
VN-besluit: verdrag nodig tegen plasticvervuiling
NAIROBI (ANP) - VN-lidstaten hebben besloten dat er een internationaal bindend verdrag moet komen om plastic vervuiling tegen te gaan. Dat besluit viel woensdag op de VN-milieutop in Nairobi, de hoofdstad van Kenia. De bedoeling is dat het verdrag tegen plasticvervuiling eind 2024 ongeveer op tafel ligt.
Lidstaten zeiden tijdens de milieutop zich zorgen te maken om de snelle toename van plasticvervuiling. Het vormt wereldwijd een ernstig milieuprobleem, met negatieve invloed op milieu en mens. Ook microplastics hebben invloed op de gezondheid en het welzijn van mens en dier, aldus de lidstaten.
Inger Andersen, chef van VN-milieubureau (UNEP), zei vooraf dat een mogelijk plasticverdrag een "historisch moment" zou zijn. Ze noemt het verdrag "het belangrijkste milieuakkoord sinds het klimaatakkoord van Parijs".
WWF
Het Wereld Natuur Fonds (WWF) prijst de uitkomst van de milieutop en vergelijkt het besluit om plasticvervuiling tegen te gaan met het verdrag dat gesloten werd in 1989, waarin ozonafbrekende stoffen aan banden werden gelegd. "Er is keihard gewerkt om dit resultaat te bereiken", vindt Oskar de Roos, die bij het WWF in Nederland plasticexpert is. "Dit verdrag moet ervoor gaan zorgen dat we minder plastic gaan gebruiken, dat recycling beter wordt en dat er meer alternatieven voor plastic komen."
Plastic Soup Foundation is wat voorzichtiger. "In de komende twee jaar moet blijken of landen serieus paal en perk durven te stellen aan de plasticvervuiling van de wereld", zegt directeur van de organisatie Maria Westerbos. "Ik hoop dat met heel mijn hart. De gezondheid van het hele ecosysteem staat namelijk op het spel, inclusief die van onszelf."
Onderzoek
Uit een onderzoek gepubliceerd door het WWF kwam in februari naar voren dat het er vooralsnog naar uitziet dat de productie van plastic rond 2040 verdubbeld zal zijn. Tegen 2050 zorgt dat voor een verviervoudiging van het plastic afval in de oceaan. Het verbieden van wegwerpplastic en het gebruik van alternatieven voor plastic kunnen volgens het WWF belangrijke maatregelen zijn om vervuiling tegen te gaan.
In aanloop naar de milieutop en het plasticbesluit stelden belangrijke bedrijven uit de plasticindustrie achter een internationaal verdrag te staan tegen plasticvervuiling. Na onderzoek berichtte persbureau Reuters in februari echter dat deze bedrijven achter de schermen strategieën bespraken om deelnemers van de milieutop te overtuigen om niet voor een besluit te stemmen dat plasticproductie zou beperken.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de NS hebben woensdagochtend een akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Dat meldt FNV-bestuurder Henri Janssen. De partijen hebben onder meer afgesproken dat de lonen per 1 maart 2025 van dit jaar met 4 procent stijgen. Op 1 maart volgend jaar komt daar een salarisverhoging bij van 3 of 3,5 procent, afhankelijk van de functiegroep waarin een medewerker zit.
50 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De kloof tussen alleenstaande Nederlanders en tweeverdieners op de huizenmarkt wordt steeds groter, stelt hypotheekadviesketen De Hypotheker op basis van eigen onderzoek.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag lager gesloten, waarbij vooral de aandelen van grote technologiebedrijven zwaar op de beursgraadmeters drukten. Zwaargewichten zoals chipbedrijven Nvidia en Broadcom en internetconcerns als Amazon, Meta en Alphabet doken lager. Een opvallende uitzondering was Intel.
9 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en China staan weer directe vluchten tussen de twee landen toe. Sinds de coronapandemie in 2020 was het niet meer mogelijk om zonder tussenstop direct tussen Indiase en Chinese bestemmingen te vliegen. Het akkoord komt op een moment dat de twee Aziatische landen weer enige toenadering zoeken.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De onderhandelingen tussen vakbonden en de NS over een nieuwe cao gaan "hartstikke stroef", zei FNV-bestuurder Henri Janssen in een videoboodschap op Bluesky. Hij zei nog niet te kunnen zeggen of de bonden en de spoorvervoerder eruit komen. Een woordvoerder van de NS liet dinsdagavond weten dat de gesprekken nog lopen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering bevestigt interesse te hebben in een aandelenbelang in chipfabrikant Intel. Zo'n belang zou Washington geen stemrechten of een zetel in het bestuur opleveren, zei minister van Handel Howard Lutnick in een interview met zakenzender CNBC. Eerder kwamen al mediaberichten naar buiten dat de regering een belang wil in Intel.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid heeft 407 extra producten toegevoegd aan de lijst met goederen waarvoor staal- of aluminiumheffingen gelden. Het gaat om uiteenlopende categorieën, waaronder windturbines, bulldozers en kinderzitjes. De maatregel moet ervoor zorgen dat importeurs de metaalheffingen niet kunnen omzeilen, meldt het ministerie van Handel van de Verenigde Staten.
11 uur geleden