VN-biodiversiteitstop eindigt zonder financieel akkoord
CALI (ANP/AFP) - De VN-biodiversiteitstop in Cali, Colombia, eindigde zonder een akkoord over de financiering voor het beschermen van de natuur. De voorzitter van de top moest de onderhandelingen beëindigen, omdat er geen quorum meer was. Aangezien de top een dag langer duurde dan gepland, moesten verschillende deelnemers weg om hun vlucht te halen.
De conferentie was de grootste tot nu toe met ongeveer 23.000 geregistreerde afgevaardigden en had de taak de voortgang te beoordelen en op te voeren van de doelen die twee jaar geleden in Canada waren opgesteld om de vernietiging van de natuur door de mensheid te stoppen voor 2030. "We gaan door met werken omdat deze crisis te groot is en we niet kunnen stoppen", zei de voorzitter, Susana Muhamad tegen AFP.
In een reactie noemde Greenpeace de uitkomst "teleurstellend". Volgens het hoofd van de Greenpeace-delegatie op de VN-top, An Lambrechts, was het "dichten van de financiële kloof niet alleen een morele verplichting, maar noodzakelijk voor de bescherming van mens en natuur." Ook zei ze dat de financiering blijft stilstaan door een "oorverdovend gebrek aan financiële bijdragen van rijke overheden en ongekend lobbywerk door bedrijven".
Op de top was wel een akkoord over het opzetten van een zogenoemd 'Cali-fonds'. Via dit fonds moeten de opbrengsten van een nieuwe databank met genetisch materiaal van planten en dieren eerlijk worden verdeeld. De meeste data in de soortendatabank komen uit arme landen die daar dusver niet veel aan verdienen. Ook keurden afgevaardigden de oprichting goed van een permanent orgaan om de belangen van inheemse bevolkingen te vertegenwoordigen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
33 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
3 uur geleden