VN-baas: gruwelijke prijs betaald voor gebruik fossiele brandstof
ISLAMABAD (ANP/AFP) - Ontwikkelingslanden betalen een "gruwelijke prijs" voor de afhankelijkheid van de wereld van fossiele brandstoffen. Dat zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Antonio Guterres bij een bezoek aan Pakistan. Dat land is zwaar getroffen door overstromingen na moessonregens die worden toegeschreven aan klimaatverandering.
Guterres hoopt dat zijn bezoek steun zal opleveren voor Pakistan, dat minstens 10 miljard euro nodig heeft om de beschadigde infrastructuur te herstellen. "Pakistan en andere ontwikkelingslanden betalen een gruwelijke prijs voor de onverzettelijkheid van grote vervuilers die blijven inzetten op fossiele brandstoffen", zei Guterres in een tweet, kort voordat hij enkele van de zwaarst getroffen gebieden ging bezoeken.
"Vanuit Islamabad doe ik een wereldwijde oproep: Stop de waanzin. Investeer nu in hernieuwbare energie. Beëindig de oorlog tegen de natuur."
Klimaatverandering
Vrijdag klaagde Guterres over het gebrek aan aandacht in de wereld voor de klimaatverandering - vooral in de geïndustrialiseerde landen die wetenschappers de schuld geven. "Dit is waanzin, dit is collectieve zelfmoord", zei hij.
Tot nu toe zijn in Pakistan al zo'n 33 miljoen mensen getroffen door overstromingen in een gebied zo groot als het Verenigd Koninkrijk. Ook zijn er bijna 1400 doden te betreuren als gevolg van de ramp, onder wie meer dan 450 kinderen.
Pakistan krijgt jaarlijks te maken met zware, vaak verwoestende, regens tijdens het moessonseizoen. De neerslag is cruciaal voor de landbouw en de watervoorziening. Maar stortbuien zo hevig als dit jaar zijn al tientallen jaren niet meer voorgekomen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
44 minuten geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op een markt in het zuiden van Soedan zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, melden autoriteiten in dat land. Ook raakten minstens 23 mensen gewond bij de aanval op Ghubaysh, dat in handen van paramilitaire strijdkrachten is. De gewonden zouden zijn overgebracht naar een lokaal ziekenhuis.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
4 uur geleden