VN-baas: gruwelijke prijs betaald voor gebruik fossiele brandstof
ISLAMABAD (ANP/AFP) - Ontwikkelingslanden betalen een "gruwelijke prijs" voor de afhankelijkheid van de wereld van fossiele brandstoffen. Dat zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Antonio Guterres bij een bezoek aan Pakistan. Dat land is zwaar getroffen door overstromingen na moessonregens die worden toegeschreven aan klimaatverandering.
Guterres hoopt dat zijn bezoek steun zal opleveren voor Pakistan, dat minstens 10 miljard euro nodig heeft om de beschadigde infrastructuur te herstellen. "Pakistan en andere ontwikkelingslanden betalen een gruwelijke prijs voor de onverzettelijkheid van grote vervuilers die blijven inzetten op fossiele brandstoffen", zei Guterres in een tweet, kort voordat hij enkele van de zwaarst getroffen gebieden ging bezoeken.
"Vanuit Islamabad doe ik een wereldwijde oproep: Stop de waanzin. Investeer nu in hernieuwbare energie. Beëindig de oorlog tegen de natuur."
Klimaatverandering
Vrijdag klaagde Guterres over het gebrek aan aandacht in de wereld voor de klimaatverandering - vooral in de geïndustrialiseerde landen die wetenschappers de schuld geven. "Dit is waanzin, dit is collectieve zelfmoord", zei hij.
Tot nu toe zijn in Pakistan al zo'n 33 miljoen mensen getroffen door overstromingen in een gebied zo groot als het Verenigd Koninkrijk. Ook zijn er bijna 1400 doden te betreuren als gevolg van de ramp, onder wie meer dan 450 kinderen.
Pakistan krijgt jaarlijks te maken met zware, vaak verwoestende, regens tijdens het moessonseizoen. De neerslag is cruciaal voor de landbouw en de watervoorziening. Maar stortbuien zo hevig als dit jaar zijn al tientallen jaren niet meer voorgekomen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
7 uur geleden