VN-chef: deze klimaattop mag niet falen
BAKOE (ANP) - De partijen op de klimaattop moeten tot een overeenstemming komen in Bakoe, benadrukt VN-chef António Guterres. "Falen is geen optie", zei Guterres op de top in Azerbeidzjan. Op donderdag zijn de onderhandelende partijen het nog altijd niet eens over de hoofdzaak van deze klimaattop: het geld. Er moet een bedrag afgesproken worden dat rijke landen aan arme landen besteden zodat zij kunnen verduurzamen en de gevolgen van klimaatverandering kunnen tegengaan.
Guterres deed een direct beroep op de ministers en onderhandelaars om minder hard de onderhandelingen te voeren. "Navigeer een weg door de meningsverschillen. En hou het grotere geheel in de gaten. Vergeet nooit wat er op het spel staat."
Een dag voor de COP officieel is afgelopen, worden in de conceptteksten nog altijd geen bedragen genoemd over het zogeheten financieringsdoel voor 2035. Vrijwel alle landen zijn het ermee eens dat de huidige 100 miljard dollar per jaar flink moet worden verhoogd. Maar naar welk bedrag is nog onduidelijk. Met name de rijke landen houden de kaarten nog tegen de borst en noemen geen bedragen.
Guterres benadrukte dat de financiering geen "aalmoes is. Het is een investering tegen de verwoestingen die de ongecontroleerde klimaatchaos ons allemaal zal toebrengen. Het is een aanbetaling voor een veiligere, welvarendere toekomst voor elk land op aarde."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
24 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
1 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
4 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
6 uur geleden