VN-baas roept Rwanda op troepen terug te trekken uit Congo
NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres riep zondag de Rwandese strijdkrachten op zich terug te trekken uit de Democratische Republiek Congo en geen steun meer te verlenen aan M23-strijders die oprukken naar de belangrijke Congolese stad Goma.
Guterres "roept de M23 op alle vijandelijke acties onmiddellijk te staken en zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Verder roept hij de Rwandese defensiemacht op om de steun aan de M23 te staken en zich terug te trekken uit het grondgebied van de DRC", aldus zijn woordvoerder. Guterres had de Rwandese troepen niet eerder hiertoe opgeroepen.
"Hij herinnert eraan dat aanvallen op VN-personeel een oorlogsmisdaad kunnen zijn" aldus de woordvoerder. In de afgelopen dagen zijn meerdere militairen die meededen aan VN-vredesmissies gedood.
De M23-rebellen hebben hun greep op de omgeving van Goma verstevigd in de afgelopen maand. Door het geweld zijn 230.000 mensen gedwongen hun huizen te ontvluchten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
30 minuten geledenCOLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
4 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
4 uur geleden