.

29 minuten geleden
Paus na kritiek Trump: blijf me uitspreken voor vrede

ALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.

1 uur geleden
Nederlands defensiebedrijf gaat raketten bouwen met Rheinmetall

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.

2 uur geleden
Europese leiders vieren nederlaag Orbán: ik ben zo blij

BERLIJN/WARSCHAU (ANP/RTR/DPA/AFP) - Europese leiders reageren ook maandag verheugd op de uitslag van de parlementsverkiezingen in Hongarije. Daar versloeg de oppositie de partij van de langzittende rechts-nationalistische premier Viktor Orbán.

2 uur geleden
Democraat Californië stopt campagne na beschuldigingen wangedrag

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische gouverneurskandidaat in Californië Eric Swalwell heeft zijn campagne opgeschort vanwege beschuldigingen van seksueel misbruik. Vrijdag berichtten Amerikaanse media over het vermeende misbruik van minstens vier vrouwen. Hij kwam daarop onder druk te staan om een stap terug te doen.

3 uur geleden
'Historische' benoeming: Australië krijgt vrouw als legerleider

CANBERRA (ANP/RTR) - In Australië gaat voor het eerst een vrouw de landmacht leiden. Generaal Susan Coyle treedt in juli aan. Haar benoeming moet volgens de minister van Defensie worden gezien als een historisch moment. "Haar prestatie betekent dat zij de eerste vrouw zal zijn die een krijgsmachtonderdeel aanvoert in de Australische geschiedenis", aldus minister Richard Marles.

3 uur geleden
Polen versterkt banden met Zuid-Korea, vooral op defensiegebied

SEOUL (ANP/RTR) - Zuid-Korea en Polen hebben besloten hun banden te versterken, met een grote rol voor defensie. De Poolse premier Donald Tusk zei op bezoek bij de Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung dat Zuid-Korea nu na de Verenigde Staten de belangrijkste bondgenoot is van Polen, vooral in de defensie-industrie.

3 uur geleden