VN-biodiversiteitstop eindigt zonder financieel akkoord
CALI (ANP/AFP) - De VN-biodiversiteitstop in Cali, Colombia, eindigde zonder een akkoord over de financiering voor het beschermen van de natuur. De voorzitter van de top moest de onderhandelingen beëindigen, omdat er geen quorum meer was. Aangezien de top een dag langer duurde dan gepland, moesten verschillende deelnemers weg om hun vlucht te halen.
De conferentie was de grootste tot nu toe met ongeveer 23.000 geregistreerde afgevaardigden en had de taak de voortgang te beoordelen en op te voeren van de doelen die twee jaar geleden in Canada waren opgesteld om de vernietiging van de natuur door de mensheid te stoppen voor 2030. "We gaan door met werken omdat deze crisis te groot is en we niet kunnen stoppen", zei de voorzitter, Susana Muhamad tegen AFP.
In een reactie noemde Greenpeace de uitkomst "teleurstellend". Volgens het hoofd van de Greenpeace-delegatie op de VN-top, An Lambrechts, was het "dichten van de financiële kloof niet alleen een morele verplichting, maar noodzakelijk voor de bescherming van mens en natuur." Ook zei ze dat de financiering blijft stilstaan door een "oorverdovend gebrek aan financiële bijdragen van rijke overheden en ongekend lobbywerk door bedrijven".
Op de top was wel een akkoord over het opzetten van een zogenoemd 'Cali-fonds'. Via dit fonds moeten de opbrengsten van een nieuwe databank met genetisch materiaal van planten en dieren eerlijk worden verdeeld. De meeste data in de soortendatabank komen uit arme landen die daar dusver niet veel aan verdienen. Ook keurden afgevaardigden de oprichting goed van een permanent orgaan om de belangen van inheemse bevolkingen te vertegenwoordigen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
5 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
6 uur geleden