VN: afgelopen drie maanden forse toename armoede
GENÈVE (ANP/RTR/DPA) - Door de forse stijging van de voedsel- en energieprijzen is volgens de Verenigde Naties het aantal mensen dat in extreme armoede leeft de afgelopen drie maanden met nog eens 71 miljoen toegenomen. Het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) meldt in een donderdag vrijgegeven rapport dat belastingverlagingen en algemene energiesubsidies minder effectief zijn dan rechtstreekse betalingen aan de ergst getroffenen om hen zo uit de armoede te houden.
"Het rapport concludeert dat gerichte geldoverdrachten eerlijker en kosteneffectiever zijn dan algemene subsidies", aldus de UNDP. Maatregelen zoals het verlagen van belastingen op benzine helpen op korte termijn, maar ze vergroten de ongelijkheid en verergeren de klimaatcrisis op lange termijn, omdat mensen meer auto kunnen rijden als de benzineprijzen lager zijn. Volgens de UNDP is het vooral de rijkste 20 procent van de bevolking die profiteert van energiesubsidies. Gerichte financiële steun zou daarentegen vooral ten goede komen aan de allerarmsten.
Als oorzaken van de huidige crisis noemt het rapport de coronapandemie en de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, waardoor geen graan kan worden uitgevoerd. Met name arme huishoudens in landen in de westelijke Balkan, aan de Kaspische Zee en ten zuiden van de Sahara worden hierdoor zwaar getroffen. Als de rente stijgt door toegenomen inflatie lopen tientallen ontwikkelingslanden het risico de invoer van voedsel of energie niet meer te kunnen betalen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.
42 minuten geledenSOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
1 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
3 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
5 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
6 uur geleden