Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-baas waarschuwt wereldleiders: klok tikt, klimaatactie urgent

VN-baas waarschuwt wereldleiders: klok tikt, klimaatactie urgent

BAKOE (ANP) - De klok tikt, waarschuwt VN-baas António Guterres dinsdag in een toespraak voor wereldleiders op de klimaattop in Azerbeidzjan. Dit jaar breekt naar alle waarschijnlijkheid opnieuw hitterecords en de "final countdown" om de temperatuurstijging tot 1,5 graden te beperken is volgens hem begonnen.

"De tijd staat niet aan onze kant", benadrukte Guterres in Bakoe. De uitstoot moet elk jaar 9 procent verminderen, om in 2030 een reductie van 43 procent ten opzichte van 2019 te bereiken. Snel ingrijpen is daarom volgens de secretaris-generaal van de VN hoogstnoodzakelijk. Daarbij vindt hij dat rijke landen, die het meeste uitstoten, hun verantwoordelijkheid moeten nemen.

In zijn toespraak wees Guterres op de wereldwijde gevolgen van klimaatverandering: families die vluchten voor orkanen, verlies van biodiversiteit, verwoeste infrastructuur door overstromingen en mislukte oogsten door droogte. "De rijken veroorzaken het probleem, de armen betalen de hoogste prijs."

Kritiek op gastland

Guterres werd voorafgegaan door een speech van Ilham Aliyev, de president van gastland Azerbeidzjan. In zijn speech ergerde de president zich aan de kritiek die er is, omdat het gas- en olieproducerende land de klimaattop organiseert. Hij noemde olie, gas en andere natuurlijke grondstoffen "een gift van god".

"Ons verwijten dat we olie hebben, is als ons verwijten voor het hebben van zonnige dagen. Landen mogen niet de schuld krijgen dat ze deze middelen hebben en mogen niet de schuld krijgen van het op de markt brengen van deze hulpbronnen, omdat de markt ze nodig heeft", aldus Aliyev.

Meer uit Buitenland

EU-parlement wil meer betrokkenheid nationale parlementen bij EU

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat nationale parlementen meer betrokken worden bij de besluitvorming van de EU. 337 Europarlementariërs stemden voor een rapport dat daar aanbevelingen voor doet, 245 stemden tegen.

21 minuten geleden
Europarlement wil hardere acties EU tegen oorlog in Soedan

STRAATSBURG (ANP) - De EU en de EU-lidstaten moeten meer en hardere acties ondernemen tegen de oorlog en de humanitaire crisis in Soedan, vindt het Europees Parlement. De EU moet onder andere sancties opleggen aan belangrijke commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger (SAF).

52 minuten geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, miljoenen voor getroffenen

HONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 65. De regering zet een fonds van 300 miljoen Hongkongse dollar (ruim 33 miljoen euro) op om de getroffen bewoners te helpen.

55 minuten geleden
Militair aangetreden als nieuwe leider Guinee-Bissau

BISSAU (ANP/RTR/AFP) - De krijgsmacht van Guinee-Bissau heeft na een staatsgreep een hoge militair naar voren geschoven om het land te leiden. Generaal Horta Nta Na Man trad donderdag aan als interim-leider.

1 uur geleden
Levenslang voor man die echtgenote in brand stak in Duitse tram

ERFURT (ANP/DPA) - Een man die zijn vrouw in brand stak in een Duitse tram, heeft daarvoor een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. De rechter vergeleek de poging tot femicide met een "openbare executie".

1 uur geleden
Dodental stijgt na overstromingen en aardverschuivingen Sumatra

JAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.

2 uur geleden
Ook Frankrijk voert vrijwillig dienjaar in om soldaten te werven

VARCES (ANP) - Ook Frankrijk grijpt terug op een vorm van militaire dienst. Naar het voorbeeld van landen als Nederland en Duitsland voert Frankrijk een vrijwillig dienjaar voor jongeren in. De "nationale dienst" gaat komende zomer van start, heeft president Emmanuel Macron bekendgemaakt. Naar een dienstplicht, die in de jaren 90 werd afgeschaft, keert Frankrijk volgens hem niet terug.

2 uur geleden