VN-baas maakt zich zorgen om gewelddadige protesten in Suriname
NEW YORK (ANP) - Secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties maakt zich zorgen over de gewelddadige protesten die vrijdag in het centrum van Paramaribo waren, zo laat zijn woordvoerder Stéphane Dujarric zondag in een verklaring weten.
Gutteres benadrukt dat de vrijheid van meningsuiting en het houden van vreedzame bijeenkomsten fundamentele mensenrechten zijn die altijd moeten worden gerespecteerd. Maar volgens de VN-baas is het ook belangrijk dat protesten geweldloos verlopen. Hij dringt er daarom bij alle relevante partijen in Suriname op aan om "terughoudend" te zijn en de dialoog aan te gaan. Op die manier kunnen de problemen van Suriname op een constructieve manier worden aangepakt, staat in de verklaring.
Vrijdag liep een protest tegen de regering en de slechte financiële situatie in het land uit op rellen. Het Surinaamse parlementsgebouw werd bestormd en vernield, winkels en benzinestations werden geplunderd. Ruim honderd mensen zijn aangehouden en tientallen mensen raakten gewond. De regering stelde een avondklok in en grendelde het centrum van de hoofdstad af. Inmiddels lijkt de rust te zijn teruggekeerd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
5 uur geleden