Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef Guterres wijst gebruik AI bij Israëlische aanvallen af

VN-chef Guterres wijst gebruik AI bij Israëlische aanvallen af

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres zegt dat hij "diep verontrust" is door berichten dat het Israëlische leger kunstmatige intelligentie (AI) gebruikt om te bepalen welke plekken het bombardeert in Gaza. Het Israëlische leger ontkent dat het AI gebruikt om doelwitten te identificeren.

"Geen enkel onderdeel van beslissingen over leven en dood die hele families beïnvloeden, mag worden gedelegeerd aan de koude berekening van algoritmen", zei Guterres.

Sinds de dodelijke Hamas-aanval op 7 oktober heeft Israël volgens gezondheidsautoriteiten in Gaza meer dan 33.000 Palestijnen gedood, in meerderheid vrouwen en minderjarigen. "Levens zijn verwoest", stelt Guterres vast. "Het respect voor het internationaal humanitair recht is aan flarden."

Absoluut wanhopig

Guterres hoopt dan ook "oprecht" dat Israël "snel en effectief" de toegang voor hulp aan de Gazastrook vergroot. De situatie in het Palestijnse gebied omschrijft hij als "absoluut wanhopig". "Als de poorten voor hulp gesloten zijn, gaan de deuren naar hongersnood open", aldus Guterres. "Meer dan de helft van de bevolking wordt geconfronteerd met catastrofale honger. Dat is onbegrijpelijk en volkomen vermijdbaar."

Israël beloofde donderdag meer hulp te gaan toelaten in de Gazastrook. Zo wordt onder meer een gesloten grensovergang in het noorden heropend.

Meer uit Buitenland

Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

41 minuten geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

42 minuten geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

43 minuten geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

2 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

3 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

8 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

9 uur geleden