VN-baas maakt zich zorgen om gewelddadige protesten in Suriname
NEW YORK (ANP) - Secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties maakt zich zorgen over de gewelddadige protesten die vrijdag in het centrum van Paramaribo waren, zo laat zijn woordvoerder Stéphane Dujarric zondag in een verklaring weten.
Gutteres benadrukt dat de vrijheid van meningsuiting en het houden van vreedzame bijeenkomsten fundamentele mensenrechten zijn die altijd moeten worden gerespecteerd. Maar volgens de VN-baas is het ook belangrijk dat protesten geweldloos verlopen. Hij dringt er daarom bij alle relevante partijen in Suriname op aan om "terughoudend" te zijn en de dialoog aan te gaan. Op die manier kunnen de problemen van Suriname op een constructieve manier worden aangepakt, staat in de verklaring.
Vrijdag liep een protest tegen de regering en de slechte financiële situatie in het land uit op rellen. Het Surinaamse parlementsgebouw werd bestormd en vernield, winkels en benzinestations werden geplunderd. Ruim honderd mensen zijn aangehouden en tientallen mensen raakten gewond. De regering stelde een avondklok in en grendelde het centrum van de hoofdstad af. Inmiddels lijkt de rust te zijn teruggekeerd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.
15 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schort het visumvrij reizen op voor Georgische diplomaten. Als zij naar het Schengengebied willen, moeten ze daarvoor een visum aanvragen. De maatregel is een reactie op de aanhoudende schendingen van de democratie en fundamentele rechten door het Georgische regime, verklaart het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland helpt Iran om Amerikaanse troepen te lokaliseren en te treffen, meldt The Washington Post. Rusland vertelde Iran onder meer waar Amerikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen zich bevonden, zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse krant. Een ingewijde spreekt van een "behoorlijk uitgebreide onderneming".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran heeft vrijdag gedreigd met het aanvallen van "alle faciliteiten" in de Koerdische regio van Irak als militanten toegang krijgen tot Iran.
2 uur geleden