VN: afgelopen drie maanden forse toename armoede
GENÈVE (ANP/RTR/DPA) - Door de forse stijging van de voedsel- en energieprijzen is volgens de Verenigde Naties het aantal mensen dat in extreme armoede leeft de afgelopen drie maanden met nog eens 71 miljoen toegenomen. Het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) meldt in een donderdag vrijgegeven rapport dat belastingverlagingen en algemene energiesubsidies minder effectief zijn dan rechtstreekse betalingen aan de ergst getroffenen om hen zo uit de armoede te houden.
"Het rapport concludeert dat gerichte geldoverdrachten eerlijker en kosteneffectiever zijn dan algemene subsidies", aldus de UNDP. Maatregelen zoals het verlagen van belastingen op benzine helpen op korte termijn, maar ze vergroten de ongelijkheid en verergeren de klimaatcrisis op lange termijn, omdat mensen meer auto kunnen rijden als de benzineprijzen lager zijn. Volgens de UNDP is het vooral de rijkste 20 procent van de bevolking die profiteert van energiesubsidies. Gerichte financiële steun zou daarentegen vooral ten goede komen aan de allerarmsten.
Als oorzaken van de huidige crisis noemt het rapport de coronapandemie en de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, waardoor geen graan kan worden uitgevoerd. Met name arme huishoudens in landen in de westelijke Balkan, aan de Kaspische Zee en ten zuiden van de Sahara worden hierdoor zwaar getroffen. Als de rente stijgt door toegenomen inflatie lopen tientallen ontwikkelingslanden het risico de invoer van voedsel of energie niet meer te kunnen betalen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet het besluit van de Israëlische regering voor de bezette Westelijke Jordaanoever als een "nieuwe escalatie", die erop gericht is de Israëlische controle verder te vergroten. Dat zei een woordvoerder maandag namens de Commissie.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is maandag begonnen met een reeks militaire oefeningen in de Straat van Hormuz, melden staatsmedia. De oefeningen beginnen vlak voor een nieuw overleg tussen de VS en Iran om de opgelopen spanningen tussen de beide landen te bekoelen.
22 minuten geledenKOBLENZ (ANP/DPA) - In een Duits dorp zijn tijdens carnavalsfeesten tientallen mensen getroffen door pepperspray, meldt de politie. 59 mensen moesten worden behandeld door de hulpdiensten; negen van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
27 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - Volgens de Hongaarse premier Viktor Orbán en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zijn de betrekkingen tussen hun landen nog nooit zo goed geweest als nu. Orbán sprak tijdens een gezamenlijke persconferentie in Boedapest van een "gouden tijdperk" voor de relatie tussen Hongarije en de Verenigde Staten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Parijs is het Institut du monde arabe doorzocht vanwege het lopende onderzoek naar Jack Lang, voormalig directeur van die cultuurinstelling. De oud-minister van Cultuur zou nauwere banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben onderhouden dan hij eerder had beweerd. Het instituut werd doorzocht terwijl Lang afscheid nam van het personeel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) reist deze week naar Washington voor overleg van de zogenoemde vredesraad voor Gaza. Ze zit daar als waarnemer, meldt een commissiewoordvoerder. De bijeenkomst staat gepland voor donderdag.
1 uur geledenANTANANARIVO (ANP/AFP) - De cycloon die afgelopen week over Madagaskar trok heeft zeker 59 doden veroorzaakt, meldt de rampendienst van het Afrikaanse eiland. Vijftien personen worden nog vermist.
1 uur geleden