VN-chef arriveert in Kyiv voor onderhandelingen graandeal
KYIV (ANP/DPA) - VN-chef António Guterres is in Kyiv gearriveerd voor onderhandelingen over de verlenging van de graandeal. Het akkoord tussen Rusland en Oekraïne loopt op 19 maart af.
Het is het derde bezoek van de secretaris-generaal aan Kyiv sinds de oorlog. Hij zal bij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aandringen op een verlenging van de deal. De afspraken werden in juli gemaakt met hulp van de Verenigde Naties en Turkije. De eerste verlenging vond in november na moeizame onderhandelingen plaats.
De deal maakt het voor Oekraïne mogelijk om graan en andere landbouwproducten te exporteren die anders vanwege de Russische invasie het land niet kunnen verlaten. Voor de uitvoer zijn drie havens aan de Zwarte Zee aangewezen. Het graanakkoord wordt gezien als een van de weinige diplomatieke successen sinds het uitbreken van de oorlog ruim een jaar geleden.
Oekraïne en Rusland waren voor de oorlog goed voor bijna een kwart van alle geëxporteerde graan ter wereld. De regeling tussen de landen moet voedseltekorten in andere landen voorkomen en zorgen dat voedselprijzen onder controle blijven.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.
2 uur geledenSAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte probeert zorgen over de Amerikaanse terugtrekking uit Roemenië te sussen. Die doet niets af aan de Amerikaanse toewijding aan de verdediging van Europa, bezweert hij op bezoek in Roemenië. Of andere bondgenoten in het gat springen dat de Amerikanen achterlaten, wil hij niet zeggen.
6 uur geledenLA PAZ (ANP/RTR/AFP) - De hoogste rechters van het Zuid-Amerikaanse Bolivia hebben de vrijlating bevolen van voormalig president Jeanine Añez. Het hooggerechtshof zette een streep door de tien jaar cel die de rechtse politica in 2022 had gekregen, onder meer voor een vermeend complot om rivaal en voorganger Evo Morales af te zetten.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische veiligheidsdiensten stellen dat Rusland zeer waarschijnlijk achter de recente drone-incidenten zit. Dat is woensdagochtend besproken op een voorbereidende vergadering van de Nationale Veiligheidsraad van donderdag, verneemt persagentschap Belga uit goede bron.
6 uur geleden