VN-baas waarschuwt wereldleiders: klok tikt, klimaatactie urgent
BAKOE (ANP) - De klok tikt, waarschuwt VN-baas António Guterres dinsdag in een toespraak voor wereldleiders op de klimaattop in Azerbeidzjan. Dit jaar breekt naar alle waarschijnlijkheid opnieuw hitterecords en de "final countdown" om de temperatuurstijging tot 1,5 graden te beperken is volgens hem begonnen.
"De tijd staat niet aan onze kant", benadrukte Guterres in Bakoe. De uitstoot moet elk jaar 9 procent verminderen, om in 2030 een reductie van 43 procent ten opzichte van 2019 te bereiken. Snel ingrijpen is daarom volgens de secretaris-generaal van de VN hoogstnoodzakelijk. Daarbij vindt hij dat rijke landen, die het meeste uitstoten, hun verantwoordelijkheid moeten nemen.
In zijn toespraak wees Guterres op de wereldwijde gevolgen van klimaatverandering: families die vluchten voor orkanen, verlies van biodiversiteit, verwoeste infrastructuur door overstromingen en mislukte oogsten door droogte. "De rijken veroorzaken het probleem, de armen betalen de hoogste prijs."
Kritiek op gastland
Guterres werd voorafgegaan door een speech van Ilham Aliyev, de president van gastland Azerbeidzjan. In zijn speech ergerde de president zich aan de kritiek die er is, omdat het gas- en olieproducerende land de klimaattop organiseert. Hij noemde olie, gas en andere natuurlijke grondstoffen "een gift van god".
"Ons verwijten dat we olie hebben, is als ons verwijten voor het hebben van zonnige dagen. Landen mogen niet de schuld krijgen dat ze deze middelen hebben en mogen niet de schuld krijgen van het op de markt brengen van deze hulpbronnen, omdat de markt ze nodig heeft", aldus Aliyev.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
52 minuten geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
4 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
10 uur geleden