VN-chef en Russische minister bellen over centrale Zaporizja
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische minister van Defensie Sergej Sjojgoe en VN-chef António Guterres hebben maandag telefonisch gesproken over de veiligheid van de kerncentrale van Zaporizja, meldt het Russische ministerie van Defensie. Bij de bezette centrale in Zuid-Oekraïne zijn recent meermaals beschietingen geweest.
Rusland en Oekraïne geven elkaar de schuld van de aanvallen, die volgens experts niet hebben geleid tot verhoogde radioactiviteit. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties riep de strijdende partijen afgelopen week op tot een staakt-het-vuren in de omgeving van de kerncentrale, de grootste van Europa, en waarschuwde voor een nucleaire ramp.
De centrale van Zaporizja werd kort na het uitbreken van de oorlog ingenomen door Rusland. Volgens Oekraïne zijn daar sindsdien honderden Russische militairen gestationeerd. Meer dan veertig landen, waaronder Nederland, eisten zondag het vertrek van de Russen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Alle 27 EU-landen zijn het maandag eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten. Dat meldt EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De sancties lagen al langer op tafel, maar werden geblokkeerd door Hongarije. Onder de nieuwe premier Péter Magyar is dat veto opgeheven.
10 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft alarm geslagen over het hoge aantal burgerdoden dat in Soedan valt door droneaanvallen. Het gaat dit jaar al om zeker 880 personen, zegt Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
33 minuten geledenQUEZON CITY (ANP/AFP/RTR) - Een meerderheid van het Filipijnse parlement heeft ingestemd met een afzettingsprocedure tegen vicepresident Sara Duterte. Ze wordt beschuldigd van fraude, corruptie en doodsbedreigingen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag sancties ingesteld tegen nog eens zestien mensen en zeven instellingen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van Oekraïense kinderen. Sinds het begin van de oorlog heeft Rusland naar schatting bijna 20.500 Oekraïense kinderen gedeporteerd en gedwongen naar Rusland overgeplaatst, melden de ministers in een verklaring.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne maken ondanks hun driedaagse staakt-het-vuren weer melding van vijandelijkheden. De Oekraïense krijgsmacht sprak over schermutselingen aan het front in de afgelopen 24 uur en zei dat Rusland zondag ook met duizenden drones aanvallen heeft uitgevoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het samenwerkingsverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.
3 uur geleden