VN-baas: gruwelijke prijs betaald voor gebruik fossiele brandstof
ISLAMABAD (ANP/AFP) - Ontwikkelingslanden betalen een "gruwelijke prijs" voor de afhankelijkheid van de wereld van fossiele brandstoffen. Dat zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Antonio Guterres bij een bezoek aan Pakistan. Dat land is zwaar getroffen door overstromingen na moessonregens die worden toegeschreven aan klimaatverandering.
Guterres hoopt dat zijn bezoek steun zal opleveren voor Pakistan, dat minstens 10 miljard euro nodig heeft om de beschadigde infrastructuur te herstellen. "Pakistan en andere ontwikkelingslanden betalen een gruwelijke prijs voor de onverzettelijkheid van grote vervuilers die blijven inzetten op fossiele brandstoffen", zei Guterres in een tweet, kort voordat hij enkele van de zwaarst getroffen gebieden ging bezoeken.
"Vanuit Islamabad doe ik een wereldwijde oproep: Stop de waanzin. Investeer nu in hernieuwbare energie. Beëindig de oorlog tegen de natuur."
Klimaatverandering
Vrijdag klaagde Guterres over het gebrek aan aandacht in de wereld voor de klimaatverandering - vooral in de geïndustrialiseerde landen die wetenschappers de schuld geven. "Dit is waanzin, dit is collectieve zelfmoord", zei hij.
Tot nu toe zijn in Pakistan al zo'n 33 miljoen mensen getroffen door overstromingen in een gebied zo groot als het Verenigd Koninkrijk. Ook zijn er bijna 1400 doden te betreuren als gevolg van de ramp, onder wie meer dan 450 kinderen.
Pakistan krijgt jaarlijks te maken met zware, vaak verwoestende, regens tijdens het moessonseizoen. De neerslag is cruciaal voor de landbouw en de watervoorziening. Maar stortbuien zo hevig als dit jaar zijn al tientallen jaren niet meer voorgekomen.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
44 minuten geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsbodems maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met nieuwe bombardementen op Iran als dat land niet akkoord gaat met Amerikaanse eisen. "Als ze niet instemmen, beginnen de bombardementen", schrijft Trump op zijn Truth Social.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
5 uur geleden