VN-baas vreest onnoemelijke gevolgen bij aanval Israël op Rafah
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De baas van de Verenigde Naties waarschuwt voor nog meer "onnoemelijke" gevolgen als de Israëlische strijdkrachten bij hun offensief in de Palestijnse Gazastrook de zuidelijke stad Rafah aanvallen. Precies vier maanden na het begin van de oorlog tussen de Palestijnse beweging Hamas en Israël wijst VN-secretaris-generaal António Guterres erop dat in Rafah honderdduizenden Palestijnen op een kluitje zitten.
Guterres zegt "bijzonder gealarmeerd" te zijn door berichten dat het Israëlische leger van plan is zich te richten op Rafah. In het gebied zijn honderdduizenden Palestijnen "samengeperst in een wanhopige zoektocht naar veiligheid." Het is al een "humanitaire nachtmerrie met onnoemelijke regionale gevolgen" die snel veel groter kan worden door een Israëlische aanval, aldus de VN-leider.
Tijdens een vergadering van alle 193 leden van de VN riep Guterres opnieuw op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en de onvoorwaardelijke vrijlating van alle gijzelaars die in de Gazastrook gevangen zitten.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.
1 uur geledenGAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
8 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
13 uur geleden