VN berispen Israël om nieuwe illegale nederzettingen
NEW YORK/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties hebben Israël bekritiseerd om de illegale nederzettingen in bezet Palestijns gebied. In een verklaring van de Veiligheidsraad staat dat het Israëlische beleid de "vrede bemoeilijkt" en de beoogde tweestatenoplossing in gevaar brengt. Het is de eerste keer in zes jaar dat de Verenigde Staten een berisping vanuit de Veiligheidsraad richting Israël toelaten.
De uiterst rechtse regering van premier Benjamin Netanyahu erkende vorige week negen nieuwe nederzettingen die Joodse kolonisten hebben opgericht op de Westelijke Jordaanoever. Dat leidde tot ongenoegen bij Israëls tegenstanders, maar ook bij bondgenoten als de VS. De afgelopen jaren dwarsboomden de Amerikanen resoluties en verklaringen tegen Israël.
Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu ontkent de "eenzijdige" verklaring het recht van Joden om in hun historische vaderland te leven. "De verklaring had niet moeten worden gemaakt en de Verenigde Staten hadden zich er niet bij moeten aansluiten", aldus het kantoor van Netanyahu.
Eerdere resoluties
De Verenigde Arabische Emiraten hadden deze week voorgesteld een resolutie aan te nemen die van Israël zou hebben geëist "onmiddellijk en volledig te stoppen met alle nederzettingen op Palestijns gebied, inclusief Oost-Jeruzalem". Volgens ingewijden ging die resolutie te ver voor Washington, dat een veto heeft in de Veiligheidsraad.
Eind 2016 werd voor het laatst een resolutie aangenomen over de Israëlische nederzettingen. Toen onthield de regering van Barack Obama zich van de stemming. De uiteindelijk aangenomen verklaring van maandag is niet bindend, in tegenstelling tot resoluties.
Inhoud verklaring
Alle vijftien lidstaten gingen met de tekst akkoord. De verklaring stelt dat de VN "fel tegen eenzijdige maatregelen" zijn, zoals "het bouwen, uitbreiden of legaliseren van nederzettingen en het innemen van Palestijns gebied". Ook spreken de VN zich uit tegen het slopen van Palestijnse huizen en de ontheemding van Palestijnse burgers.
Het Witte Huis veroordeelde de Israëlische erkenning van de negen nederzettingen al eerder. Zondag leidde een omstreden Israëlisch wetsvoorstel over hervormingen van de rechtspraak ook al tot onenigheid tussen de beide landen. De Amerikaanse ambassadeur riep de regering op om te wachten met die plannen, maar een Israëlische minister vond dat hij "zich met zijn eigen zaken moet bemoeien".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
5 uur geleden