Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-baas waarschuwt wereldleiders: klok tikt, klimaatactie urgent

VN-baas waarschuwt wereldleiders: klok tikt, klimaatactie urgent

BAKOE (ANP) - De klok tikt, waarschuwt VN-baas António Guterres dinsdag in een toespraak voor wereldleiders op de klimaattop in Azerbeidzjan. Dit jaar breekt naar alle waarschijnlijkheid opnieuw hitterecords en de "final countdown" om de temperatuurstijging tot 1,5 graden te beperken is volgens hem begonnen.

"De tijd staat niet aan onze kant", benadrukte Guterres in Bakoe. De uitstoot moet elk jaar 9 procent verminderen, om in 2030 een reductie van 43 procent ten opzichte van 2019 te bereiken. Snel ingrijpen is daarom volgens de secretaris-generaal van de VN hoogstnoodzakelijk. Daarbij vindt hij dat rijke landen, die het meeste uitstoten, hun verantwoordelijkheid moeten nemen.

In zijn toespraak wees Guterres op de wereldwijde gevolgen van klimaatverandering: families die vluchten voor orkanen, verlies van biodiversiteit, verwoeste infrastructuur door overstromingen en mislukte oogsten door droogte. "De rijken veroorzaken het probleem, de armen betalen de hoogste prijs."

Kritiek op gastland

Guterres werd voorafgegaan door een speech van Ilham Aliyev, de president van gastland Azerbeidzjan. In zijn speech ergerde de president zich aan de kritiek die er is, omdat het gas- en olieproducerende land de klimaattop organiseert. Hij noemde olie, gas en andere natuurlijke grondstoffen "een gift van god".

"Ons verwijten dat we olie hebben, is als ons verwijten voor het hebben van zonnige dagen. Landen mogen niet de schuld krijgen dat ze deze middelen hebben en mogen niet de schuld krijgen van het op de markt brengen van deze hulpbronnen, omdat de markt ze nodig heeft", aldus Aliyev.

Meer uit Buitenland

Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

3 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

6 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

6 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

7 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

7 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

8 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

8 uur geleden