VN-chef Guterres wijst gebruik AI bij Israëlische aanvallen af
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres zegt dat hij "diep verontrust" is door berichten dat het Israëlische leger kunstmatige intelligentie (AI) gebruikt om te bepalen welke plekken het bombardeert in Gaza. Het Israëlische leger ontkent dat het AI gebruikt om doelwitten te identificeren.
"Geen enkel onderdeel van beslissingen over leven en dood die hele families beïnvloeden, mag worden gedelegeerd aan de koude berekening van algoritmen", zei Guterres.
Sinds de dodelijke Hamas-aanval op 7 oktober heeft Israël volgens gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 33.000 Palestijnen gedood, in meerderheid vrouwen en minderjarigen. "Levens zijn verwoest", stelt Guterres vast. "Het respect voor het internationaal humanitair recht is aan flarden."
Absoluut wanhopig
Guterres hoopt dan ook "oprecht" dat Israël "snel en effectief" de toegang voor hulp aan de Gazastrook vergroot. De situatie in het Palestijnse gebied omschrijft hij als "absoluut wanhopig". "Als de poorten voor hulp gesloten zijn, gaan de deuren naar hongersnood open", aldus Guterres. "Meer dan de helft van de bevolking wordt geconfronteerd met catastrofale honger. Dat is onbegrijpelijk en volkomen vermijdbaar."
Israël beloofde donderdag meer hulp te gaan toelaten in de Gazastrook. Zo wordt onder meer een gesloten grensovergang in het noorden heropend.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse staatskrant Rodong Sinmun wordt binnenkort op verzoek weer toegankelijk voor Zuid-Koreanen. Dat maakte de regering in Seoul bekend, dat de keuze de krant weer uit de illegaliteit te halen toelicht door te zeggen dat Zuid-Koreanen "politiek volwassen" genoeg zijn om propaganda zelf op waarde te schatten, aldus persbureau Yonhap.
27 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet. Dat zou dan gebeuren na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
8 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.
8 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.
8 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
21 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
22 uur geleden