VN-chef Guterres eist van Hamas vrijlating gijzelaars in Gaza
NEW YORK (ANP/DPA) - VN-chef António Guterres heeft van de Palestijnse beweging Hamas de vrijlating geëist van de naar schatting 150 gijzelaars die uit Israël werden ontvoerd. Hij riep ook Israël op zich aan het internationale recht te houden bij de aanvallen op de Gazastrook. Hij bevestigde dat zeker elf medewerkers van de hulporganisatie van de VN voor Palestijnse vluchtelingen, UNWRA, zijn gedood bij de Israëlische aanvallen op de dichtbevolkte strook. Hij zei dat ziekenhuizen, centra van de VN en scholen nooit zouden mogen worden aangevallen.
Een Israëlische luchtmachtgeneraal heeft gezegd dat Israël hele wijken bombardeert. De Palestijnse Rode Halvemaan heeft gemeld dat ambulances doelgericht worden aangevallen en dat de ziekenhuizen in de regio nog voor hooguit drie dagen voorraden hebben. Israël heeft de Gazastrook volkomen afgegrendeld en blokkeert ook de levering van voedsel, stroom, brandstof en medicijnen.
In de Gazastrook zijn sinds zaterdag volgens de Palestijnse gezondheidsautoriteiten al 1100 doden en circa 5400 gewonden gevallen. Guterres zei dat 220.000 mensen hulp hebben gezocht in de 92 centra van de VN in de Gazastrook.
Over het lot van de gijzelaars is weinig bekend maar een aantal zou in ziekenhuizen in de Gazastrook zijn opgenomen. In Arabische media is gemeld dat Egypte de verzekering heeft gehad van Hamas dat de gijzelaars goed behandeld worden, voor zover mogelijk in het bestookte gebied.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Vorige week werden de eerste 300.000 pagina's al gepubliceerd. Hierop kwam toen veel kritiek omdat het niet alle documenten betrof.
27 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
3 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
6 uur geleden