Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-chef Guterres betreurt gebrek aan wereldwijd bestuur in crises

VN-chef Guterres betreurt gebrek aan wereldwijd bestuur in crises

NEW YORK (ANP/RTR) - VN-chef António Guterres betreurt dat het coronavirus, de klimaatcrisis en de hervorming van het financiële stelsel wereldwijd niet goed worden aangepakt en ziet daar een falen van de hele wereld in. Hij vindt dat daarom "de menselijkheid in het centrum van de technologie moet worden geplaatst en de vrede dienen. Technologie zou niet ons moeten gebruiken, maar wij de technologie."

Guterres sprak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aan het begin van zijn tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. "Alle uitdagingen waar we voor staan zijn in wezen (het gevolg van) falen van wereldwijd bestuur. Van de gezondheidstoestand in de wereld tot de digitale technologie, overal zien we dat de multilaterale verbanden verouderd zijn en niet langer functioneren." Het hele financiële systeem in de wereld is volgens hem "moreel failliet en bevoorrecht de rijken en bestraft de armen". Er moet volgens hem een grondige verandering komen, zodat ook de ontwikkelingslanden kunnen worden gesteund om in hun behoeften te voorzien.

Er is volgens de voormalige socialistische premier van Portugal "een lawine van actie" nodig. Guterres was premier van Portugal van 1995 tot 2002 . Hij trad af na een verkiezingsnederlaag vooral veroorzaakt door de slechte economische situatie van het Zuid-Europese land. Aan het begin van 2017 werd hij VN-chef.

Meer uit Buitenland

Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

4 minuten geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

2 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

4 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

4 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

6 uur geleden
Britse regering geeft stukken vrij rond oud-prins Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.

6 uur geleden
Recordaantal klimmers bereikt top Mount Everest vanuit Nepal

KATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.

7 uur geleden