VN-biodiversiteitstop eindigt zonder financieel akkoord
CALI (ANP/AFP) - De VN-biodiversiteitstop in Cali, Colombia, eindigde zonder een akkoord over de financiering voor het beschermen van de natuur. De voorzitter van de top moest de onderhandelingen beëindigen, omdat er geen quorum meer was. Aangezien de top een dag langer duurde dan gepland, moesten verschillende deelnemers weg om hun vlucht te halen.
De conferentie was de grootste tot nu toe met ongeveer 23.000 geregistreerde afgevaardigden en had de taak de voortgang te beoordelen en op te voeren van de doelen die twee jaar geleden in Canada waren opgesteld om de vernietiging van de natuur door de mensheid te stoppen voor 2030. "We gaan door met werken omdat deze crisis te groot is en we niet kunnen stoppen", zei de voorzitter, Susana Muhamad tegen AFP.
In een reactie noemde Greenpeace de uitkomst "teleurstellend". Volgens het hoofd van de Greenpeace-delegatie op de VN-top, An Lambrechts, was het "dichten van de financiële kloof niet alleen een morele verplichting, maar noodzakelijk voor de bescherming van mens en natuur." Ook zei ze dat de financiering blijft stilstaan door een "oorverdovend gebrek aan financiële bijdragen van rijke overheden en ongekend lobbywerk door bedrijven".
Op de top was wel een akkoord over het opzetten van een zogenoemd 'Cali-fonds'. Via dit fonds moeten de opbrengsten van een nieuwe databank met genetisch materiaal van planten en dieren eerlijk worden verdeeld. De meeste data in de soortendatabank komen uit arme landen die daar dusver niet veel aan verdienen. Ook keurden afgevaardigden de oprichting goed van een permanent orgaan om de belangen van inheemse bevolkingen te vertegenwoordigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
53 minuten geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
10 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
10 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
12 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
14 uur geleden