VN-baas António Guterres roept op tot stoppen met clusterwapens
NEW YORK (ANP/DPA) - De chef van de VN, António Guterres, heeft vrijdag Moskou en Kyiv opgeroepen te stoppen met het gebruik van clusterwapens. De VN hebben in Genève Oekraïne en Rusland opgeroepen ook toe te treden tot de verzameling naties die deze wapens uitdrukkelijk heeft verboden, inclusief Nederland. De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky wil er echter meer van.
De Amerikaanse regering wikt en weegt al sinds Zelensky vorig jaar om clusterbommen vroeg, of ze tot levering over gaat. Amerikaanse media berichtten donderdag dat president Joe Biden op heel korte termijn bekend zou maken dat zijn regering akkoord is met de levering.
De clusterwapens zijn door meer dan honderd landen verboden, omdat het gaat om projectielen die burgers ook na de oorlog zwaar treffen. De projectielen slaan in op het slagveld en verspreiden dan tal van kleinere explosieven. Veel van deze 'submunitie' blijft onontploft liggen. Dat veroorzaakt ook na de oorlog nog lange tijd tal van slachtoffers. Medewerkers van de VN op het gebied van mensenrechten zijn daarom ook tegen de inzet van clusterbommen of -raketten.
In de eerste vijfhonderd dagen van de Russische invasie van Oekraïne in februari vorig jaar zijn volgens de Verenigde Naties minstens 9100 burgerdoden en 16.000 gewonden gevallen. De oorlog begon acht jaar eerder en er waren begin 2022 volgens VN-cijfers al zeker 3500 burgers in het oosten van Oekraïne door de strijd omgekomen, de meesten in 2014 en 2015.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Voor kinderen van 13 tot 15 jaar voor wie beperkte toegang tot social media moet worden ingesteld, gaat een schermtijd gelden van maximaal één uur per dag, stelt de Europese Commissie voor. Ook voor kinderen tot 13 jaar, waarvoor Brussel een socialmediaverbod wil, moet die maximale schermtijd gaan gelden.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft per decreet een tijdelijke opvolger aangewezen voor de ontslagen procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Het gaat om Anton Kovalsky, die in juli 2025 het hoofd werd van het Openbaar Ministerie in de westelijke regio Chmelnytsky.
11 minuten geledenVALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.
23 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.
26 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.
52 minuten geledenJAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.
4 uur geleden