VN: bijna een vijfde van voedsel verspild in 2019
NAIROBI/PARIJS (ANP) - Naar schatting 17 procent van het consumentenvoedsel in 2019 is verspild, melden de Verenigde Naties. Dat is 931 miljoen ton aan eten, omgerekend gemiddeld 74 kilo per persoon.
Het VN-Milieuprogramma (UNEP) heeft onderzoek gedaan naar de voedselverspilling in huishoudens, winkels en horeca in 54 landen. De omvang van de voedselverspilling was minder groot dan in 2011. Toen werd geschat dat een derde van al het consumentenvoedsel werd weggegooid.
Ruim de helft van het verspilde voedsel in 2019, 570 miljoen ton, gooiden mensen thuis weg. Dat is 11 procent van het voedsel in de huishoudens. In de winkels werd 2 procent van al het voedsel verspild en in de horeca was dat 5 procent.
Arm en rijk
Uit het rapport komt ook naar voren dat er weinig verschillen zijn tussen rijke en arme landen. Dat toont volgens de onderzoekers aan dat voedselverspilling niet alleen een probleem is in ontwikkelde landen.
Naar schatting 8 tot 10 procent van de uitstoot van broeikassen wordt in het rapport gelinkt aan voedsel dat nooit wordt opgegeten. Volgens de onderzoekers speelt het verminderen van voedselverspilling een belangrijke rol bij het tegengaan van klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
1 uur geledenPHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.
1 uur geledenLONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
8 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
13 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
14 uur geleden