VN: afgelopen decennium warmste ooit
GENÈVE (ANP) - Het afgelopen decennium was het warmste ooit gemeten. Dat meldt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO), die waarschuwt dat ook in 2020 en daarna weer veel extreem weer wordt verwacht.
"Sinds de jaren tachtig was ieder decennium warmer dan het vorige", meldt de WMO in een verklaring. "Die trend zet naar verwachting door vanwege de recordhoeveelheid broeikasgassen, die warmte vasthouden, in de atmosfeer." De hoeveelheid CO2 ligt bijna de helft hoger dan voor het industriële tijdperk. In het Klimaatakkoord van Parijs spraken landen eind 2015 af zich in te spannen voor een vermindering van de CO2-uitstoot, maar die stijgt nog altijd.
Tijdens de afgelopen tien jaar zijn ook de twee warmste jaren gemeten: 2016 voert die lijst aan, gevolgd door 2019. In dat jaar lag de temperatuur wereldwijd 1,1 graad hoger dan het gemiddelde in de periode 1850-1900.
Het KNMI meldt dat 2019 voor Europa het warmste jaar was sinds het begin van de metingen. Het warmste jaar in de Nederlandse geschiedenis was 2014, toen het gemiddeld 11,7 graden was. 2019 staat voor Nederland op de derde plaats, omdat het ook in 2018 gemiddeld warmer was.
Meer uit Buitenland
BISCAROSSE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron stelt dat een van de natuurbranden in het zuidwesten van het land onder controle is. Het gaat om de brand bij Biscarosse, in het departement Landes. Dat is net ten zuiden van Gironde, waar een nog veel grotere brand woedt.
10 minuten geledenBORDEAUX (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron verwacht dat de komende weken "zwaar" zullen zijn voor de inwoners van het zuidwestelijke departement Gironde. Macron bracht maandag een bezoek aan het gebied dat is getroffen door grote natuurbranden.
2 uur geledenWENEN (ANP/DPA/RTR) - De Oostenrijkse regering heeft bekendgemaakt de dienstplicht met drie maanden te willen verlengen naar negen maanden. Het plan is om de wijziging na de jaarwisseling in te laten gaan, maar de drie coalitiepartijen moeten eerst op zoek naar steun in het parlement.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er momenteel gesprekken lopen tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran. Die gesprekken zouden goed verlopen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - In Frankrijk zijn sinds 6 juli 162 mensen opgepakt op verdenking van opzettelijke brandstichting. Dat heeft de Franse premier Sébastien Lecornu maandag bekendgemaakt op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham is van plan om snel naar Oekraïne af te reizen. Dat vertelde hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens diens bezoek aan het Verenigd Koninkrijk.
3 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De politie-inzet bij een Pride-bijeenkomst zaterdag in Hamburg wordt flink opgeschaald naar aanleiding van de aanslag in Berlijn, zegt een politiewoordvoerder. Om hoeveel agenten het gaat, is niet bekend. De organisatie verwacht volgens de politie dat zo'n 250.000 mensen naar de demonstratie komen.
5 uur geleden