VN berispen Israël om nieuwe illegale nederzettingen
NEW YORK/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties hebben Israël bekritiseerd om de illegale nederzettingen in bezet Palestijns gebied. In een verklaring van de Veiligheidsraad staat dat het Israëlische beleid de "vrede bemoeilijkt" en de beoogde tweestatenoplossing in gevaar brengt. Het is de eerste keer in zes jaar dat de Verenigde Staten een berisping vanuit de Veiligheidsraad richting Israël toelaten.
De uiterst rechtse regering van premier Benjamin Netanyahu erkende vorige week negen nieuwe nederzettingen die Joodse kolonisten hebben opgericht op de Westelijke Jordaanoever. Dat leidde tot ongenoegen bij Israëls tegenstanders, maar ook bij bondgenoten als de VS. De afgelopen jaren dwarsboomden de Amerikanen resoluties en verklaringen tegen Israël.
Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu ontkent de "eenzijdige" verklaring het recht van Joden om in hun historische vaderland te leven. "De verklaring had niet moeten worden gemaakt en de Verenigde Staten hadden zich er niet bij moeten aansluiten", aldus het kantoor van Netanyahu.
Eerdere resoluties
De Verenigde Arabische Emiraten hadden deze week voorgesteld een resolutie aan te nemen die van Israël zou hebben geëist "onmiddellijk en volledig te stoppen met alle nederzettingen op Palestijns gebied, inclusief Oost-Jeruzalem". Volgens ingewijden ging die resolutie te ver voor Washington, dat een veto heeft in de Veiligheidsraad.
Eind 2016 werd voor het laatst een resolutie aangenomen over de Israëlische nederzettingen. Toen onthield de regering van Barack Obama zich van de stemming. De uiteindelijk aangenomen verklaring van maandag is niet bindend, in tegenstelling tot resoluties.
Inhoud verklaring
Alle vijftien lidstaten gingen met de tekst akkoord. De verklaring stelt dat de VN "fel tegen eenzijdige maatregelen" zijn, zoals "het bouwen, uitbreiden of legaliseren van nederzettingen en het innemen van Palestijns gebied". Ook spreken de VN zich uit tegen het slopen van Palestijnse huizen en de ontheemding van Palestijnse burgers.
Het Witte Huis veroordeelde de Israëlische erkenning van de negen nederzettingen al eerder. Zondag leidde een omstreden Israëlisch wetsvoorstel over hervormingen van de rechtspraak ook al tot onenigheid tussen de beide landen. De Amerikaanse ambassadeur riep de regering op om te wachten met die plannen, maar een Israëlische minister vond dat hij "zich met zijn eigen zaken moet bemoeien".
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - Iran wil van de regering in Berlijn weten welke rol de vliegbasis Ramstein speelt bij de Amerikaanse aanvallen op het land. Ramstein ligt in het westen van Duitsland. Volgens Iran is dat mogelijk in strijd met een resolutie van de Verenigde Naties. Die verbiedt landen om het grondgebied van anderen te gebruiken voor een "daad van agressie" in een derde land.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben ingestemd met de verkoop van 16,5 miljard dollar (14,3 miljard euro) aan militair materieel aan de Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben die landen de spullen met spoed nodig. Daarom is het Congres niet om toestemming gevraagd.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Japanse premier Sanae Takaichi heeft op bezoek in Washington haar bewondering uitgesproken voor het optreden van de Amerikaanse president Donald Trump op het wereldtoneel. "Ik denk echt dat u de enige bent die wereldvrede kan bereiken", zei ze tegen Trump in het Witte Huis.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaanse F-35 te hebben geraakt en beschadigd. De Amerikaanse krijgsmacht heeft dat niet bevestigd, maar meldt wel dat een gevechtsvliegtuig een noodlanding heeft moeten maken na een vlucht boven Iran. De piloot zou in stabiele toestand verkeren.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Israël opgedragen niet opnieuw Iraanse gasvelden aan te vallen. "Ik heb hem gezegd: doe dat niet", aldus Trump over zijn woorden tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Turkije wil niet dat Iran de strijd tegen de Verenigde Staten en Israël laat ontaarden in een conflict waarin het hele Midden-Oosten betrokken raakt.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
2 uur geleden