Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: 2023 het warmste jaar ooit gemeten

VN: 2023 het warmste jaar ooit gemeten

GENÈVE (ANP) - Het jaar 2023 wordt het warmste jaar ooit gemeten, stelt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties in een rapport. Het was wereldwijd zo'n 1,4 graden Celsius warmer dan de temperatuur in de periode van 1850 tot 1900 die de WMO als basislijn hanteert voor de pre-industriële wereldtemperatuur.

Voor 2023 waren 2016 en 2020 de warmste jaren ooit gemeten. "Dit jaar zijn gemeenschappen over de hele wereld getroffen door branden, overstromingen en verzengende temperaturen. De wereldwijde recordhitte zou wereldleiders de rillingen over de rug moeten doen lopen", haalt het WMO-rapport VN-topman António Guterres aan. De WMO verwacht dat 2024 nog warmer wordt dan dit jaar.

Volgens de WMO is sprake van een "oorverdovende kakofonie van gesneuvelde records". De waargenomen concentraties van broeikasgassen hadden in 2022 al een record behaald en voorlopige cijfers over 2023 laten een verdere toename zien. Ook de temperatuur van de oceanen en het oppervlaktewater hebben een recordhoogte bereikt.

Stijging zeespiegel

De zeespiegel stijgt gemiddeld over de wereld sneller dan sinds de metingen begonnen in 1993. Het afgelopen decennium laat een twee keer zo snelle toename zien dan het eerste decennium vanaf 1993. De WMO ziet ook een sterke afname van ijs over de wereld. De omvang van de ijskappen bij de polen is ver onder het normale niveau. Ook smelten gletsjers in Noord-Amerika en Europa met een hoge snelheid. Als voorbeeld noemt de WMO de gletsjers in Zwitserland, waarvan 10 procent is gesmolten in de afgelopen twee jaar.

De WMO publiceert het rapport tijdens de opening van de klimaattop die donderdag begint. Het is de bedoeling dat wereldleiders dan verdere afspraken maken om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden, en bij voorkeur tot 1,5 graad.

Meer uit Buitenland

Klimaatorganisatie VN prijst voorhoede, maar meeste landen dralen

BONN (ANP) - VN-klimaatorganisatie UNFCCC ziet "groeiende vooruitgang" bij de voorhoede van landen die op tijd waren met het indienen van nieuwe klimaatambities. De meeste landen ter wereld hebben de deadline daarvoor echter gemist. Tien jaar na het Klimaatakkoord van Parijs hebben 64 landen hun plannen voor 2035 binnen de deadline ingeleverd. De Europese Unie, inclusief Nederland, hoort daar vooralsnog niet bij.

1 uur geleden
Verdachte moord op Japanse oud-premier Abe bekent schuld

TOKIO (ANP/AFP) - De man die terechtstaat voor de moord op de voormalige Japanse premier Shinzo Abe, heeft dinsdag schuld bekend. De 45-jarige was aangeklaagd voor moord en het overtreden van de wapenwetgeving. "Alles is waar", zei hij in de rechtbank.

2 uur geleden
Dodental orkaan Melissa op zeven, Jamaica zet zich schrap

KINGSTON (ANP/DPA) - Orkaan Melissa blijft in kracht toenemen op weg naar Jamaica. Maandagavond waren de windsnelheden opgelopen tot 280 kilometer per uur. Melissa komt naar verwachting dinsdagochtend vroeg (lokale tijd) aan land in het zuidwesten van het Caribische eiland.

2 uur geleden
Witte Huis: premier Japan gaat Trump voor Nobelprijs nomineren

TOKIO (ANP/RTR) - De Japanse premier Sanae Takaichi gaat de Amerikaanse president Donald Trump nomineren voor de Nobelprijs voor de Vrede. Dat heeft Witte Huis-persvoorlichter Karoline Leavitt laten weten aan verslaggevers.

4 uur geleden
Venezuela schort energieakkoord met Trinidad en Tobago op

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft maandag aangekondigd dat hij energieafspraken met Trinidad en Tobago heeft opgeschort. De eilandstaat voor de kust van Venezuela verwelkomde dit weekend een Amerikaans oorlogsschip.

6 uur geleden
Zeker zestien doden bij busongeluk in Bolivia

MOROCHATA (ANP) - Bij een busongeluk in Bolivia zijn zeker 16 mensen omgekomen en 32 personen gewond geraakt. De bus raakte van de weg en stortte 300 meter naar beneden.

6 uur geleden
Bolsonaro in beroep tegen gevangenisstraf

BRASILIA (ANP) - Advocaten van Jair Bolsonaro hebben maandag beroep aangetekend tegen de veroordeling van de voormalige Braziliaanse president tot 27 jaar gevangenisstraf. Bolsonaro kreeg die straf voor het beramen van een staatsgreep om aan de macht te blijven ondanks zijn verkiezingsnederlaag in 2022.

8 uur geleden